Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Instrumentālās muzicēšanas prasmju pārmantošana Tautas mūzikas festivālā Dzīvā mūzika

2011-10-21

Starp citiem rudens darbiem, atkal ir pienācis laiks pārskatīt instrumentālās muzicēšanas tradīcijas tautas mūzikas festivālā Dzīvā mūzika, kas 2011. gada 28. un 29. oktobrī norisināsies Rīgā un Gulbenes novada Lizumā.

Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra tautas instrumentu ansambļu eksperts Ilmārs Pumpurs par festivālu saka: „Šī gada pasākumos runāsim par Baltijas daudzstīgu instrumentu spēli. Šobrīd ir ieguldīts ievērojams darbs etnogrāfisko kokļu spēles tradīciju atjaunošanā, ar ko pamatoti varam lepoties. Daudz mazāk (lai neteiktu – nemaz) pazīstam jaunlaiku daudzstīgu instrumentu saimi, kas balstās senajā kokles spēlē un dzīvā tradīcijā saglabājušies līdz mūsdienām.”

Kopš 19. gs. vidus, daļēji izmantojot aizgūtus instrumentu paraugus, daļēji saglabājot senākos spēles paņēmienus un lietošanas praksi, veidojas unikāli vietējie instrumenti un spēles paņēmieni. Festivālā icinām iepazīties ar pusdūru koklēm jeb caurspēlējamajām cītarām, pogu un dūru cītarām, kā arī cimbolēm, to spēlmaņiem un vietu dzīvajās muzicēšanas tradīcijās.

Līdzīgi instrumentu spēles attīstības procesi notikuši arī pārējās Baltijas kokļu reģiona zemēs, bet atsevišķas lietas mums ir kopīgas. Par to stāstīs speciālisti no Lietuvas un Igaunijas.

28. oktobrī Rakstniecības un mūzikas muzejā (Pils laukums 2, Rīga) no plkst. 18.00 notiks meistarklases:
Ilmārs Pumpurs - No kokles līdz cītarai. Vienas tradīcijas aspekti.
Pille Karras, Tuule Kann (Igaunija) - Jaunā kokle (uuem kannel) Igaunijā.
Laura Lukenskienė (Lietuva) - Lietuviešu kankles spēles rekonstrukcijas pēc skaņu ierakstiem. Šajā meistarklasē interesenti varēs darboties līdzi, ja paņems savas kokles skaņotas Do mažorā.

Festivāla otrajā dienā - 29. oktobrī - Lizuma kultūras namā no plkst. 16.00 būs iespēja tikties ar instrumentu spēles vecmeistariem.
Plkst. 18.00 sāksies tautas mūzikas koncerts. Tajā piedalīsies Baltinavas kapela, Rencēnu kapela Rota, Lubānas kapela, Lizuma kapela, Dekšāres kapela Sovējī, Žīguru kapela, Viļakas folkloras kopas Atzele muzikanti, Salnavas muzikanti, LU folkloras kopas Dandari muzikanti; Laura Lukenskienė (Kauņa), Pille Karras, Tuule Kann, Andres un Mart Abro (Tallina).

Tautas mūzikas festivālu Dzīvā mūzika rīko Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs sadarbībā ar Pārdaugavas Tautas mūzikas biedrību un Lizuma pagastu.

Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds un Rakstniecības un mūzikas muzejs.


Inga Bika,
KNMC komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās ziņas

2011-10-21 Aptauja: tikai 11% atzīst Rīgas autoostu par draudzīgu ārvalstu tūristiem
2011-10-21 Autostāvvieta – iedzīvotāju ērtībām
2011-10-20 Kuldīgu apmeklē nozīmīga japāņu tūroperatoru delegācija
2011-10-20 Novembrī Daugavpils teātra latviešu trupa viesosies Dagdā, Līvānos, Madonā, Pļaviņās un Zasā
2011-10-20 Jūrmala pirmo reizi piedalīsies veselības izstādē Somijā „Terveys 2011”
2011-10-20 Norvēģijā iepazīstina ar Jūrmalas tūrisma piedāvājumu
2011-10-20 Izziņota cirka “Cirque du Soleil” papildizrāde 25. decembrī
2011-10-20 Divdesmitā sezona Siguldas jauktajam korim „Spārni”
2011-10-20 Festivāla „Staro Rīga” ietvaros notiks radošā darbnīca „RIGA 2014 Light Think Tank”

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski