Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Putnu dienas pilī Kāpēc pūcei aste zied?

2011-04-04

no 6.aprīļa
Gada putns- Meža pūce Strix aluco

Viens no ikgadējiem Latvijas dabas simboliem, ko jau 1996. gadā sāka izraudzīties Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB), ir Gada putns. Pērn šajā godā bija celts rubenis. Šogad — ANO pasludinātajā Starptautiskajā mežu gadā — par tādu kļuvusi meža pūce (Strix aluco). Tā ir izplatītākā no 13 Latvijas pūču sugām.

Meža pūce (Strix aluco) ir vidēja lieluma, ar pelēkbrūnu plīvuru un melnām acīm. Apspalvojuma krāsa variē gammā no pelēcīgas līdz rūsganbrūnai ar tumšiem un gaišiem raibumiem. Sastopama skrajos mežos, parkos, kapsētās, kur ir veci koki. Pieder pie nometniekiem, pie mums sastopama visu gadu, ziemā var ligzdot pat lielās pilsētās. Cilvēki to pazīst pēc ūjināšanas, kas dažkārt uzdzen šermuļus.

Ieraudzīt dabā pūci ir satraucoši un pat kaut kādā ziņā brīnumaini. Jautāts, vai pūces tiešām ir tik gudras, ka tās rāda kā gudrības simbolu, ornitologs A. Avotiņš atbildēja: — Gudrāki tomēr ir vārnveidīgo sugu pārstāvji. Bet pūces prot tā mierīgi un godpilni klusēt, un visiem rodas iespaids — gudras. Taču nenoliedzami pūces ir ļoti skaisti un iemīļoti putni. Turklāt, pūces dara cilvēkam derīgu darbu, izķerot dažādus peļveidīgos, kas to ēdienkartē aizņem lielāko tiesu.

Ar pūci saistās arī daudz vēsturisku faktu, piemēram, sākot ar Homēra eposiem no 7.gs.pirms Kristus (pirms 2600.g.) grieķu dievieti Atēnu – kara, gudrības un Atēņu pilsētas aizstāves dievi – dēvē par „spulgaci” glaukopis (γλαυκώπις). Viņas simbols ir pūce glaux (γλαύξ) – putns ar spožām, lielām acīm, kas spēj redzēt naktī. Spēja saredzēt un paredzēt ir saistīta ar gudrību, tādēļ pūce ir arī gudrības simbols. Uz Atēnas pilsētvalsts monētām- drahmām – Atēna vienmēr ir attēlota kopā ar pūci, šo tradīciju pārņēmis arī mūsdienu Grieķijas eiro.

Putnu dienu nodarbībām pilī, kas tradicionāli notiek, sadarbojoties ar Slīteres Nacionālā parka administrāciju, var pieteikties jau no 6.aprīļa, bet Putnu dienu atklāšanas lekcija Muzeja izglītības centrā notiks 8.aprīlī plkst.17:00, lektors ornitologs Andris Avotiņš. Kas zina, varbūt uzzinot par pūces gudrību, vairosies mūsu personīgā?

Ieeja uz Putnu dienu atklāšanas ievdlekciju - bez maksas.

Putnu dienu ietvaros 19.aprīlī Herberta Dorbes muzejā notiks latviešu tautasdziesmu vakars par pūci.

Pieteikšanās muzejpedagoģiskajām nodarbībām pa tālr. 29590093 (I.Buntikai).

Aicināti visi interesenti.Ventspils muzejs


 

Pēdējās ziņas

2011-04-04 N.Ušakovs uzņems Ķīnas parlamenta Ārlietu komisijas delegāciju
2011-04-04 Monoizrāde „Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam.” Siguldā
2011-04-04 Informatīvā diena Turaidas muzejrezevātā
2011-03-31 Rolanda Ūdrīša jaunā dziesma Stroikai
2011-03-31 RĪGAS LATVIEŠU BIEDRĪBA UZSĀK LEKCIJU – SARUNU CIKLU PAR LATVIEŠU TRADICIONĀLO TAUTAS TĒRPU
2011-03-31 Ar īpašu viesu piedalīšanos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks jau Otrais Rīgas Brass Simpozijs
2011-03-31 Jūrmalas sanatorijā „Jantarnij bereg” uz tikšanos aicina slavens kosmonauts
2011-03-31 Aicina pieteikties dalībai Ventspils starptautiskajā ziedu paklāju festivālā
2011-03-30 Dzidras Eglītes personālizstāde „Sirdsaizvējš”

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski