Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Latvijā beidzot izstrādātas vadlīnijas piekrastes apbūvei

2011-09-05

9. septembrī Papes Ķoņu ciemā, Rucavas novada Rucavas pagastā notiek LLTA „Lauku ceļotājs” un vadošo Latvijas arhitektu izstrādāto Piekrastes apbūves vadlīniju prezentācija un kultūras mantojuma karoga pacelšana Mikjāņu sētā.

Līdz ar šīm vadlīnijām esam spēruši soli tuvāk inteliģentai piekrastes apbūvei un sekojuši Eiropas valstu piemēram, kur vecās arhitektūras tradīcija tiek turpināta, to radoši attīstot. Baltijas jūras piekraste ir unikāla teritorija, kuras apbūvei Latvijā šobrīd trūkst vienotas koncepcijas, un valda visatļautība.

Papes Ķoņu ciems
Sadrumstalots veidols un estētiski degradēta vide ir tas „kultūrvēsturiskais mantojums”, ko riskējam atstāt pēctečiem. Nereti tiek uzdots jautājums: „kāpēc man jāceļ maza būdiņa un jādzīvo kā pirms simts gadiem?”

Mūsdienu sabiedrībā diemžēl ir raksturīgi neskatīties tālāk par „es” un „man”. Daudzstāvu pilis ar tornīšiem līdzās bezpersoniskām sērijveida privātmājām un citi „šedevri” veido ainu, kas atgādina bērnu smilšu kasti, kur katrs cep tādu kūku, kāda ienāk prātā. Trūkst plašāka, inteliģenta redzējuma, apzinoties kopējo ainu un vietas izjūtu, trūkst elementāras rēķināšanās ar kaimiņiem un kopīgās atbildības izjūtas. Daudzi no mums – gan piekrastes iedzīvotāji, gan citur dzīvojošie, neapmierināti, bet pasīvi vēro šo nerēķināšanos, uzskatot, ka nav iespējams neko mainīt. Taču sabiedriskā doma un viedoklis ir spēks, ar ko jārēķinās. Vadlīnijās esam „uzlikuši uz papīra” laika gaitā izkopto latvisko gaumes izjūtu, izpratni par to, kas ir skaists un saglabājams.

Vadlīnijas neaicina celt ēkas kā pirms simts gadiem. Tās ir praktisks padomu kopums visiem, kas saistīti ar telpas plānošanu, ēku projektēšanu un būvēšanu piekrastē ‐ zemes īpašniekiem, iedzīvotājiem un uzņēmējiem – un sniedz izpratni un zināšanas par to, kā tradicionālās vērtības integrēt mūsdienu būvēs.

Šis dokuments nepiedāvā ierobežot attīstību, bet parāda piekrastes tradicionālās apbūves principus attiecībā uz ēku izvietojumu, augstumu un krāsu shēmām, būvmateriāliem – tiem būvētājiem, kam svarīgi saglabāt autentisko apbūves veidolu. Dokumentā ietvertā informācija ir tehniska, nevis administratīva. Vadlīniju autors ir arhitekts Jānis Saknītis, un pie to sagatavošanas piedalījās: arhitekti Juris Dambis, Egons Bērziņš, Pēteris Blūms, Zaiga Gaile, Jānis Lejnieks, Ieva Zībārte, Liene Griezīte, Karīna Jansone, Arnis Dimiņš un vēsturnieks Ervins Vēveris. Vadlīnijas izstrādātas sadarbībā ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, Latvijas Arhitektu savienību, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāti. Vadlīnijas šobrīd tiek diskutētas ar Latvijas Pašvaldību savienību un Piekrastes pašvaldībām.

Par Piekrastes Apbūves Vadlīniju nepieciešamību un nozīmi izsakās vairāki Latvijā pazīstami arhitekti. Lasiet šeit: http://www.celotajs.lv/news/item/view/93

Aicinām uz Vadlīniju prezentāciju (skat. programmu šeit). Ir iespēja doties uz pasākumu ar organizētu autobusu. Izbraukšana no Rīgas, plkst. 9:00 no Kalnciema ielas 43 „Supernetto” viekala stāvvietas. Lūdzu pieteikties līdz 6. septembrim: aiva@celotajs.lv vai pa telefonu 67617600 „Lauku ceļotājā”.

LLTA „Lauku ceļotājs”
 

Pēdējās ziņas

2011-09-05 “Labākais no Eiropas” ar Čehu aviokompāniju
2011-09-05 Skriešanas pusmaratona laikā 11. septembrī Jūrmalā būs satiksmes ierobežojumi
2011-09-05 TLMS „Sigulda” šoruden atzīmēs 50 gadu jubileju
2011-09-05 Dzejas dienas Jūrmalā – Raiņa un Aspazijas pilsētā
2011-09-05 21.Latvijas riteņbraucēju Vienības brauciens pulcējis teju 4500 dalībniekus
2011-09-02 Rīgas mākslas telpā būs apskatāma Latvijas – Krievijas kinematogrāfistu mākslas darbu izstāde „Pekšots Rīga – Maskava 2011”
2011-09-02 ŠODIEN LATVIJĀ SĀK PĀRDOT BIĻETES UZ ŠADĒ KONCERTU TALLINĀ
2011-09-02 Normunda Rutuļa jubilejas koncerts „4Desmit” Siguldā
2011-09-02 Restorānā „Andalūzijas suns” – Vladimira Husnutdinova foto izstādes atklāšana

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski