Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Cikls "Rainis un Aspazija klauvē"

2015-04-10

 2015.gada 11.aprīlī akcija-ceļojums RAIŅA UN ASPAZIJAS RĪGA

Plkst.12.00 akcijas sākums Aleksandra Čaka memoriālajā muzejā dzīvoklī (Lāčplēša iela 48/50 dzīv.14): izstāde “Rainim un Aspazijai 150” un “Trīs Čaka stāsti par Aspaziju un Raini”;
Ceļojums pa Raiņa un Aspazijas dzīves un darba vietām Rīgas centrā un Pārdaugavā.  
Andreja Upīša memoriālajā muzejā – stāsti par “Kaisītām rozēm”, par glābšanu no nāves soda, dāvināto sienas pulksteni un Raiņa un Aspazijas tēliem romānā “Plaisa mākoņos” u.c..
Noslēgums plkst.15:30 Eduarda Smiļģa Teātra muzejā jeb vai Rainis un Aspazija klauvēja pie Smiļģa durvīm?
Biļetes iepriekšpārdošanā “Biļešu Paradīzē”: 7.00 EUR; pensionāriem, skolēniem, studentiem - 6.00 EUR
Biļetes 11.aprīlī pirms pasākuma A.Čaka memoriālajā muzejā dzīvoklī – 7.00 EUR
Uzziņas: katram_sava_riga@inbox.lv
Organizē: Memoriālo muzeju apvienība, Rakstnieku muzeju biedrība “Pils”, Aleksandra Čaka memoriālai muzejs dzīvoklis, Eduarda Smiļģa Teātra muzejs.
Atbalsta: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome.
 
 
11.aprīlī projekta “Rainis un Aspazija klauvē” aicinām uz ceļojumu – akciju “Raiņa un Aspazijas Rīga”. 
Aspazija savā autobiogrāfijā rakstīja, ka, viņasprāt, Jelgava ir pagātnes pilsēta, bet Rīga „tagadnes un varbūt nākotnes pilsēta”, kurā ir novērojama liela traukšanās nezin kurp, kas varbūt ir gan nākotnes meklēšana, gan veikalnieciskums „ar skolām, biržām, bankām un visādiem uzņēmumiem.”
Gan Raiņa, gan Aspazijas biogrāfijās Rīgai ir būtiska loma viņu abu radošās un sabiedriskās darbības izveidē. Rīgas Latviešu biedrības teātrī ar lugu „Vaidelote” sevi spoži piesaka un popularitāti iegūst Aspazija. „Dienas Lapas” redaktora amatā un jaunstrāvnieku kustībā savu sabiedrisko darbību un idejiskā līdera lomu aizsāk Rainis.  
 
Rīgā norit arī Aspazijas un Raiņa liktenīgā satikšanās.
Pēc atgriešanās no Šveices trimdas abu dzejnieku apmešanās vieta un darba vieta ir Rīga. Rainis kļūst par Mākslas departamenta vadītāju Izglītības ministrijā, par Nacionālā teātra direktoru, par Izglītības ministru, deputātu. Aspazija ir Satversmes sapulces deputāte.
 
11.aprīļa ceļojumā literatūrzinātnieka Jāņa Zālīša vadībā būs iespēja uzzināt gan par Raiņa un Aspazijas dzīvesvietām Rīgā, gan par citiem namiem, kas saistītas ar abu dzejnieku likteņiem. Turklāt ceļojuma ietvaros būs arī viesošanās citu radošu personību muzejos, kur būs iespēja uzzināt mazzināmus un nezināmus faktus, kas saista abus dzejniekus Raini un Aspaziju ar, piemēram, Aleksandru Čaku, Andreju Upīti, Eduardu Smiļģi, Jāni Akurateru u.c.
 
11.aprīļa ceļojuma “Raiņa un Aspazijas Rīga” sākums A.Čaka memoriālajā muzejā – dzīvoklī (Lāčplēša iela 48/50 dzīv.14) plkst.12.00, kur būs iespēja iepazīties ar izstādi „Rainim un Aspazijai 150” un uzzināt par trim A.Čaka stāstiem par Raini un Aspaziju. Tā, piemēram, īpaša cieņa un mīlestība A.Čaku kā jauno dzejnieku saistīja ar Raini. Kad kādā pasākumā viņam jautāja, kāpēc A. Čaks izvēlējies par savu pseidonīmu vārdu „ČAKS”, nevis rakstījis dzejas ar savu uzvārdu Čadarainis, tad Aleksandrs atbildējis, ka  latviešu tautai jau ir savs RAINIS, viņš būs ČAKS. Vārdu spēle no uzvārda ČadaRAINIS.
 
Ceļojuma turpinājumā būs pastaiga pa Rīgas centru nokļūstot gan līdz vietai, kur atradās „Dienas Lapas” redakcija, gan viesnīca Bellevue (viesnīca, kur Rainis tikās ar Aspaziju), gan māsu Zēfeldu dzīvoklis (kur kādu laiku dzīvoja Aspazija). Tad apstāšanās A.Upīša memoriālajā muzejā, lai iepazītu stāstos un dokumentos Raiņa, Aspazijas un Upīša attiecības un saskarsmes laukus. Tā, piemēram, Rainis un Aspazija 1923. gada decembrī sveic A.Upīti 25. gadu darba jubilejā, pasniedzot Dailes teātra dāvināto sienas pulksteni, kas joprojām apskatāms Skrīveros, A.Upīša vasaras mājā. A.Upīša muzejā būs apskatāma arī jaunā izstāde, kas stāstīs par laiku, kad Aspazija sagatavo savu dzejoļu krājumu „Kaisītās rozes”.
 
Turpinājumā ceļojums ar autobusu līdz Baznīcas ielai (Raiņa pēdējai dzīves vietai Rīgā), un līdz Pārdaugavai – namam Baložu ielā un mājai Dīķa ielā. Akcijas – ceļojuma noslēgums ap plkst. 15.30 E.Smiļģa Teātra muzejā, kur izskanēs gan stāsti par Raiņa un Smiļģa radošo sadarbību, gan par kādu īpašu Aspazijas vēstuli E.Smiļģim.
 
11.aprīļa ceļojums notiks Rīgas domes un Kultūras ministrijas atbalstītā „Raiņa un Aspazijas 150” jubilejas gada projekta „Rainis un Aspazija klauvē” ietvaros. Vēl šajā projektā ir iecerēti 3 ceļojumi: 9.maijā „Raiņa un Aspazijas dzīves un piemiņas vietas Jelgavā un Zaļenieku pagastā”, 5.septembrī „Raiņa dzīves un piemiņas vietas Latgalē” un 3.oktobrī „Raiņa un Aspazijas dzīves un piemiņas vietas Jūrmalā”.
 
 
 
 
Uzziņas; katram_sava_riga@inbox.lv
 tel.26703293 (Maira Valtere, projekta vadītāja)
 

Pēdējās ziņas

2015-04-10 Daugavpilī noritēs pasākumu cikls „Vācija manā sirdī”
2015-04-10 „Rīgas modes 20.gs. sākumā. Izkrāsojamā grāmata” atklāšana
2015-04-10 Latvijas Leļļu teātra marionešu izstāde „Pasaules prieks” 15.04.2015.-18.05.2015.
2015-04-09 3 garšīgi stāsti Latgales iepazīšanai pierobežā.
2015-04-02 Daugavpilī noritēs XIV Starptautiskais džeza festivāls "JAZZ JOY SPRING 2015"
2015-03-31 Liepājnieki tiek aicināti uz dekoratīvo dzīvnieku izstādi un Lieldienu tirdziņu
2015-03-30 Dziedātāja Jolka uzstāsies Dzintaru koncertzālē
2015-03-26 25. aprīlī plkst. 16:00 Dikļu pilī viesosies leģendārā grupa „Menuets”
2015-03-26 Kalnciema kvartālā norisināsies gadskārtējās „Mākslas medības”

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski