Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” š.g. 4. novembrī pulksten 18 aicina savus uzticamos klausītājus uzkoncertzāles 2 gadu jubileju, kuras īpašie viesi būspasaules vadošā simfoniskā orķestra BerlinerPhilharmoniker mūziķu oktets ScharounEnsemble.
“Šī gada jubilejas koncertu veidojām klasisku, aicinot piedalīties Eiropas top kamersastāvu – izcilos Berlīnes filharmonijas mūziķus, kas kopā veidā oktetu ScharounEnsemble. Ansamblis 30 gadu laikā iemantojis savu vietu Eiropas izcilāko kamermūzikasvienību vidū, un joprojām ir iedvesmas un ekspertīzes piemērs daudziem, pat augstākās klases mūziķiem. ScharounEnsemble izceļas ar repertuāra un interpretācijas vērienu – sākot no baroka laikmeta līdz mūsdienu mūzikai.Tas mums apsola, ka koncertā būs gan spožs mūziķu sastāvs, gan programma, kuras izvēlē dzirdēsiet Eiropas mūzikas vēstures dižgaru pērles,”ar jubilejas koncertu iepazīstina “Lielā dzintara” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.
ScharounEnsemblekodolu veido klasiskais oktets – pieci stīgu un trīs pūšaminstrumenti (klarnete, fagots un mežrags).Oktets sadarbojies ar pasaules slavenākajiem diriģentiem - Klaudio Abado, seru Saimonu Retlu, tam savus jaundarbus veltījuši tādi izcili mūzikas skaņraži kā Ģ. Ligeti, H.V. Hence, P. Bulēzs, Ģ. Kurtāgs un V. Rīms. Īpaši Liepājas koncertzāles jubilejai latviešu komponists Platons Buravickis sarakstījis oktetam veltītu jaundarbu, kas pirmatskaņojumu piedzīvos novembra koncertā.
“Šķiet zīmīgi, ka ScharounEnsemble nosaukums dots par godu slavenās Berlīnes filharmonijas ēkas arhitektam Hansam Šarūnam, kura ikoniskaisun savam laikam inovatīvais projekts kalpojis par iedvesmas avotu arī koncertzāles “Lielais dzintars” idejas autoram, arhitektam FolkeramGinkem,” piebilst B. Bartkeviča.
ScharounEnsemble koncertus raksturo inovatīvas programmas, un šī nebūs izņēmums. Dažus skaņdarbus vieno tiešas un netiešas vēsturiskas saites, absolūtā klasika likta vienlaidus mūslaiku skaņražiem. Koncertu noslēgs Bēthovena 1802. gadā rakstītais Septets, kuru ceturtdaļgadsimtu vēlāk par pamatu savam Oktetam ņēma Šūberts. Jāpaiet vairāk nekā 100 gadiem, kad no Šūberta klasiskā okteta iedvesmosies mūsdienu vācu ievērojamais komponists JērgsVidmanis, kuru Latvijas klausītāji iepazinuši arī kā izcilu klarnetistu un saspēles vadītāju. Viņa Oktetā laikmetīga izteiksme mozaīkveidīgi savienota ar šūbertiskām atsaucēm. Savukārt Bēthovena Septets veidots kā klasisks divertisments, tā ir dzidra gaišuma pilna mūzika.
Līdzās Bēthovenam izskanēs Platons Buravickis ar jaundarbu “Injector. Впрыск. Sprausla”. Idejiski tas ir komponista trejāds skatījums uz pasauli. Pa labi Injector jeb veselums, gatavs mehānisms; pa kreisi Впрыск jeb process; pa vidu Sprausla – detaļa, ar kuras palīdzību process notiek un veselums pastāv. Muzikāli tie ir trīs līmeņi – jaunā sarežģītība, krievu romantisma alūzijas un amerikāņu minimālisma atveide. Bet koncerta sākumā viens no klarnetes kamerrepertuāra stūrakmeņiem – Mocarta Klarnetes kvintets lamažorā, veltījums tuvam draugam un klarnetes virtuozam Antonam Stadleram, bet mūzikā ģeniāla kompozīcijas tehnika, līdzsvars un bezgalīgs skaistums.
Koncertzāles “Lielais dzintars”būvniecība ar Eiropas Savienības struktūrfondu, Liepājas pašvaldības un valsts budžeta atbalstunoritēja no 2013. līdz 2015.gadam. Liepājas koncertzāle atklāta 2015.gada 6.novembrīun atklāšanas ciklā piedalījās Liepājas Simfoniskais orķestris, Latvijas Festivāla orķestris,Berlīnes filharmoniķu stīgu kvintets, Marina Rebeka, Egils Siliņš,Osokinu ģimenes pianisti un citi izcili mūziķi. 2016.gadā koncertzāli apmeklējuši vairāk nekā 238tūkstoši apmeklētāji, un divu gadu laikā tajā viesojušies mākslinieki no vairāk nekā 50 pasaules valstīm.
Jubilejas koncerts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības atbalstu. Biļetes no 15 eiro nopērkamas visās Biļešu paradīzes kasēs, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv, kā arī koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā. Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem, I un II grupas invalīdiem, kā arī ģimenēm un grupām pieejamas atlaides.Plašāka informācija par norisēm koncertzālē: www.lielaisdzintars.lv.
Elizabete Hartmane