Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS
Brīvdienu maršruti

Aicinām apmeklēt vēsturiskos dārzus Latvijā un Lietuvā

Noslēdzies Latvijas un Lietuvas lauku tūrisma organizāciju un dārzkopības speciālistiem kopīgi īstenots divu gadu projekts (Eiropas Savienības Interreg V-A Latvijas - Lietuvas programmas pārrobežu projekts “Tradicionālo augļu, dārzeņu un dekoratīvo augu šķirņu atjaunošana. Vēsturisko dārzu tūrisms”” (Heritage Gardens, LLI-181)), kā rezultātā tapis jauns lauku tūrisma piedāvājums – vēsturisko dārzu tūrisms. Viesos gaida vairāk kā 50 vēsturiskie dārzi Latvijā un Lietuvā, kurus apmeklētājiem atvēruši vairāki daiļdārznieki un šķirņu kolekcionāri, vasaras mēnešos ļaujot baudīt rožu, peoniju, dāliju un dažādu dekoratīvo augu skaistumu, kā arī sniedzot praktiskus padomus kopšanā. Arī augļu dārzu saimnieki praktizē apmeklētāju uzņemšanu, ko apvieno ar konsultācijām audzēšanā, augļu un stādu pārdošanu. Muižu saimnieki, kas atjauno vēsturiskās muižas, ierīko atbilstošus dārzus un parkus, lai veidotu muižas vidi ne tikai telpu interjerā un ēku arhitektūrā, bet kopējā muižas ansamblī.

 
Aicinot apmeklēt vēsturiskos dārzus Latvijā un Lietuvā, Lauku ceļotāja mājas lapā izveidota īpaša, dārziem veltīta sadaļa https://www.celotajs.lv/heritagegardens, kur atrodama informācija par vēsturiskajiem dārziem Kurzemē, Zemgalē un Latgalē, kā arī Lietuvā, interesanti fakti par dārzkopības vēsturi, kā arī 7 maršruti pa dārziem. Vēsturiskos dārzus esam apvienojuši 7 tūrisma maršrutos, kas apmeklētājus ved pa Latvijas un Lietuvas dārziem. Šajos maršrutos varēsiet apmeklēt dažādus vēsturiskos dārzus - gan muižas dārzus, kur viesoties ābeļu vai rožu ziedēšanas laikā, gan augļudārzus, kur nogaršot un iegādāties visgardākos ābolus un noklausīties stāstus par dārza tapšanas vēsturi un vērtīgus padomus par dārzu kopšanu. Šie vairāku dienu  un dažāda garuma maršruti veicami ar automašīnu, atsevišķi posmi piemēroti velobraukšanai. Maršrutos iekļauti gan vēsturiskie dārzi, gan ar dārzkopības tēmu saistītas apskates vietas pa ceļam, tāpat arī vietas, ko iesakām nakšņošanai.
 
Ceļojums vēsturiskajos un mūsdienu dārzos ar karti „Vēsturiskais un mūsdienu dārzs”
 Karte Jūs aizvedīs ceļojumā pa Latvijas un Lietuvas dārziem. Kartē iekļauti 109 apmeklētājiem atvērti dārzi, tai skaitā atzīmēti 53 vēsturiski dārzi, kuros izceltas šo dārzu vērtības, botāniskie dārzi un augu kolekcijas, kur var iepazīt dārzkopības tradīcijas un vēsturi, un kur apskatāmas tradicionāli audzētas augļu, dārzeņu, garšaugu, dekoratīvu koku, krūmu un ziedu šķirnes Latvijā (Zemgalē, Kurzemē un Latgalē) un Lietuvā (Aukštaitijā, Žemaitijā). Iekļauti vairāki daiļdārzi, kur smelties idejas sava dārza dizainam, kā arī saimniecības, kas nodarbojas ar ogu un augļu pārstrādi.
Kartē iekļauti 7 tūrisma maršruti, kas noderēs ceļojumu idejām dārzu sezonas laikā.
 
 
Pieaug interese par dārzu tūrismu Latvijā un Lietuvā
Kā norāda dārzu īpašnieki, interese par vēsturisko un arī mūsdienu dārzu apmeklējumu aug, it sevišķi tas novērojams kādas konkrētas augu grupas ziedēšanas, kā arī ražas novākšanas laikā, kad apmeklētāji ierodas, lai iegādātos lauku labumus, degustētu produkciju un piedalītos gatavošanas meistarklasēs. Saimnieki norāda, ka galvenās apmeklētāju grupas ir ģimenes ar bērniem, ekskursiju grupas, tai skaitā senioru, kā arī individuālie ceļotāji.
 
 
 
 
 
 
Par projektu „Tradicionālo augļu, dārzeņu un dekoratīvo augu šķirņu un to izstrādājumu atjaunošana: Vēsturisko Dārzi Tūrismā”.
Projekts tiek realizēts Interreg Latvija – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam ietvaros no Eiropas reģionālā attīstības fonda. Projekta partneri: Lietuvas dārzkopības institūts, Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs", Dobeles dārzkopības institūts, Rundāles pils muzejs, Kauņas rajona muzejs, Lietuvas Lauku tūrisma asociācija.
 
Projekta mērķis ir veicināt vēsturisko šķirņu un dārzkopības tradīciju saglabāšanu un atjaunošanu, iesaistot dārzkopības vēsturisko mantojumu tūrismā. Projekta gaitā eksperti no Latvijas un Lietuvas dārzkopības institūtiem un muzejiem sniegs padomus par vēsturisko šķirņu priekšrocībām, audzēšanu un kopšanu dārzu saimniekiem, kuri vēlas veidot savu dārzu arī kā piedāvājumu tūristiem. Latvijas un Lietuvas lauku tūrisma asociācijas palīdzēs saimniekiem veidot dārzu tūrisma piedāvājumu, izveidos vēsturisko dārzu tūrisma maršrutu un veiks mārketinga pasākumus, lai popularizētu vēsturiskos dārzus un šķirnes. Projekta plānotie rezultāti 1. Vēsturisko dārzu tūrisma maršruti un karte velo un autobraucējiem. 2. Divas brošūras, buklets un informācijas lapas vēsturisko dārzu un to ilgtspējīgas apsaimniekošanas popularizēšanā Latvijā un Lietuvā. 3. Uzlabota infrastruktūra un izveidots vēsturisko šķirņu dārzs Rundāles pilī un Dobeles dārzkopības institūtā.  4. Latvijas un Lietuvas dārzkopības institūtos izveidota saistoša informācija par vēsturisko augļaugu, dārzeņu un ziedaugu kolekcijām.
 
 
 
 
 
 
Šī projekta kopējais budžets 830 733 eiro, no kura Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 706 123 eiro.
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par  saturu pilnībā atbild “Lauku ceļotājs”, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski