14. septembrī sākusies industriālā mantojuma tūre, kas ir unikāla iespēja piecās septembra un oktobra nedēļas nogalēs paviesoties industriālā mantojuma objektos Latvijā un Igaunijā. No 14.–16. septembrim pirmie ciemos aicina vidzemnieki – 10 objektos Vidzemes plānošanas reģionā apmeklētājiem tiek piedāvāts no dažādiem aspektiem iepazīt industriālās vēstures liecības. Notiks gan izklaidējošas, gan izglītojošas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību industriālajam mantojumam Vidzemē un iepazīstinātu ar tūrisma piedāvājumu tajos.
Programma būs krāsaina un dažāda. Mazliet neierastāka tā būs Ķoņu dzirnavās, kur jau piektdien pēc ekskursijas pa dzirnavām un to apkārtni un dalības radošajā meistardarbnīcā Tekstildarbi un tēlniecību radīšana vakarpusē varēs piedzīvot mākslas performanci – industriālo operu Ainava ar dūmiem. Tas būs metālmākslinieka Andra Dukura redzējums, pausts muzikāli vizuālā priekšnesumā, kura detaļas lai paliek noslēpumā. Jābrauc un jāizbauda pašiem! Ja Ķoņu dzirnavas piektdienā šķiet pārāk tāls galamērķis, tad var doties uz Līgatni, kur papīrfabrikas strādnieku dzīvoklī varēs uzraut zolīti un pamieloties ar pankūkām.
Savukārt sestdien tiem, kas nepaguva paciemoties Gulbenes – Alūksnes Bānīša svētkos 1. septembrī, būs lieliska iespēja apmeklēt Gulbenes depo ekspozīciju un izbraukt ar divām dažādām drezīnām,doties atpūtas braucienā
Plezīrtūre ar vienīgo joprojām regulāri kursējošo šaursliežu dzelzceļa bānīti Latvijā unnobaudīt vietējos gardumus. Tāpat ar dažādām aktivitātēm ciemos gaidīs arī Zilākalna ūdenstornis, Vijciema čiekurkalte, Āraišu vējdzirnavas, Rūjienas pienotava, Piebalgas porcelāna fabrika, Krīgaļu dzirnavas un Kalnvēveru vējdzirnavas. Pilnu pasākumu programmu var aplūkot šeit:
http://industrialheritage.travel/
Latvija ir bijusi bagāta ar industriālo mantojumu, taču gan tehnoloģiju, gan dažādu nozaru attīstības dēļ daudzas būves, kas agrāk pildīja ļoti svarīgas funkcijas, tagad tās vairs nepilda, jovietā stājušiesciti tehnoloģiski risinājumi vai šādu funkciju veikšana mūsdienu sabiedrībā vairs nav nepieciešama. Pārveidot šīs būves par tūrisma objektiem ir viens no risinājumiem, kā saglabāt vērtīgo mantojumu.
Šīs 5 nedēļu tūres būs pirmā reize, kad Latvijā un Igaunijā ar tik visaptverošiem pasākumiem tiks pievērsta uzmanība industriālajai kultūrvēstures lappusei. Ceram ar šo pasākumu kopumu parādīt, ka arī industriālie objekti ir tā vērti, lai tos iekļautu maršrutā, apceļojot Latviju un Igauniju. Pēc Vidzemes tūres 4 nedēļas nogalēs durvis vērs industriālā mantojuma objekti Kurzemes un Rīgas plānošanas reģionos, kā arī Rietumigaunijā un Dienvidigaunijā.
Vairāk informācijas par industriālajās tūrēs plānotajiem pasākumiem un industriālo mantojumu Latvijā un Igaunijā pieejama Facebook lapā IndustrialHeritageforTourism.
Industriālā mantojuma tūri finansiāli atbalsta Interreg Igaunijas–Latvijas pārrobežu sadarbības projekts Industriālais mantojums.
Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.
Māra Sproģe