Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Latgalē viesojās kulinārā mantojuma tīkla dalībnieki no Polijas

2011-10-31

Liela Latgales vērtība ir Cilvēks. Latgaliešu viesmīlība ir Latgales vizītkarte arī ārpus Latvijas robežām. Īsta latgalieša mājas ne viens nav pametis ar tukšu vēderu. Ikviens viesis ir pacienāts ar sātīgām pusdienām, visbiežāk ar kādu no Latgales kulinārā mantojuma ēdieniem – griušļi, kļockām vai buļbu bļīnim. Galdā tiek likta silta tēja, savākta Latgales pļavās vai stiprāks dzēriens ar nosaukumu Šmakovka. Latgales kulinārā mantojuma ēdieni ir īsta pērle, kas noteikti ir jāizbauda.

2004.gadā Latgale ir iestājusies un līdz šodienai darbojas Eiropas reģionālajā kulinārā mantojuma tīklā, un ir pirmais Eiropas Kulinārā mantojuma tīkla reģions Latvijā. Kopumā šis tīkls aptver 24 Eiropas reģionus, tajā skaitā, 3 Dānijas reģionus, 3 – Vācijas, 8 – Polijas, 6 – Zviedrijas, 1 – Ukrainas, 1 – Norvēģijas, 1 – Lietuvas un Latgales reģionu no Latvijas. Kulināro mantojumu raksturo reģionālie, no vietējiem resursiem gatavoti, ēdieni un produkti, līdz ar to gardēžu tūrisms veicina Latgales lauku atlabšanu un tālāku attīstību. Īpašos ēdienus, kuri gatavoti no vietējās produkcijas, var baudīt vietās, kur ir īpaša norāde – kulinārā mantojuma zīme ar pavāra cepurīti.

Šobrīd Latgales kulinārā mantojuma tīklā darbojas 17 uzņēmumi, tajā skaitā:
4 Krāslavas novada uzņēmumi: ZS “Kurmīši”, atpūtas bāze “Lejasmalas”, viesnīca “Piedruja” un ēdamnams “Daugava”;
5 Rēzeknes novada uzņēmumi: atpūtas bāze “Ezerkrasti”, brīvdienu māja “Birzes”, brīvdienu māja “Azarkrosti”, brīvdienu māja “Zaļā sala” un brīvdienu māja “Zvejnieki”;
2 Ludzas novada uzņēmumi: Ludzas amatnieku centrs un kafejnīca “Kristīne”;
2 Daugavpils pilsētas uzņēmumi: kafejnīca “Vita” un A/S “Latgales piens”;
2 Dagdas novada uzņēmumi: muzejs “Andrupenes lauku sēta” un kafejnīca “Papardes zieds”.

Ar mērķi, iepazīt Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniekus un nogaršot īstus latgaliešu ēdienus, š. g. no 18. līdz 21. oktobrim Latgalē viesojās Swietokrzyskie reģiona (Polija) delegācija 36 pārstāvju sastāvā. Šis reģions, līdzīgi kā Latgale, darbojas Eiropas kulinārā mantojuma tīklā. Triju dienu laikā viesi apmeklēja astoņus uzņēmumus, kas ir Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībnieki, kā arī trīs potenciālos tīkla dalībniekus.

Pirmā Latgales pilsēta, ko apmeklēja viesi, bija Krāslava. Krāslavas pils kompleksa renovētajos staļļos „Amatu mājā”, ciemiņus sagaidīja vietējais keramiķis Valdis Pauliņš, kurš piedāvāja noskatīties māla poda tapšanas procesu, kā arī Z/S “Kurmīši” piedāvāja tēju degustāciju. Viesiem arī tika piedāvāta lineļļas, kaņepju eļļas, Krāslavas maizes un Krāslavas alus degustācija. Poļu valodā runājošais gids Jāzeps Dobkevičs organizēja ekskursiju uz Krāslavas Romas katoļu baznīcu, kur viesi bija sajūsmā par mūsu kultūrvēsturisko mantojumu. Tālāk viesi devās uz etnogrāfisko brīvdabas muzeju “Andrupenes lauku sēta”, bet kafejnīcas “Papardes zieds” uzklātās latgaliešu vakariņas viņus sagaidīja atpūtas bāzē “Obiteļa”. Otrajā dienā enerģijas un pozitīvo emociju pilni poļu viesi apmeklēja Aglonas Baziliku, piedalījās ekskursijā Aglonas maizes muzejā, bet lauku mājas “Upenīte” saimniece Inese pacienāja ciemiņus ar īsti latgalisku ēdienu - guļbišnīkiem un latgalisko stipro dzērienu Šmakovku. Tad viesi devās uz mājas vīna ražotni Z/S “Kalni”, kas ir potenciālais dalībnieks Latgales kulinārā mantojuma tīklā. Sātīgas vakariņas un saimnieku neaprakstāma viesmīlība viesus sagaidīja brīvdienu mājā “Zaļā sala” Rēzeknes novadā. Trešajā dienā viesi apciemoja potenciālos Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniekus Kārsavas novadā – biškopības bioloģisko saimniecību “Kramiņi” un saldumu namiņu saimniecībā “Dzīles”, kur kopīgi izcepa pīrāgu. Pēdējā apmeklējuma un pusdienu vieta bija Ludzas Amatnieku centrs. Šeit senlatviešu tērpos sagaidīja saimnieks Ēriks, kurš iepazīstināja ar seno latgaliešu arodiem un pacienāja viesus ar pelēkajiem zirņiem ar škvarkām un, protams, Šmakovciņu.
Pēc viesu atsauksmēm, Latgale pārsteidza viņus ar burvīgiem dabas skatiem, latgaliešu viesmīlību un sātīgiem latgaliešu ēdieniem. Savukārt, Swietokrzyskie reģiona kulināra mantojuma tīkla koordinatore Barbara Kubiec-Govender uzaicināja Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniekus apciemot Swietokrzyskie reģiona kulinārā mantojuma tīkla dalībniekus.


Tatjana Kozačuka,
Krāslavas novada TIC vadītāja un Latgales kulinārā mantojuma tīkla koordinatore
 

Pēdējās ziņas

2011-10-31 Sākas balsošana internetā par Dižo Kurzemes pasākumu 2011
2011-10-31 Konceptuāla ainava un saprašanas prezumpcija
2011-10-31 Interaktīvais improvizācijas teātris “Drakons”: Vecpilsētā notiks Helovīna gājiens
2011-10-31 Daugavpils Dzimtsarakstu nodaļas 90 gadu jubilejas pasākumi
2011-10-28 Pētījums: autovadītāji Latvijā garākos pārbraucienos mēdz būt neuzmanīgi
2011-10-28 No lidostas „Rīga” ziemas sezonā atklās divus jaunus galamērķus
2011-10-28 TOP RAIMONDA STAPRĀNA DOKUMENTĀLDRĀMA GŪSTEKNIS PILĪ
2011-10-28 Starptautiskā seminārā izstrādās koncepciju fiziski aktīva dzīvesveida veicināšanai
2011-10-27 Turaidas muzejrezervāts aicina godināt Krišjāni Baronu dzimšanas dienā

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski