Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Valmiermuižā kā ik gadu 20. jūnijā ielīgos ar svinībām „Saulgriezis 2015”

2015-04-27

 

 
Lai koptu latviskās tradīcijas, 20.jūnijā pie Valmiermuižas alus darītavas lieli un mazi Jāņa bērni tiek aicināti uz latvisku ielīgošanu „Saulgriezis 2015”. Dienas daļā lauku gardumu un amatnieku daiļdarbu tirdziņš, Jāņu tradīciju skola, amatnieku darbnīcas un saulgriežu tautisko deju koncerts, savukārt, vakara daļā – uguns un spēka rituāls, latvju danči un koncerts etno skaņās ar „Jauno Jāņu Orķestri” noslēgumā.
 
Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”
Tradicionāli Jāņos no sētas uz sētu iet Jāņa bērni, apdziedot saimniekus, par apdziedāšanu pieprasot sieru un putojošu alu. Lai būtu ar ko Jāņa bērnus pacienāt un pašiem mieloties, Valmiermuižas pils parkā no pl. 12:00 – 17:00 norisināsies tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”, kur varēs iegādāt Latvijas garšu meistarstiķus un amatnieku krāšņumlietas. Uz gada viskrāšņākajām svinībām sabrauks vairāk kā 80 gardumu meistari un amatnieki, kas piedāvās gan tradicionālos Jāņu sierus, maizi, kūpinājumus un dabīgos kārumus, gan māla traukus, smalki veidotus kalumus un pinumus, ko dāvāt katrai Līgai un Jānim. 
 
Svētku mielošanās 
Visos svētkos godā celta tā saimniece, kura savus viesus cienājusi ar brangu mielastu un spirdzinošiem dzērieniem. Turot cieņā sentēvu tradīcijas, gardēži visas dienas garumā varēs mieloties ar Valmiermuižas Alus virtuves pavāru tradicionāliem un mūsdienīgiem garšu lolojumiem, gatavotiem no Latvijas dabas pūra labumiem. Un, kur lustīgi līgotāji, tur arī putojošs alus. Par veldzējošiem alus malkiem būs parūpējušies „Valmiermuižas alus” meistari, viesiem piedāvājot arī vasarīgus jaunbrūvējumus. 
 
Jāņu tradīciju skola un radošās darbnīcas
Ap dienas vidu pils parkā Jāņu tradīciju skolā un radošajās darbnīcās būs iespēja izzināt latviskas amatu prasmes un Jāņu rituālus. Svētkus ar rotaļām, senču tradīcijām un rituāliem kuplinās folkloras kopa "Mežābele" un deju kopa "Sudmaliņas". Viesi tiks aicināti izzināt Jāņu zāles, pīt ziedu vainagus, iepazīt un rotāties ar latvju rakstu zīmēm, siet smeķīgu siera rituli vai pagatavot ēdienu senajos māla traukos un piedalīties īstas Jāņu pūdeles gatavošanā. Un, lai veselā miesā mājotu vesels gars, pirtnieki viesiem ierādīs latviskus pirts rituālus un to, kā pašu rokām no dabīgām zālītēm pagatavot attīrošu skrubi. Mazākie Jāņa bērni savu veiklību varēs pārbaudīt Gaujas Nacionālā parka fonda dabas dārgumu spēlē un, kā allaž, doties arī izjādēs zirga vai ponija mugurā.
 
Saulgriežu tautisko deju koncerts
Kā vēsta nostāsti, sagaidot Jāņus, lustīgi jālīgojas, lai labība laukos raženi augtu, tamdēļ arī saulgriežu svētkos pl. 15:00 parku izdancos tautisko deju kopas – Burtnieku novada JDK „Sadancis”,  Liepājas Universitātes JDK „Banga”, Mālpils Kultūras nama JDK „Māra”, Smiltenes Kultūras centra VPDK „Ieviņa”, Valmieras Kultūras centra VPDK „Pastalnieki” un Valmieras Kultūras centra VPDK „Gauja”.
 
Koncerts un danči etno skaņās
Kad vainagi nopīti, siers sasiets un alus izbrūvēts, laiks Jāņu dziesmām un latviskiem dančiem. Vakara koncertā no pl. 19:00 kā pirmie Valmiermuižas pils parku pieskandinās neofolka grupa „Vētras saites”, tai sekos mūsdienu tautas mūzikas grupa „Pērkonvīri”, bet saulrietā vienosimies kopīgā uguns aizdegšanā, lai smeltos saulgriežu uguns spēku, un sanākušie Jāņu bērni ar degsmi varētu mesties latviskajos dančos, kuriem deju soļus ierādīs un mūziku piespēlēs jauniešu folkloras kopa „Kokle”. Maģiskajā pusnaktī ar dziesmām Valmiermuižas pils parku caurstrāvos apvienība „Jauno Jāņu Orķestris” ar grupas „Dzelzs Vilks” mūziķiem Juri Kaukuli un Kasparu Tobi, vijolnieci Ievu Strodi, bundzinieku Arti Orubu un ģīgas virtuozu Andri Alviķi.
 
Ielīgošanas svētku rīkotāji un atbalstītāji
Ielīgošanu „Saulgriezis 2015” rīko Valmiermuižas kultūras biedrība ar „Valmiermuižas alus” darītavas, Burtnieku novada pašvaldības un Valmieras pilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu. Pasākumu stiprina arī Valmieras Novadpētniecības muzejs, Gaujas Nacionālā parka fonds, SIA „ZAAO” un Valmieras Namsaimnieks, savukārt, informatīvi atbalsta Valmieras Kultūras centrs, laikraksts „Liesma”, žurnāls „Ir” un tirdzniecības centrs „Valleta”.
 
/Ieeja par ziedojumiem/
 
 
Zane Kaķe

Pēdējās ziņas

2015-04-27 No 24.aprīļa sāk lidojumus no starptautiskās lidostas “Rīga” uz Liverpūli Apvienotajā karalistē
2015-04-27 Bauskas pils muzejs atklāj Tūrisma sezonu
2015-04-27 16. maijā Koknesē modināsim lielo Samu!
2015-04-24 Rīgas Velo nedēļas notikums: VELOtirdziņš Kalnciema kvartālā
2015-04-24 Mārtiņsalas peldvietā Kuldīgā sesto gadu plīvos Zilais karogs
2015-04-24 Wizz Air no 24.aprīļa sāk lidojumus no starptautiskās lidostas “Rīga” uz Lībeku Vācijā
2015-04-24 Tūrisma uzņēmēji un profesionāļi pārrunās nozarē aktuālākos jautājumus
2015-04-23 Seminārs par Rīgas koka arhitektūras vēsturi un Kalnciema kvartāla apkaimes attīstību un reģenerāciju
2015-04-23 Palu šovs “Lido zivis Kuldīgā” – jau šo sestdien

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski