No 15. aprīļa līdz 18. maijam Bauskas pils muzejā būs skatāma leļļu pasaules aristokrātiskāko pārstāvju - marionešu ekspozīcija. Māksliniece Anita Znutiņa – Šēve izstādei ir izvēlējusies marionetes no Latvijas Leļļu teātra iestudējumiem „Kurš no mums ir sapinies?”, „Karmena. Sievietes versija” un „Kazanova”.
Izstādes norises laikā, 30.aprīlī, plkst. 15:00, iespējams apmeklēt izglītojušu pasākumu bērniem un pieaugušajiem, ar marionetēm iepazīstinās leļļu māksliniece.
Leļļu teātri katra lelle ir īpašs roku darbs, kas nes sev līdzi sajūtas, emocijas un personību. Lellēm ir savs stāsts, ne tikai biogrāfisks, bet arī dziļi personisks - kāda lelle atcerēsies spilgtākās emocijas slavas brīžos pēc nospēlētām izrādēm, kāda dalīsies atmiņās par laikiem, notikumiem un personībām, kas Latvijas Leļļu teātra radošajā vēsturē atstājuši neizdzēšamu nospiedumu.
Marionešu leļļu sistēma savas pastāvēšanas zelta laikmetu piedzīvoja viduslaikos un renesansē, taču tās saknes meklējamas daudz senākā pagātnē, kad marionetes kalpoja par īpašu reliģisko rituālu sastāvdaļu. Šī ir viena no senākajā leļļu sistēmām – pazīstama jau senajā Āzijā, Ēģiptē, Grieķijā un Romā. Viduslaikos leļļu teātris dēvēts par „Pasaules prieku”, jau antīkie filozofi un dzejnieki pielīdzināja cilvēku marionetei, kuru vada likteņa rokas, kā pakļautība augstākiem spēkiem.
Marionešu kā leļļu teātra formas vēsture Latvijā saistās ar 19. gadsimta beigām un Ivana Rudenkova vārdu, savukārt Latvijas Leļļu teātrī šī leļļu forma ienāca līdz ar Sanktpēterburgas Teātra mākslas akadēmijas docentu un marionešu teātra MINI-DLIN māksliniecisko vadītāju un režisoru Aleksandru Mindļinu. Marionetes no savas pastāvēšanas sākuma bija saistītas ar sakrālo un mistisko dzīves daļu, raisot interesi un pievelkot ar savu noslēpumainību domātāju un mākslinieku prātus visos laikmetos. Pateicoties savai smalkajai un niansētajai sistēmai, tās uzskatīja par dievišķām, ideālu iemiesojošām un mistiskām. Marionetes iemiesoja Dieva-cilvēka attiecību struktūru, ideju, ka cilvēks ir tikai lelle kādu augstāku spēku rokās.
Marionete ir komplicēta lelle ne vien izgatavošanas, bet arī vadīšanas procesā. Marionešu karalis un virtuozs – vācu aktieris Albrehts Rozers uz jautājumu, cik ilgi viņš gatavo lelli, reiz atbildēja: „Mūžīgi. Darbnīcā marioneti pagatavot nevar, tā uzlabojas un iegūst pilnību procesā.”
Biļetes cena: pieaugušajiem: 1,00 Eur; mācību iestāžu audzēkņiem: 0,50 Eur;
Justīne Jesikena