Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras 50 gadu jubilejas projekts TEKSTILS LV

2011-09-27

07/10/2011 – 20/11/2011
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle „Arsenāls”,
Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas Mediju telpa,
Latvijas Mākslas akadēmijas aula

Laikā no 2011. gada 7. oktobra līdz 20. novembrim vairākās Rīgas pilsētas izstāžu zālēs norisināsies Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras 50 gadu jubilejas projekts „Tekstils LV”. Tā ietvaros būs apskatāmas trīs vērienīgas izstādes – Latvijas izcilākie sniegumi tekstilmākslā laika posmā 1960. – 1990. un mūsdienu Latvijas tekstilmākslas izstāde „Zelta griezums” LNMM izstāžu zālē „Arsenāls”, konceptuāli Latvijas tekstilmākslas identitātes formulējumi izstādē „Kas ir Latvijas tekstilmākslas identitāte?” RISEBA Mediju telpā un studentu darbu izstāde „Kā kļūst par tekstilmākslinieku?” LMA aulā. Projektu noslēdz starptautiska konference „Tekstils - smalkais stils”, kas divu dienu prezentācijās un radošajās darbnīcās pulcē vietējos un ārvalstu tekstila nozares speciālistus. Projekta ietvaros pirmo reizi tiek izdots apjomīgs LMA Tekstilmākslas absolventu katalogs, kā arī izveidota mājas lapa www.tekstilslv.lv

Šī gada oktobrī atzīmējam 50. jubileju, kopš Latvijā aizsākta profesionālā tekstilmāksla, ko Rūdolfs Heimrāts 1961. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas paspārnē iemiesoja ar Tekstilmākslas katedras dibināšanu. Ar šo soli aizsākās tekstila kā patstāvīgas mākslas nozares attīstība un uzplaukums un, pateicoties jauniedibinātajai tekstilmākslas izglītības sistēmai Latvijas Mākslas akadēmijā, tā Latvijas kultūrai nesusi spilgtus un talantīgus tekstilmāksliniekus, bagātu un specifisku artavu Latvijas mākslas kopainā.
 
Tekstils mūsdienās jau sen transformējies tik dažādos veidolos, ka tā robežas teju nav aptveramas. Tas spēj būt gan stāstoši ilustratīvs, iemiesojoties smagos, tumīgos gobelēnos, gan plīvot zīda tērpos, sniegt konceptuālu un eksistenciālu vēstījumu instalācijās un trīsdimensionālos objektos. Tas spēj būt praktisks dizainā un kustīgs animācijā, tas spēj radīt tehnoloģiskus pārsteigumus zinātnē. Tekstils ir tik ļoti saaudzis ar mums, ka bieži tā klātbūtni uztveram pat organiski – sākot no pragmātiskā un pierastā mājas tekstila, līdz skaņu izolējošām sistēmām, arhitektūras konstrukcijām un zinātniskiem pētījumiem medicīnā. Tekstila fleksibilitāte izpaužas ne tikai tā materialitātes priekšrocībās, tieši tā domāšanas elastīgums realizējas jebkurā no jaunradēm – mākslā, dizainā un zinātnē.
 
Latvijas tekstilmāksla ir tradīcijām bagāta un veidojusies 50 gadu ilgā laika periodā. To caurvijušas klasiskās tradīcijas, padomju laika mākslas mijiedarbība, ietekmējis lietišķās mākslas periods, Rūdolfa Heimrāta personība un citi aspekti, kas laika gaitā tai veidojuši savu rokrakstu un kanonu. Tieši šī tēla stabilitāte  radusi nepieciešamību pētīt Latvijas tekstilmākslas veidošanās ietekmes un attīstības norises gan vēsturiskajā, gan mūsdienu kontekstā, kas kalpo par stūrakmeni šī projekta tapšanai, tomēr tā uzdevums nav fokusēties uz pagātnes apceri par Latvijas tekstilmākslas tradīcijām vien, bet gan tās vērtēt un rast atbildi uz jautājumiem – kāda Latvijas tekstilmāksla ir mūsdienu kontekstā, kurp tā virzās un kā to iespējams pilnvērtīgāk attīstīt?
 
Lai pilnvērtīgāk atainotu putna lidojuma skatu Latvijas tekstilmākslā, projekta koncepciju veido tā centrālie mākslas pasākumi, kas gan katrs atsevišķi, gan visi kopā, informējot un uzrunājot tā skatītāju, ataino Latvijas tekstilmākslas kopainu un mudina uz diskusiju par Latvijas tekstilmākslas ilgtermiņa attīstības plāna iezīmēšanu un turpmāko virzības kursu. Pēc projekta skates Rīgā, tas uzsāks gadu ilgu ceļojumu Latvijas reģionu izstāžu zālēs.

Šis projekts ir būtisks laika un attīstības nogrieznis Latvijas tekstilmākslas izglītībā. Tā specifika paredz ikvienu tā dalībnieku uztvert ne kā viesi, bet gan kā tā veidotāju. Diskusija un mijiedarbība rada vērtīgus secinājumus un atziņas, kas kalpo šī projekta mērķa sasniegšanai – izvērtēt padarīto un iezīmēt turpmāk darāmo. Ikviens projekta dalībnieks, sākot no radītāja līdz skatītājam, pieliekot savu roku šī projekta veidošanā, veic nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tekstilmākslas pilnveidē – apvienojot cilvēku pieredzi un līdzdarbību, rezultātu iespējams sasniegt daudz mērķtiecīgāk un profesionālāk. Tas rada labvēlīgu augsni vērtīgiem secinājumiem un inovatīvām idejām, kas ir arī šī projekta ilgtermiņa mērķis.

Projekts veidots Latvijas Mākslas akadēmijas 90. gadu jubilejas programmas ietvaros. 

Projekta TEKSTILS LV kuratore,
Elīna Ģibiete

Pēdējās ziņas

2011-09-27 Piedalies velo ziņu veidošanā European Hit Radio 104,3 ēterā!
2011-09-27 Āfrikāņu bungas, pavārmāksla, dejas un citi hobiji Spice Home
2011-09-26 TOP IZRĀDE "VĪRIETIS SMIĻĢIS"
2011-09-26 Senās rakstības kursi Cēsu pilī
2011-09-26 Jūrmalas teātrī 2. un 9. oktobrī – jauniestudējums
2011-09-23 Par airBaltic reisu Rīga-Atēnas
2011-09-23 Rīgā tiks uzņemta asa sižeta amerikāņu mākslas filma
2011-09-23 airBaltic vērsīsies Ģenerālprokuratūrā par noziedzīgām darbībām pret lidsabiedrību
2011-09-22 27.septembris - Pasaules tūrisma diena

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski