Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

“AUGU ORĶESTRIS” un video instalācija “HELIOCENTRISKS” Baltās nakts programmā 2011

2011-09-07

Šī gada Mūsdienu kultūras foruma “Baltās nakts” ietvaros 10. septembrī Jauno mediju kultūras centrs RIXC piedāvā programmu divās vietās Rīgā:

Pārdaugavā - LU Botāniskā dārza Tropu mājā notiks interaktīva instalācija – performance “Augu orķestris”, kuras autors ir britu mākslinieks Luks Džerams. Vecrīgā - RIXC Mediju telpā būs aplūkojama britu mākslinieku Rutas Džārmenas un Džo Gerharta dueta “Semiconductor” videoinstalācija “Heliocentrisks”.

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, Kandavas ielā 2 Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” apmeklētājiem būs iespēja ieklausīties neparastajā – sadzirdzēt augu radītas skaņas un palūkoties uz tiem no līdz šim neierasta skatu punkta, kā to savā instalācijā - performancē “Augu orķestris” piedāvā britu mākslinieks Luks Džerams.

Instalācija LU Botāniskā dārza Tropu mājā būs aplūkojama 10. septembrī no pl. 19.00 līdz 00.00

Kaut arī ausīm nesaklausāmi, augi rada skaņas. Izmantojot īpašus mikrofonus, arī cilvēkam ir iespējams sadzirdēt, kā ūdens lēni plūst augšup pa augu stumbriem. Arī tad, ja augi cieš no sausuma, zinātnieki var izmērīt akustiskās emisijas, ko izraisa augā notiekošā kavitācija (šķidruma spiediena samazināšanās rezultāts) un embolisms (gaisam ieplūstot, radušies burbuļi, kas brīvi cirkulē augā).

Dienā radītās skaņas atšķiras no tām, kas sadzirdamas naktī, un tās mainās līdzi gadalaikiem. Izmantojot vairākus desmitus mikrofonu, tās tiek pastiprinātas, un apmeklētājiem atklājas šī jaunā – ikdienā apslēptā – augu akustiskā pasaule.

Auditorija tiek lūgta ienākt, kad iestājas vakara krēsla. Vieglākai un ērtākai navigācijai cauri Tropu mājas džungļiem apmeklētājus lūdzam paņemt līdzi kabatas lukturīšus. Savukārt nelielas LED spuldzes izgaismos tos augus, kurus būs iespējams sadzirdēt.

Par mākslinieku
Britu mākslinieka Luka Džerama multidisciplinārā darbība aptver skulptūru radīšanu, instalācijas, dzīvās mākslas projektus un dāvanas. Kopš savas radošās darbības sākuma 1997. gadā Luks ir radījis virkni neparastu mākslas projektu, kuri ir aizrāvuši un iedvesmojuši visas pasaules cilvēkus. Viņa slavenā ielas klavieru instalācija “Spēlē mani, esmu tava” (Play Me, I'm Yours) šobrīd ir aplūkojama dažādās pasaules pilsētās.

Džerama stikla mikrobioloģijas (glass microbiology) skulptūras atrodas pasaules muzeju kolekcijās. 2006. gadā mākslinieks ar savu darbu “Edisona projekts” (The Edison Project) piedalījās RIXC rīkotā festivāla “Māksla+Komunikācija” izstādē “Viļņi” LNMM Izstāžu zālē Arsenāls. 2007. gadā Luks Džerams ieguva Medicīniskās attēlveidošanas institūta balvu (Medical Imaging Award ), savukārt 2009. gadā viņa skulptūras tika izstādītas līdzās Demienam Hirstam, Vorholam un Leonardo da Vinči Mori muzejā Tokijā.
Instalācijas tehniskais asistents Mets Deiviss.

http://lukejerram.com/projects/plant_orchestra


Savukārt RIXC Mediju telpā, 11. Novembra kratmalā 35 britu mākslinieku Rutas Džārmenas un Džo Gerharta dueta “Semiconductor” video instalācijā “Heliocentrisks” Baltās nakts apmeklētāji varēs redzēt Zemes rotāciju ap Sauli.

Instalācija RIXC Mediju telpā apmeklētājiem būs aplūkojama 10. septembrī no pl. 18.00 līdz 01.00. Ieeja RIXC Mediju telpā no Minsterejas ielas.

Pretstatā uzskatam, ka mēs “redzam” Sauli griežamies ap mums, mākslinieki piedāvā intuitīvu iztēles lēcienu noticēt tam, ka mēs paši neparastā ātrumā virzamies ap Sauli. Instalācija pauž heliocentrisku pasaules skatījumu, par kuru debates risinājušās jau kopš trešā gadsimta pirms Kristus un turpinās mūsdienās.

Video instalācija “Heliocentrisks” turpina mākslinieku pētījumus par atšķirībām starp mūsu pasaules redzējumu un to, kādu to veido zinātnes atklājumi. Darbā tiek izmantota palēninātā video kadra metode un astronomiskie novērojumi, kuri iezīmē Saules trajektoriju, kas šķērso vairākas ainavas. Atrodoties instalācijas centrā, šķiet, ka apkārtne paslīd garām, kamēr Saule paliek katra ekrāna centrā. Lūkojoties uz Sauli caur kamerām, ir iespējams ieraudzīt dažādas vizuālas parādības – objektīvam uzliesmojot, tā atspulgs atspīd pāri ainavai, kas it kā sadedzina attēlu un krāsas saplūst vienā, tādējādi radot staru vainagus. Videoinstalācijā akcentēts Saules spēks, kas cilvēka un kameras acij līdz galam vēl joprojām nav aptverams.

Par māksliniekiem
“Semiconductor” ir britu mākslinieki Ruta Džārmena un Džo Gerharts. Mākslinieki savos kustīgo attēlu darbos pēta pasaules materiālo dabu un pieredzi, kuru gūstam, apzinot savu vietu fiziskajā Visumā.
Ar savu unikālo pieeju “Semiconductor” ir ieguvuši vairākus prestižus apbalvojumus un stipendijas, kā, piemēram, Gulbenkian Galapagos, Smithsonian Artists Research un NASA Space Sciences. Viņu darbi ir iekļauti vairākās starptautiskās kolekcijās un izstādīti Venēcijas biennālē, Karaliskajā akadēmijā, Hiršhorna muzejā (Hirshhorn Museum), BBC, ICA un Exploratorium.

http://www.semiconductorfilms.com/root/Heliocentric/Heliocentric.htm

 

Organizē:
Jauno mediju kultūras centrs RIXC Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros
Luka Džerama instalācija “Augu orķestris” tiek organizēta sadarbībā ar LU Botānisko dārzu (http://www.botanika.lu.lv)

Atbalsta:
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, ES programma “Kultūra (2007-2013)”, LU Botāniskais dārzs

Kontakti: Jauno mediju kultūras centrs RIXC, 11. Novembra krastmala 35 – 201, Rīga

Pēdējās ziņas

2011-09-07 No rītdienas Jelgavā skatāmas Baltijas valstu amatierteātru festivāla „Baltijas Rampa” izrādes
2011-09-07 Jūrmala Eiropas Kultūras mantojuma dienās aicina apskatīt ēku Abavas ielā 9
2011-09-07 Vasaras labākajā mēnesī +26% igauņu lido caur Rīgu
2011-09-07 Arsenāla konkursa filma Dharma Guns
2011-09-06 Mājlietu labdarības dienās savāktas vairākas tonnas ziedojumu
2011-09-06 Sarkandaugavā notiks pasākums „Labie kaimiņi”
2011-09-06 Krievu tūristi pērk zeltu, apģērbus un mēbeles
2011-09-05 “Labākais no Eiropas” ar Čehu aviokompāniju
2011-09-05 Skriešanas pusmaratona laikā 11. septembrī Jūrmalā būs satiksmes ierobežojumi

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski