Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS
  Pirmo reizi atjaunotajā Liepājas estrādē skanēs simfoniskās mūzikas koncerts    

Ziņas

Liepājas Mākslas forums atklāj piektās jubilejas programmu

2019-04-29

No 27. līdz 29. septembrim Liepājas koncertzāle Lielais dzintars svinēs mūsdienu mākslas festivāla Liepājas Mākslas forums piekto jubileju. Festivāla programma šogad pārsteigs ar desmit dažādu žanru notikumiem – koncertiem, dejas izrādi, mākslas izstādi, teātri, kino un operu.
 
“Skatuves mākslas pieredze vienmēr var tikt uzskatīta par sarunu. Zāles gaismas izdziest, un tāpat kā dziļa elpa, kas ievilkta pirms vārdiem, šī tumsa sola, ka tikskas pateikts! Tā vēl neatklāj sarunas saturu, bet atstāj mūs tur – iespējamās nākotnes sarunas aizraujošajā iztēlē. Šā gada festivālā aicinām ļauties sarunai.
 
Pat ja nezinām, ar ko tā sāksies un kā tā beigsies. Sarunas par aktuālām, pasaulīgām un pārpasaulīgām tēmām mūsdienu jauno meistaru un jaunās mūzikas vecmeistaru darbos. Tā būskā telpa citu atklāšanai un telpa pretestībai – bailēm no citādā unbailēm no sevis.Pretestībai mākslas trivializācijai, politkorektajam un cenzūrai. Tie būs māksliniecisko izziņu un centienu svētki!” par mūsdienu mākslas festivāla ideju stāsta tā mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.
 
2019. gada Liepājas Mākslas forumu atklās koncertzālē vēl nebijis piedzīvojums – smalkā amerikāņu minimālista Mortona Feldmana (Morton Feldman) mūziku Liepājas koncertzāles Lielajā zālē varēs klausīties guļus stāvoklī.Izcilā meistara darbs Nesimetriskā simetrija ir komponista meditatīvi eksistenciāla atbilde mūsdienu dzīves steidzamībai. Skaņdarba klusinātā dinamika, simetriski asimetriskie skaņu modeļi un tā lēnais temps vislabāk baudāms brīvā atmosfērā, tāpēc ierasto krēslu rindu vietā zālē būs izvietoti mājīgi paklāji, segas un spilveni.
 
Sarunas ar mākslīgo intelektu un to, kādas ir cilvēka un ne-cilvēka sadarbošanās iespējas nākotnē, pētīsLiepājas jauno mediju mākslinieki izstāde Starpliktuvē. Divas tikšanās ar fascinējošām vēsturiskām personībām piedāvās skatuves uzvedumi par 20. gadsimta pirmās puses latviešu gleznotāju – savdabi Voldemāru Irbīti un 16. gadsimta mītiem apvīto Skotijas karalieni Mariju Stjuarti, kurai apbrīnas pilni daudzi komponisti līdz pat mūsdienām ir veltījuši savas kompozīcijas. Irbītes lomā iejutīsies aktieris Juris Bartkevičs. Savukārt stāstu par Mariju Stjuarti kameroperā izdziedās mākslinieki no Nīderlandes.
 
Savu kulmināciju festivāls sasniegs ar Virpi Pahkinenas (Virpi Pahkinen) dejas izrādi. Virpi ir viena no skandināvu visspilgtākajām solo dejotājām un horeogrāfēm, kas mākslas forumā kopā ar pieciem kolēģiem piedāvās pašas iestudēto dejas izrādi Deep Time.Pirmatnējo radību izkliegtu skaņu un viduslaiku mistiķes Hildegardes fon Bingenas (Hildegard Von Bingen) svēto dziesmu ieskauti, dejotāji izrādē pārvērtīsies zoomorfiskos tēlos un atgādinās skatītājiem par mūsu eksistences īstermiņa perspektīvu.
 
Elektroniskās mūzikas cienītājiem festivāls piedāvās koncertu – tikšanos ar teremina virtuozi, krievu – britu mākslinieci Lidiju Kavinu (Lydia Kavina), kura spēlēs šo neparasto mūzikas instrumentu bez jebkāda mehāniska pieskāriena. Programmā dzirdēsim 20. gadsimta dižgaru – Keidža (Cage), Mesiāna (Messiaen), Gubaiduļinas (Gubaidulina) un citu komponistu darbus. Savukārt elektroniskās mūzikas vēstnieku Dirty Deal Audio organizētās nometnes Baltic Trail noslēguma koncerts aizraus ar aktuālākajiem Baltijas eksperimentālās elektroniskās mūzikas skatuves projektiem.
 
Mazos klausītājus un viņu vecākus iepriecinās kino ģimenēm. Sadarbībā ar laikmetīgo operu ciklu LULU kino formātā bērniem tiks izrādīta  opera un balets. Redzēsim Morisa Ravela (Maurice Ravel) bērnu iemīļoto pasaku operu Bērns un burvības Glenburnas festivāla kolorītajā iestudējumā. Tāpat ģimenes aicinātas uz Džona Lankberija (John Lanchbery) baletu Beatrises Poteres stāsti, Londonas Karaliskā baleta solistu virtuozajā izpildījumā, kura tēlus –  trusīti Pēterīti, pelīti Hanku Manku un citus – radījusi slavenā britu rakstniece un ilustratore Beatrise Potere. 
 
Festivāla noslēguma koncertā Grammy balvas ieguvēji, Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga ar solistiem un diriģentu Normundu Šnē priekšgalā atkal gaismā cels vienu no spilgtākajiem latviešu postmodernās avanagarda mūzikas piemēriem, līdz šim tikai vienreiz atskaņoto – NSRD albuma Kuncendorfs un Osendovskis aranžiju stīgu orķestrim. Tā pirmatskaņojums tika īstenots Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projekta Hardija Lediņa gads (2015) ietvaros.
 
 
 
Liepājas Mākslas foruma programma:
 
27.09. PIEKTDIENA
17.30 Jauno mediju mākslas izstādes Starpliktuvē atklāšana (skatāmalīdz pat 30. oktobrim)
19.00 LMF atklāšana. Mortons Feldmans. Guļošais koncerts
21.00 Jura Bartkeviča monoizrāde Zibeņu domas. Irbīte
 
28.09. SESTDIENA
12.00 Jura Bartkeviča monoizrāde Zibeņu domas. Irbīte/ Papildizrāde
12.00 Pasaku opera Bērns un burvības. Kino ģimenēm
17.00 Teremina skaņas. Keidžs un Mesiāns
20.00 Virpi Pahkinena. Dejas izrāde Deep Time
22.00 Elektroniskās mūzikas nometnes “Baltic Trail” noslēguma nakts (k/c WISE, Alejas iela 9)
 
29.09. SVĒTDIENA
12.00 Balets Beatrises Poteres stāsti. Kino ģimenēm
14.00 Kameropera Marija Stjuarte
18.00 LMF noslēguma koncerts. Veltījums Hardijam Lediņam
 
Mūsdienu mākslas festivālu Liepājas Mākslas forums ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē Liepājas koncertzāle Lielais dzintars. Tas turpina Liepājas koncertzāles koncertsēriju Pasaule Lielajā dzintarā, kas apmeklētājus aicina uz īpaši augstvērtīgiem pasaules aktuālāko mākslinieku koncertiem un notikumiem. Plašāka informācija lasāma lielaisdzintars.lv. Biļetes uz foruma notikumiem nopērkamas koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā, Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Pieejama arī festivāla kopbiļete, kas sniedz iespēju apmeklēt foruma pasākumus izdevīgāk.
 
 
 
Santa Margeviča
 

Pēdējās ziņas

2019-04-29 Aleksandrs Vasiļjevs Rīgā izrādīs teatralizētu šovu MODES ALĶĪMIJA. Stila ikonas
2019-04-26 Lauku apceļošanas pasākums Atvērtās dienas laukos 2019, 4. - 6. maijā Latvijā un 10-12. maijā Lietuvā
2019-04-17 Pavasara Rīgas restorānu nedēļa no 22.-28.aprīlim
2019-04-15 1. un 2. jūnijā Latvijā pirmās Mājas kafejnīcu dienas
2019-04-08 LSO aicina uz romantisku pavasara koncertu
2019-04-08 Sākusies tiešsaistes balsošana par konkursa Ineses Galantes talanti finālistiem
2019-04-08 airBaltic palielina lidojumu skaitu uz Islandi
2019-03-21 Lielās dienas sagaidīšana Brīvdabas muzejā notiks 24. martā
2019-03-16 airBaltic kļūst par vadošo lidsabiedrību Tallinā

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski