Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Mežotnes pilskalna svētki

2011-05-12

2011. gada 21.maijā Rundāles novadā norisināsies Mežotnes pilskalna svētki, kurus rīko Rundāles novada dome sadarbībā ar Zemgaļu kultūras biedrību „Upmale”.


Svētku veltīti zemgaļu vēsturiskā novada Upmales pagātnei un tradīcijām , kuras ir saistošas mūsdienu pasaulē. Šogad svētkiem atvēlētas vairākas norises vietas, tāpēc ir vērts laicīgi izpētīt programmu, lai nepalaistu garām interesantākus notikumus.

Svētku atklāšanā norisināsies Lielupes līcī. Šogad svētku norisē piedalīsies divi vēsturiskie kuģi: kuršu laiva „Retra” un vikingu kuģis „Pardus”. Labvēlīgos laika apstākļos norisināsies kuģu regate.

Mežotnes baznīcā tiks atvērta Bauskas Novadpētniecības muzeja ekspozīcija „Zemgaļu mantojums”, kurā varēs iepazīties ar senlietām no muzeja krājumiem. Par zemgaļu sadzīvi un kultūru stāstīs vēsturnieks, Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja galvenais speciālists Raitis Ābelnieks. Turpat varēs aplūkot arī Paula Stelpa fotoizstādi.

Bijušajā senpilsētas vietā – amatnieku apmetnē varēs iepazīties ar vēstures biedrību veidotajām senā dzīvesveida rekonstrukcijām. Amatnieki rādīs apģērba darināšanas, rotkalšanas, ādas apstrādes, ēdiena gatavošanas prasmes. Daļu no šīm prasmēm varēs izmēģināt apmeklētāji, kā arī iegādāties dažādus viduslaiku iedzīves priekšmetus. Interesantiem būs iespēja pašrocīgi izkalt Mežotnes pilskalna monētu.

Ilze Pavlovska no Jelgavas iepazīstinās ar kosmētikas izgatavošanu no dabīgām izejvielām. Karošu grebšanu rādīs amatnieks no Dobeles un Ādolfs Šudeiķis no Bauskas. Celu aušanu mācīs folkloras kopas „Leimaņi” dalībnieces. Māris Braže no Ceraukstes demonstrēs rotkalšanu. Laura Ikerte no Rundāles iepazīstinās ar melnās keramikas tapšanas noslēpumiem. Ar zemgaļu tērpu valkāšanas tradīcijām iepazīstinās festivāla brīvprātīgie palīgi, kuri būs tērpušies pašdarinātos senajos apģērbos, kuru izgatavošana norisinājās ar Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties uz ugunskura gatavotus ēdienus. Senpilsētas virtuvē saimniekos Daira Jātniece no Codes, pie ugunskura – Svitenes saimnieces.

Senajā svētvietā Vīnakalnā pilskalnā folkloras kopas piedalīsies latviešu dievībām veltītajā koncertā, kurā iekļauts arī ugunsrituāls un tautas sadziedāšanās. Pie Vīnakalna visu dienu darbosies „Baltu klubs”, kura dalībnieki savu baltu filozofijas redzējumu paudīs atbilstoši druīdu sabiedriskajam stāvoklim un kārtai baltu kultūrā, kā arī rādīs īpaši sagatavotā bardu (druīdu dziesminieku) dzejas – muzikāla kompozīcija „Viņš, Viņa un Debesis”.

Mežotnes Pilskalna virsotnē norisināsies bruņinieku cīņu demonstrējumi, par ieročiem un karošanas māku stāstīs vēsturnieks Normunds Jērums. Pilskalnā apmeklētājiem būs iespēja šaut ar arbaletu un piedalīties tautas spēlēs - uzstādīt rekordu pakavu mešanā, pa pāriem cīnīties maisu kaujās un izmēģināt komandu sacensības ripas sišanā.

Pļavā blakus senpilsētai pirmo reizi notiks lokšaušanas demonstrējumi un sacensības loku šaušanu veidos „klaut”, „spid-klaut” un „windsor”. Arī skatītāji varēs izmēģināt roku lokšaušanā piemērotā tam speciālā vietā.

 

Svētki noslēgsies ar folkmūzikas koncertu Lielupes līcī – folkloras grupas koncertēs uz kuģa. Saulei rietot svētkiem par godu tiks aizdedzināta uguns Lielupes vidū.

Pie Lielupes līča būs amatnieku tirgus, darbosies kafejnīca. Skatītājiem būs iespēja ar laivām pārbraukt no Mežotnes uz Rundāles pusi.

Svētkos piedalīsies vēstures klubi un biedrības „Tērvetes zemgaļi”, „Escalibur”, „Baltic Snakes”, „Upmale” un folkloras kopas „Skandinieki”, „Leimaņi”, „Laukam pāri”, „Svitene”, „Dreņģeri”, „Balto klubs”.

Svētkus rīko Rundāles novada dome sadarbībā ar Zemgaļu kultūras biedrību „Upmale”.

epasts kontaktiem: " kbeitins (at) gmail (punkts) com

 

Svētku programma

 

Pie Lielupes līča

12.00 – 19.00 Amatnieku tirgus

13.00 Svētku atklāšana

15.00 Folkloras kopa „Dreņģeri”

19.00 Kuģu regate

20.00 Folkmūzikas koncerts

21.30 Uguns iedegšana Lielupes saliņā

 

Senpilsētas apmetnē

13.30 – 20.00 Amatu demonstrējumi

Novada virtuve

 

Mežotnes baznīcā

14.00 Izstādes „Zemgaļu mantojums” atklāšana Mežotnes baznīcā, vēsturnieka Raita Ābelnieka stāstījums

 

Pilskalnā

13.00 – 20.00 Arbaleta šautuve

14.00 – 19.00 Tautas spēles

15.00 Bruņinieku cīņu demonstrējumi

 

Pļavā pie senpilsētas

13.00 - 15.00 Lokšaušana apmeklētājiem

15.30 – 18.00 Lokšaušanas demonstrējumi

sacensības loku šaušanu veidos „klaut”, „spid-klaut” un „windsor

18.00 – 20.00 Lokšaušana apmeklētājiem

 

Vīnakalnā

16.00 – 17.30 Koncerts, ugunsrituāls un sadziedāšanās

Folkloras kopas „Skandinieki”, „Leimaņi”, „Laukam pāri”, „Svitene”, „Dreņģeri”

18.00 „Baltu kluba” bardu (Druīdu dziesminieku) dzejas – muzikālu kompozīcija „Viņš, Viņa un Debesis”


 

Pēdējās ziņas

2011-05-12 Rīgas Latviešu biedrības vadība tiekas ar LR Kultūras ministri Sarmīti Ēlerti
2011-05-12 Velodienai Kuldīgā reģistrējies jau 1000.dalībieks!
2011-05-12 Daugavpils Lielā Stropu ezera un "Stropu Vilnis" peldvietai piešķirts Zilais karogs
2011-05-12 Jūrmalā notiks akcija „Rozes Aspazijai”
2011-05-12 Iepazīsti Latviešu sapņa pārstāvniecību Muzeju naktī
2011-05-12 Vairāk nekā 1500 dziedātāju tiksies III Virsdiriģentu svētkos Alojā
2011-05-12 Rīgas Jūgendstila muzejā 14.maijā no plkst.19.00 līdz 01.00
2011-05-12 Rīgā notiks trešais starptautiskais Rīgas Ģimenes forums
2011-05-12 airBaltic organizēs lielāko aviācijas konferenci Ziemeļeiropā

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski