Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Praktiskā pieredze - tūrisma attīstība īpaši aizsargājamās dabas teritorijās

2011-11-29

Slīteres NP piemērs.
8.decembrī, VARAM lielajā zālē, Peldu ielā 25, Rīgā

Slīteres nacionālajā parkā noslēdzies projekts, kur 3 gadu laikā „Lauku ceļotājs” kopā ar vietējiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem, Dundagas un Kolkas pašvaldībām un SNP administrāciju (pēc reformas - Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Kurzemes reģionālā administrācija) veidoja tūrisma piedāvājumu parkā, vienlaikus apzinot un neitralizējot politiskus un birokrātiskus šķēršļus tūrisma uzņēmējdarbībai aizsargājamās dabas teritorijās. Kāds ir kopīgā darba rezultāts? Kas mainījies Slīteres Nacionālajā Parkā, kādi ir secinājumi un ieteikumi vides aizsardzības un tūrisma attīstības politikai? Projektu noslēdzot, par to runāsim publiskajā diskusijā 8.12.2011. plkst. 10:00 Vides Aizsardzības un Reģionālās Attīstības ministrijā. Diskusiju atklāt esam uzaicinājuši jauno ministru Edmundu Sprūdžu (n/a) un Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektoru Jāni Strautnieku. Līdz ar Lauku ceļotāja pārstāvjiem – Asnāti Ziemeli un Juri Smaļinski, par padarīto stāstīs arī paši Slīternieki: Jānis Dambītis no SIA „Kolkasrags”, Dace Sāmīte no DAP Kurzemes reģionālās administrācijas, Alanda Pūliņa no Dundagas TIC, Signe Dišlere no viesu nama „Pītagi” un Jānis Mednis no Līvu fonda.

Mītu apgāzēji
Apsteidzot notikumus – diskusijas norisi – gribam izteikt pārliecību, ka ar kopīgo darbu esam iedragājuši mītu par to, ka vides aizsardzības ierobežojumi ir šķērslis tūrisma uzņēmējdarbības attīstībai. Ar šo projektu esam panākuši nerakstītu sapratni starp nacionālā parka dabas sargiem un vietējiem uzņēmējiem – vieni atzīst, ka pareizi organizēts tūrisms palīdz nosargāt gan dabu, gan vietējās kultūras un vēstures vērtības, otri – ka nacionālā parka statuss ir vērtība, ieguvums un resurss uzņēmējdarbībai, jo pateicoties tam, ierodas nakšņotāji, ēdāji un citi, kuri, savukārt ir priecīgi, ka nacionālajā parkā ir, ko redzēt un darīt, un tā nebūt nav slēgta un aizliegta teritorija. Taču svarīgākā atziņa – kaut ko sasniegt var tikai sadarbojoties un vienojoties kopīgam mērķim, kur katrs spēlētājs dod savu ieguldījumu. Projekta laikā Slīterē ir izveidoti 9 maršruti – auto, velo, laivu, kājām, putnu un zvēru vērotājiem. Ir izdots Slīteres nacionālā parka ceļvedis, parkā uzstādīti jauni informācijas stendi, izdota mazā līvu-latviešu vārdnīca ar „izdzīvošanas minimuma” vārdiem, botānikas ceļvedis ar interesantiem un netradicionāliem augu aprakstiem, Piekrastes apbūves arhitektūras vadlīnijas. Par tradīciju kļuvusi Slīteres Ceļotāju diena, kad vienkopus var izbaudīt visu, ko Slītere piedāvā – maršrutus ar gidu stāstījumu, tirdziņu „Ražots Slīterē” un citas labas lietas.

Ko varam mācīties?
Visa projekta pieredze ir apkopota vairākās praktiskos dokumentos. Sākām ar vīziju, kurā uzbūrām ainu – kādu tūrisma piedāvājumu vēlamies veidot Slīterē. Piedalījās visi, tādēļ varam teikt, ka pretinieku kopīgajam darbam nebija. Tālāk soli pa solim tapa gan maršrutu veidošanas un marķēšanas, gan informācijas stendu un ceļvežu, gan piekrastes apbūves, gan publisko pasākumu rīkošanas, gan apmeklētāju monitoringa vadlīnijas. Tās visas kopā veido Ilgtspējīga Tūrisma Modeli, kas ir praktiskas pieredzes apkopojums un padomi tiem, kas vēlas attīstīt tūrismu savā pagastā, novadā vai jebkādā citā teritorijā. Kopīgā darba rezultātā radās arī priekšlikumi vides aizsardzības un tūrisma attīstības politikas veidošanai Latvijā, ar kuriem iepazīstināsim 8. decembra diskusijā. Visas praktiskās vadlīnijas un citi noderīgi dokumenti pieejami „Lauku ceļotāja” mājas lapā. Tiešā saite: http://www.celotajs.lv/cont/prof/proj/PolProp/PolProp_results_lv.html

 


Vai projekta pieredze stiprinās iesākto dialogu starp dabas aizsardzības un tūrisma nozarēm un vai tā palīdzēs arī citām aizsargājamām dabas teritorijām Latvijā aktīvi un saprātīgi izmantot savu potenciālu vietējās ekonomikas veicināšanā – par to 8. decembra diskusijā.
Par dalību pasākumā lūdzam pieteikties: aiva@celotajs.lv vai pa tel. 29175362, 67617600 „Lauku ceļotājā”.
Programma aplūkojama šeit: http://www.celotajs.lv/cont/prof/news/8.12.2011_programma_j.pdf

Asnāte Ziemele ,
LLTA „Lauku ceļotājs”

 

Pēdējās ziņas

2011-11-29 Ziepe džemperī – jaunākais Valmieras Tūrisma Informācijas centra suvenīrs!
2011-11-29 Viesnīcā „Park Hotel Latgola” notiks trešais džeza mūzikas festivāls
2011-11-29 Eiropas kino Siguldā jeb 2ANNU Projektors
2011-11-29 Ziemassvētku tirdziņš Siguldā
2011-11-28 Interaktīvs projekts „Teodora Zaļkalna telpa”
2011-11-28 Pirmoreiz Valmierā ciemos žurnāla “UNA” meitenes!
2011-11-28 Tallinā uzstāsies izcilais Kanādas dziedātājs Maikls Bublē
2011-11-28 “Instrumenti” ar iespaidīgu koncertu Valmierā atklāj “TRU” tūri
2011-11-25 Tūrisma pieturvietu dizaina konkursa rezultāti

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski