Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Alūksnē notiks novada kultūrvēsturei veltīta konference

2011-08-18

25. un 26. augustā Alūksnē notiks Latvijas Zinātņu akadēmijas, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas un Alūksnes novada pašvaldības rīkota zinātniska konference, kuras tēma ir „Alūksnes novada kultūrvēstures jautājumi”.

Konference notiks Alūksnes novada pašvaldības administratīvās ēkas lielajā zālē. Ceturtdien konferences darbība sāksies pulksten 10, savukārt piektdien – pulksten 9. Konferences laikā 25. augustā darbosies apgāda „Zinātne” grāmatu galds.

Plānots, ka konferences atklāšanā ievadvārdus teiks Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Juris Ekmanis un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas rektore Dace Markus.

- Alūksnes novadam ir senas un bagātas kultūrvēsturiskās tradīcijas. To izzināšana neapšaubāmi sniegs daudz jaunas informācijas par šīs teritorijas attīstību un tajā dzīvojušo ļaužu likteņiem, tādēļ gandarījums, ka Latvijas Zinātņu akadēmija un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija šo kopsēdi veltījusi tieši mūsu novada kultūrvēsturei, - uzsver Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins.

Ar referātiem konferencē uzstāsies gan šobrīd Alūksnes novadā strādājoši kultūras darbinieki, novadpētnieki un pedagogi, gan šeit dzimuši, auguši un mācījušies izglītības, kultūras un zinātnes darbinieki, kā arī pētnieki no citiem novadiem.

Konferences pirmajā dienā, 25. augustā ieskatu Alūksnes novada kultūrvēstures izzināšanas avotos sniegs Saulvedis Cimermanis, iepazīstinot ar dažām arhīvos esošo 18. – 20. gadsimta kultūrvēsturisko dokumentu kopām, kas stāsta par malēniešu saimniecisko darbību, kultūras un izglītības attīstību.

Alūksnes un Atzeles senvēstures maz izzinātos jautājumus analizēs Māris Atgāzis un Jānis Polis, bet par Alūksnes novada sadarbību ar kaimiņnovadiem stāstīs Sanita Eglīte. Ar Alūksnes novada arhitektūras un mākslas vērtībām konferencē iepazīstinās Imants Lancmanis, bet Daces Markus stāstījumu par malēnisko izlokšņu savdabību, kultūrvēsturisko un zinātnisko vērtību papildinās dokumentāla filma par izlokšņu teicējiem.

Māra Grudule konferences dalībniekiem atklās mācītāja un Bībeles tulkotāja Ernsta Glika literāro darbību, bet Jānis Līcis iepazīstinās ar 18. gadsimta alūksniešu dzīves atainojumu draudzes baznīcas grāmatās. Alūksnes novada skolu senākajai vēsturei pievērsīsies Ilga Lazdiņa, Sandra Magaziņa un Ruta Zvaigzne, par skolu Romeškalnā stāstīs tās bijušais direktors Ēvalds Vanags, savukārt Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska runās par tā sadarbību ar vietējo sabiedrību.

Konferences otrajā dienā 26. augustā, Ieva Ķīse un Una Sedleniece stāstīs par alūksniešu amatierteātra tradīcijām, Jēkabs Raipulis iepazīstinās ar malēniešu gaitām citzemju mācību iestādēs. Kristīne Ducmane savā referātā pievērsīsies Bejas Garjuru igauņu kopas cilmes, tās sabiedriskās un saimnieciskās darbības analīzei, savukārt Maija Semjonova atklās faktus par aresta namu un mazpilsētas cietumu Alūksnē.

Konferences dalībnieki uzzinās arī par vairāku novadnieku personībām un dzīves gājumu. Piemēram, tradicionālās kultūras vērtību izzinātāja Jāņa Krēsliņa personību atklās Sanita Stinkule, kā arī Linda Safranoviča, Gunta Tuča un Iveta Mikijanska, par arhitektu Jūliju Cauni stāstīs Venta Kocere, savukārt Aivars Kehris raksturos veclaiceniešu muzikologu un mūziķu dzimtu – Klotiņus.

Par 1941. gada 4. jūlija Liepnas kauju stāstīs Skaidrīte Kļaviņa, kuras māju pievārtē notika šī sadursme, bet par pretošanās kustības darbību Malēnijā runās Ainārs Bambals.

Iecerēts, ka konferencē izskanējušie referāti tiks apkopoti arī vienotā izdevumā.

Evita Aploka,
Alūksnes novada pašvaldības
sabiedrisko attiecību speciāliste
 

Pēdējās ziņas

2011-08-18 Daugavas promenādē atklās gājēju tiltiņu
2011-08-18 Red Hot Chili Peppers jaunā albuma prezentācijas koncerta translācija
2011-08-18 Rīgas svētkos dziesminieki „Pašā Rīgas viducī”
2011-08-18 Tuvojas 4.Tango Sun Festival ar džezu un Argentīnas tango!
2011-08-18 Wizz Air paziņo par jaunu galamērķi no starptautiskās lidostas „Rīga”
2011-08-18 „Baltic Chain Tour via Baltica 2011” pirmajā etapā uzvar un par kopvērtējuma līderi kļūst lietuvietis Gediminas Bagdonas!
2011-08-17 “Riga Food 2011” – īpašs notikums gan profesionāļiem, gan katram gardēdim
2011-08-17 Septembra sākumā pirmo reizi Rīgā notiks Starptautiskais alus festivāls “LATVIABEERFEST 2011″.
2011-08-17 Diennakts basketbola turnīru “Krastu mačs” atklās politiķu spēle ar Ministru prezidenta Valda Dombrovska līdzdalību

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski