Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Izcilības balvu kultūrā iegūst Andris Nelsons, Rasa un Raitis Šmiti, un Turaidas muzejrezervāts

2016-12-14

12. decembrī, īpašā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijā tika noskaidroti 2016. gada Izcilības balvas kultūrā laureāti - diriģents Andris Nelsons, mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti, kā arī Turaidas muzejrezervāts. Katrs laureāts saņēma mākslinieka Kristapa Andersona veidotu balvu, kā arī naudas prēmiju 7000EUR apmērā.

 
Diriģents Andris Nelsons balvu saņēmis par spožo starptautisko veikumu akadēmiskās mūzikas jomā, vadot ievērojamākos pasaules orķestrus un gūstot augsta līmeņa atzinību.Apbalvojumu vidū ir arī ASV skaņu ierakstu akadēmijas "Grammy" balvu nominācija "Labākais orķestra sniegums"un ievērojamā britu žurnāla „Gramophone” klasiskās mūzikas gada balvas par gada labāko simfoniskās mūzikas albumu un labāko laikmetīgās mūzikas ierakstu. 
 
Mākslinieki, Jauno mediju kultūras centra RIXC dibinātāji Rasa un Raitis Šmiti apbalvoti par jauna starpdisciplināra konteksta radīšanu, kurā izaugt jauniem redzējumiem un meklējumiem uz mākslas un zinātnes robežas, un gūtajiem sasniegumiem pasaulē, veidojot izstādes, „RIXC Mākslas un zinātnes festivālu” un platformu starptautiskai ideju, radošu procesu un pētījumu mijiedarbībai.
 
Savukārt Turaidas muzejrezervātam balva tiek piešķirtapar iegūto galveno balvu Eiropas Kultūras tūrisma tīkla konkursā „Ilgtspējīgs kultūras tūrisma galamērķis 2016”, kas vainago muzejrezervāta ilggadēju, neatlaidīgu un sistemātisku darbu nemateriālā kultūras mantojuma – tradīciju un prasmju – saglabāšanā, pētniecībā un popularizēšanā, izveidojot Turaidu par vienu no iecienītākajiem starptautiskā un vietējā kultūras tūrisma galamērķiem.
 
“Kultūra ir Latvijas stabilākais veiksmes stāsts. Ikreiz, stāstot par Latvijas kultūru pasaulē, patiesi lepojos ar to, cik daudzveidīgs un bagātīgs ir mūsu kultūras mantojums un jaunrade. Bez neapšaubāmās sabiedrības izglītošanas, vispārējās inteliģences veidošanas un skaistuma alku apmierināšanas funkcijas, kultūra spēj paveikt arī citas brīnumu lietas. Tā var apstādināt laiku vai likt tam traukties ātrāk – viss atkarīgs no tā, cik strauji sitas laimīgā skatītāja vai klausītāja sirds. Kultūra spēj paplašināt apvāršņus un palīdzēt ieraudzīt pasauli no jauna skatupunkta,” uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.  
 
Šī gada Izcilības balvas sauklis ir "IZ CELIES", kas apzīmē laureātu unikālo un neatsveramo ieguldījumu Latvijas kultūras ainavā, izceļoties tajā kā īpaši augstām virsotnēm. Šajā moto ietverts arī aicinājums ikvienam Latvijas kultūras un sabiedrības pārstāvim pacelties virs ikdienības un augt pilnveidojoties kā Latvijas dižozolam, kas izaudzis no zemē iedēstītas sīkas sēklas un gadu gaitā briedinājis savu izturību, tiecoties pretī augstumiem, tomēr saglabājot stingru pamatu zemē. Balvas 
dizainu radījis mākslinieks Kristaps Andersons. No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams Spriedzi starp Dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu. 
 
Izcilības balva kultūrā iedibināta 2014. gadā pēc ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā.
 
Izcilības balva kultūrā tika pasniegta īpašā ceremonijā 12. decembrī Latvijas Mākslas akadēmijā. Par pasākuma programmu gādājusi 2016. gada apbalvošanas ceremonijas radošā komanda: scenārija un koncepcijas autore - LMA Ārlietu un izstāžu daļas vadītāja, asoc. prof. Elīna Ģibiete, pasākuma koordinatore - LMA projektu vadītāja Laura Ozola, teksta un balvas saukļa autore –rakstniece Inga Žolude, scenogrāfijas autors - 2015. gada Izcilības balvas laureāts, LMA docents Viktors Jansons, muzikālā noformējuma autore – LMA Vizuālās komunikācijas studente Marija Mickeviča jeb MNTHA, videoprojekciju autore - LMA asociētā profesore Gita Straustiņa, modes perfomances koordinatore - LMA Modes apakšnozares studente Anete Krišjanova, Izcilības balvas statuetes autors - LMA tēlniecības apakšnozares students Kristaps Andersons, balvas grafiskās identitātes autore - grafikas dizainere, LMA Dizaina katedras lektore Maija Rozenfelde, ceremonijas gaismu un skaņu mākslinieks Egils Kupčs un videomākslinieks Artis Banģieris. Pasākuma scenogrāfijā, perfomancēs un videoprojekcijās izmantoti LMA studentu un absolventu darbi.
 
 
Linda Indriksone 
 
 

Pēdējās ziņas

2016-12-14 Rotko centrs kļūst vērtīgāks
2016-12-13 Bauskas pils muzejā jauktā kora "Mežotne" koncerts
2016-12-11 Tango Studio aicina - uzdāvini svētkos tango!
2016-12-10 Ziemassvētku koncerti un jaunā CD prezentācija „Meklētāja Roze”
2016-12-09 Silvija Silava un Haralds Sīmanis muzicē Adventa mūzikas svētkos Rīgā
2016-12-09 Mākslas akadēmijā studentu darbu izstādes-gadatirgus-labdarības akcijas JARMARKA atklāšana
2016-12-08 Trešās Adventes nedēļas nogale Tukumā un apkārtnē
2016-12-01 Goran Gora un Kārlis Kazāks muzicē Adventa mūzikas svētkos Rīgā
2016-12-01 Rožu seminārs Tukumā

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski