Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS
  Pirmo reizi atjaunotajā Liepājas estrādē skanēs simfoniskās mūzikas koncerts    
Brīvdienu maršruti

Jūrtaka - pārgājienu maršruts gar Baltijas jūru

02.04.2022 - 31.10.2022

Jūrtaka ir garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa gar Baltijas jūras piekrasti, kas sākās pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā Latvijā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā.

 
Kā iet pa Jūrtaku?
Jūrtaka sastāv no 60 atsevišķiem vienas dienas gājiena posmiem. Katra diena ir plānota kā atsevišķs, neatkarīgs maršruts. Dienas savienojot, var veikt vairāku dienu maršrutu. Jūrtaku var sākt jebkurā fiziski pieejamā vietā un iet vienā, vai otrā virzienā, jo marķējums ir abos virzienos. Katrai dienai ir norādīts ieteicamais starta un finiša punkts. Atkarībā no interesēm un iespējām, atsevišķus posmus var neiet ar kājām, bet veikt ar sabiedrisko transportu, vai vienoties ar naktsmītņu saimniekiem par transporta un mantu pārvadāšanu. Dabā orientēties palīdz maršruta marķējums (balts - zils - balts) uz kokiem, akmeņiem un citiem dabas objektiem un uzlīmes uz ceļa zīmēm, elektrības stabiem, tiltu margām ciemos un pilsētās, kā arī norādes ceļa zīmes. Vietās, kur Jūrtaka iet pa liedagu un ilgstoši nav jānogriežas, tā nav marķēta.  Dižjūrā (Baltijas jūras Kurzemes piekraste) un Mazjūrā (Rīgas jūras līča Kurzemes piekraste) kāpās pie apdzīvotām vietām ir izvietotas koka norādes, kas informē par konkrēto apdzīvoto vietu, kā arī parāda attālumu līdz nākošam ciemam abos virzienos. Gar Jūrtaku ir izvietoti informācijas stendi.
 
 
Maršruta specifika 
Latvijā Jūrtaka galvenokārt ved pa smilšainām pludmalēm, dažviet akmeņainiem liedagiem, īsos posmos - pa piejūras pļavām. Latvijas piekrastei raksturīgi smilšainu kāpu biotopi. Piekrastes mežos ir iestaigātas takas un nelieli ceļi. Igaunijā gar pašu jūras krastu Jūrtaka iet ~ 100 km garumā - galvenokārt starp Hāpsalu  un Tallinu. Citviet Igaunijā ir sarežģīta krasta līnija, ko veido daudzie zemesragi, pussalas, mitrāji - niedrāji, palieņu  pļavas, lagūnas un sekli līči, tādēļ pārējie ~ 500 km ir veicami pa piekrastes takām, ceļiem un gar autoceļu malu. Pilsētās un apdzīvotās vietās Jūrtaka ved pa gājēju ietvēm.
 
 
Jūrtaka 4 gadalaikos 
Jūrtaku var iet visos 4 gadalaikos. Vasaras Latvijā un Igaunijā ir tūrisma sezonas, kad piekrastē uzturas vairāk cilvēku, kā rezultātā naktsmītnes jūras tuvumā var būt rezervētas jau iepriekš, bet lielāko pilsētu tuvumā ilgāk var būt jāgaida uz pasūtīto maltīti. Vasarā var peldēties, brist basām kājām, pārbrienot arī upītes un strautus. Vasarā var būt arī ilgāki lietus un zemākas gaisa temperatūras (~+13°C) periodi, tāpēc iepriekš noteikti jāiepazīstas ar laika prognozi. Rudenī, ejot cauri mežiem, īpaši Igaunijā, parādās vairāk krāsu - krāsojas koku lapas, ir atrodamas sēnes, ogas un rieksti. Migrē putni. Vērojamas vētras, kuru laikā no jūras tiek izskalots dzintars. Šajā laikā daļa no naktsmītnēm un ēdināšanas vietām var būt slēgtas.
 
Maršruts ir veicams arī ziemā, tomēr jārēķinās, ka vairums pakalpojumu šajā laikā nav pieejami. Ja ir noturīgs sniegs un sals, vairāki posmi, piemēram, Vidzemes piekraste, ir veicami ar distanču slēpēm. Pakri pussalā ir apskatāmi ledus veidojumi. Dodoties pārgājienā pavasarī, var novērot dabas mošanos - pārsvaru gūst zaļā krāsā, piekrastē smaržo ceriņi, atgriežas putni. Upītes un strautiņi, kas vasaras laikā var būt viegli pārbrienami, pavasaros var būt ar augstu ūdenslīmeni, tādēļ jāmeklē tuvākais tiltiņš. Naktsmītņu un ēdināšanas pakalpojumu piedāvājums joprojām ir ierobežots.
 
Juris Smaļinskis atklāj: “Mēs – visi Jūrtakas veidotāji – esam praktiķi un ceļojam. Mēs ierodamies tajā vietā, kur ir loģisks starts, un beidzam tajā vietā, kur ir loģisks un loģistisks finišs. Kājāmgājējs ir pieticīgs, bet, ja pa ceļam ir kādi pakalpojumi, piemēram, iespēja uzēst saldējumu, vai nogaršot vietējo zvejnieku produktus, tas ir papildus prieks ceļot".
 
“Viss maršruts ir vienas dienu posmos. Gan grāmatā, gan mājaslapā visu informāciju atradīsiet vienas dienas griezumā. Tas nozīmē – ja jums ir viena diena brīva, varat vienu dienu nostaigāt. Tādā veidā sakolekcionējot pa brīvdienām vai atvaļinājumu, var noiet gabaliņu pa gabaliņam,” saka Smaļinskis.
 
Pašlaik tiek veidota arī Jūrtakas dvīņu māsa – Mežtaka. “Šī taka iekļautos otrā maršrutā E11, kas iet cauri Vācijai un šobrīd beidzas pie Polijas – Lietuvas robežas. Mēs šobrīd mēģinām attīstīt to daļu, kas ir starp Rīgu un Tallinu,” stāsta Smaļinskis, atklājot, ka tā būs līkumaina taka vairāk nekā 1000 km garumā.
 
Mežtakas maršruts varētu tapt divu gadu laikā
 
Noderīgi padomi
Ceļojumā līdzi ieteicams ņemt skaidru naudu (EUR), jo ne katrā vietā var norēķināties ar karti, kā arī ne visur ir pieejami bankomāti. Šķērsojot valstu robežu un tās tuvumā ir jābūt līdzi personu apliecinošiem un ceļošanai derīgiem dokumentiem. Akmeņainos un klinšainos posmos noderēs slēgta tipa apavi, bet vietās, kur krasts ir aizaudzis, - ūdensizturīgi apavi. Noderēs arī mitruma un vējizturīgs apģērbs. Vēlama aptieciņa. Noderēs tālruņa ārējais akumulators, jo ir vairāki garāki posmi, kuros elektroierīču uzlāde nav iespējama. Dažās vietās var nebūt mobilā telefona zonas pārklājuma. Lielākajā daļā naktsmītņu un ēdināšanas uzņēmumu ir pieejams WiFi. Klintis un stāvkrasti sastāv no nenoturīgiem nogulumiežiem - to tuvumā var veidoties nobrukumi un noslīdeņi. Stipra vēja laikā nav droši tuvoties vietām, kur stāvkrastus apskalo viļņi - tiem jāiet apkārt.
 
Pievienojies Jūrtakai kad vien vēlies, atvadies, kad vēlies, un atgriezies, kad esi pēc tās noilgojies! 
Visa maršruta informācija atrodama mājas lapas coastalhiking.eu izvēlnē, noklikšķinot uz sadaļu "Jūrtaka" un tālāk izvēloties apakšsadaļu "Maršruts".
 
 
 
Projekts tapis Igaunijas – Latvijas programmas no Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta “Pārgājienu maršruts gar Baltijas jūras piekrasti Latvijā un Igaunijā” ietvaros.
 
 
 
 
 
uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski