Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

SPILGTI AIZVADĪTS KONCERTZĀLES “LIELAIS DZINTARS” PIRMAIS GADS

2016-11-05

 6.novembrī apritēs gads, kopš, klātesot Latvijas Valsts prezidentam un prominencēm, tika atklāta ilgi lolotā Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”. Pirmajā darbības gadā koncertzāle Liepājas un Latvijas kultūras dzīvi krāšņojusi ar vairāk nekā 160 mūzikas un mākslas notikumiem vairākos žanros, uzņēmusi 191 tūkstoti apmeklētāju no dažādām pasaules valstīm, kā arī ieguvusi vairākas starptautiskas un nacionāla mēroga arhitektūras balvas, nesot Liepājas un Latvijas vārdu pasaulē.

Kā 3.novembrī noritējušajā preses konferencē atklāja SIA “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētāja Baiba Bože, sākotnējās prognozes bijušas līdzīgas šī brīža situācijai – koncertzālē gada laikā noritējuši vairāk nekā 160 koncertu un citu mākslas notikumu, kā arī aptuveni 50 korporatīvu pasākumu – konferences, forumi, semināri, uzņēmumu jubilejas. Bez trim patstāvīgām koncertu norises vietām,gada laikā “Lielā dzintara”zālēm piepulcējusies arī janvārī atklātā mākslas telpa Civita Nova, kas apmeklētājiem atvērta ik dienu. Galerijā regulāri noris vērienīgas,  interesantas, reizēm pat provokatīvas laikmetīgās mākslas izstādes.
Vienlaikus koncertzāle ir vieta ne tikai mūzikas, mākslas un korporatīviem notikumiem, bet mājvieta arī aptuveni 230 topošajiem mūziķiem - Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem. Kā, septembrī uzsākot jauno mācību gadu, atzina paši audzēkņi, arī koncertzāles esamība ir viens no iemesliem, kas vidusskolēnus mudinājis izvēlēties par labu profesionālajām mūzikas studijām Liepājā. Koncertzāle ir mājvieta arī Liepājas Simfoniskajam orķestrim, kas paplašina iespējas koncertzālē radīt jaunus, autentiskus projektus.
 
Gada laikā koncertzāle ieguvusi kopumā 11 dažādus apbalvojumus – tostarp gan prestižas, starptautiskas arhitektūras balvas, gan vietēja un Latvijas mēroga apbalvojumus par māksliniecisko programmu un reklāmas aktivitātēm. Kā nozīmīgākos apbalvojumus koncertzāles vadība min “Starptautisko arhitektūras balvu 2016” (Čikāga, ASV) kategorijā “Labākais jaunais arhitektūras projekts”, “Amerikas arhitektūras balvu 2016” kategorijā “Daudzfunkcionālā arhitektūra”, kā arī “Latvijas Arhitektūras gada balvas” sudraba ananasu jeb otru augstāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā. Koncertzāles atklāšanas koncerts valsts mērogā, Latvijas Radio un Televīzijas rīkotajā ceremonijā “Kilograms kultūras” tika novērtēts kā “Gada notikums kultūrā 2015”, bet “Liepājas mākslas foruma” aktivitātes ieguvušas sudraba medaļu radošās izcilības festivālā “Adwards 2016”.
 
SIA “Lielais dzintars” valdes loceklis Aldis Kaupa, kura pārziņā ir mājas saimnieciskā darbība, atminas: “Saimnieciskā ziņā pirmais gads bijis laiks, kad meklēt un pielāgot labākos risinājumus dažādos tehniskos jautājumos, kurus līdz galam bijis iespējams izprast, tikai uzsākot pilnvērtīgu mājas darbību, taču pozitīvi raugāmies uz vairākām budžeta pozīcijām, kurās izdevumus bijis iespējams samazināt.”
Atšķirībā no plānotā, mazāki bijuši vairāki saimnieciskie izdevumi. Piemēram, elektrības patēriņš, salīdzinot ar plānoto, samazinājies par 38% gada laikā.  Apkures izdevumu ietaupījums ir 20% no plānotā.  Ietaupīt izdevies arī izsludinot iepirkumu konkursu par stiklotās fasādes tīrīšanu. Atšķirībā no plānotajiem 23 tūkstošiem eiro, līgumsumma bijusi 14,5 tūkstoši, samazinot izdevumus par 26%.Risinājumi meklēti arī īpašā Marbeau Indonēzijas parketa grīdas kopšanas jautājumos. Pēc sākotnējās tāmes plānotie izdevumi bijuši 45 tūkstoši eiro gadā. Lai samazinātu izdevumus, iegādāta grīdas eļļošanas/mazgāšanas/pulēšanas iekārta, un nolemts darbu veikšanu deliģēt SIA “Lielais dzintars” tehniskajiem darbiniekiem. Plānots, ka izdevumi eļļošanas materiāliem varētu sasniegt ap 20 tūkstošiem eiro gadā, kas ļaus ietaupīt pusi no plānotās summas. 
 
Iezīmējot plānus nākamo gadu ieņēmumu pozīciju palielināšanai, B.Bože akcentē: “Pirmajā gadā “Lielajā dzintarā” notikušas vairākas vērienīgas konferences ar starptautisku vieslektoru un klausītāju dalību. Izvērtējot pienesumu pilsētas kopējai ekonomikai, t.sk. naktsmītnēm, ēdināšanas uzņēmumiem un privātiem biznesiem, noteikti vēlamies turpināt attīstīt konferenču biznesu arī nākotnē, piedāvājot telpas starptautiska un arī nacionāla mēroga konferenču organizatoriem.”
Kopš septembra koncertzāles vadības komandai pievienojusies arī mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča, kura pašlaik strādā pie koncertzāles nākamā gada programmas:“Mēs vēlamies iezīmēt laikmetīgu koncertzāles ceļu, apzinoties tradīcijas, turpināt, attīstīt un eksperimentēt ar dažādām koncertu prezentēšanas formām. Vēlamies, lai mūsu māja ir vieta jaunradei, interesantiem radošiem piedāvājumiem ar spilgtu, patiesu vēstījumu, laikmetīgu koncertu formu.Vēlamies, lai mūsu koncertzāle ir mājas sinerģijai starp vizuālo, teātra, dejas un mūzikas mākslām, kas spēj ne tikai dzīvot kopā, bet viena otru papildina un aug.Es ticu, ka laužot vai pārkāpjot ierastās, bet varbūt pārāk stingrās koncertu prezentēšanas formas, mēs pietuvojamies un komunicējam ar publiku vēl tuvāk un ciešāk. Ieliekot skaņdarbu pareizajā kontekstā, mēs varam gūt šo enerģijas apmaiņu vēl skaidrāk.”
2017.gada augustā plānots turpināt arī “Liepājas mākslas foruma” tradīciju.Nākamajā gadā forums plānots kā mūsdienu mākslas festivāls - svētki ar dažādu, aizraujošu, starpdisciplionāru mākslas formu klātbūtni. Festivāls piedāvās izstādes, koncertus, performances, digitālas instalācijas, teātra un dejas performances, vieslekcijas un mākslu pilsētvidē. Forums plānots gan ar starptautiski atzītu mākslinieku dalību, gan kā vieta radošā procesa izpētei, diskusijai un domu apmaiņai.
 
Vakar notikušajā preses konferencē jauno tehnoloģiju uzņēmuma “Vividly” dibinātāja Gunita Kuļikovska prezentēja arī koncertzāles virtuālās realitātes modeli: “Mēs esam uzņēmums, kas apvieno kvalitāti un izjūtu pret dizainu un arhitektūru. Mūsu mērķis ir ar tehnoloģiju palīdzību stiprināt uzņēmumu tēlu pasaules kartē. Sākotnēji uzrunājām “Lielo dzintaru”,  kas neapšaubāmi ir ievērojamākā pēdējā laika būve Latvijas arhitektūras kontekstā. Ideja šim projektam ir caur virtuālo realitāti “Lielo dzintaru”padarīt pieejamu arī, piemēram, Sanfrancisko viesproducentam. Šī izstrādātā realitāte ir vistiešākais veids, kā “aizķert” augsta līmeņa producentu, kurš, izmantojot jaunizveidoto aplikāciju, kļūst ieinteresēts atvest uz Liepājas koncertzāli augstas kvalitātes notikumu.Daļa virtuālās realitātes pieejama koncertzāles mājas lapā www.greatamber.lvun to var izbaudīt ikviens apmeklētājs. Caur virtuālās realitātes simulāciju tiek nokļūts vietās, telpās kur cilvēks var atrasties arī objektīvajā realitātē. Šī ir sajūtu pilna pieredze, kura ļauj izbaudīt “Lielo dzintaru”, tā zāles un arhitektonisko burvību.”
Koncertzāles gada jubileja tiks atzīmēta sestdien, 12.novembrī. “Pirmo jubileju svinēsim kopā ar mūsu rezidentiem – Liepājas Simfonisko orķestri un virtuozo, brīnišķīgo Kseniju Sidorovu. Pēc studijām Londonā Ksenijai ir izveidojusies spilgta, starptautiska karjera un jāatzīmē, ka Liepājā viņa vēl nekad nav koncertējusi. Programmā piedalīties esam aicinājuši arī 12 gadus jauno Daņiilu Bulajevu, jo vēlamies jauniem talantiem dot iespēju koncertēt ar profesionālu orķestri brīnišķīgā, akustiskā koncertzālē. Vēlamies, lai zāle būtu pieejama jauniem, spilgtiem māksliniekiem, pie kuriem pieder arī par brīnumbērnu dēvētais Daņiils,” stāsta koncertzāles vadītāja Baiba Bože.
 
Jubilejas svinības turpināsies arī nākamajā dienā, 13.novembrī, kad Kamerzālē notiks sicīliešu izcelsmes modernā džeza pianista Rosario di Rosas solokoncerts. Programmā pianists klasiskajam klavieru skanējumam piešķir neierastu noskaņu, izmantojot elektroniku, kā arī improvizācijas un samplēšanas tehnikas.
 
Elizabete Hartmane
 

Pēdējās ziņas

2016-11-04 Koris “Cantus” ieraksta Ziemassvētku disku
2016-11-04 Noskaidroti Mākslas akadēmijas balvas 2016. gada nominanti
2016-10-21 Grupa „Sigma” – vakarēšana Valmiermuižā
2016-10-19 Starptautiskais Latgales grafikas simpozijs 2016
2016-10-19 Kalnciema kvartālā “Anneles pļavas”
2016-10-12 Leģendu nakts Pelču pilī
2016-10-12 LMA rektoram Aleksejam Naumovam tiek piešķirts Ordenis mākslā un literatūrā (Ordredes Arts etdesLettres)
2016-10-12 Tadeuša Lapinska izstādes atklāšana
2016-10-04 Kalnciema kvartālā norisināsies interaktīva lekcija- darbnīca „Ar kokiem ir labāk”

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski