Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Raimonds Vējonis atklās lielāko īrisu izstādi Latvijā Spice Home

2010-06-08

Trešdien, 9. jūnijā, plkst. 12.00 t/c Spice Home 1. stāvā krāšņo īrisu izstādi ar vairāk nekā 100 šķirnēm atklās Latvijas Republikas Vides ministrs Raimonds Vējonis. Izstāde tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Gladiolu draugu klubu.

Atklājot krāšņo īrisu izstādi tirdzniecības centrā Spice Home jau trešo reizi no 9. jūnija līdz 11. jūnijam t/k Spice norisināsies jau par tradīciju kļuvušais Šopinga festivāls.

Grandiozo ziedu ekspozīciju atklās Latvijas Republikas vides ministrs R. Vējonis, kas ir liels augsto bārdaino īrisu mīļotājs un jau vairākus gadus aizraujas ar šo ziedu audzēšanu. Paša personīgajā dārzā aug gan zemie, gan augstie īrisi kopumā ap 20 šķirnēm. Starp tām ir Latvijā zināmā īrisu kolekcionāra Laimoņa Zaķa paša radītās šķirnes Milžu cīņa, Negaisa laikā. Visiecienītākās krāsas ir tumši zilā, violetais tonis, un dzeltenā.

Izstādes atklāšanā kā goda viesis piedalīsies Latvijā īrisu kustības aizsācējs un neskaitāmu publikāciju autors Aldonis Vēriņš, kas mūža lielāko daļu ir veltījis šo krāšņo ziedu audzēšanai un selekcionēšanai. Vēriņš sistemātiski apkopojis statistiku par jaunākajām augsto bārdaino īrisu šķirnēm, to apbalvojumiem, labākajiem pasaules selekcionāriem.

Latvijas Gladiolu draugu biedrības prezidents un selekcionārs Laimonis Zaķis: „Mūsu selekcionāru sniegums ir novērtēts ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī, par atsevišķām šķirnēm saņemot atzinību un apbalvojumus. Mūsdienās arvien populārākas kļūst daudzkrāsu īrisu šķirnes, tās veido ar zīmējumiem, tīklojumiem, kontrastainām bārdiņām. Ziedi kļūst arvien krāsām bagātāki, ar vairākām toņu pārejām un citām raksturīgām pazīmēm. Esmu pārliecināts, ka izstāde pulcēs lielu skaitu interesentu un kolekcionāru.”

Ekspozīcijas atklāšanā piedalīsies Latvijā atzīti selekcionāri ar pašu radītām īrisu šķirnēm un kolekcijām: Laimonis Zaķis – Abavas Pērle, Bolero, Negaisa Laikā, Ilga Vinķele – Ārija, Mirdzīte, Lāsma, Andrejs Bērziņš – Savai Zemītei, Dzintariņš, Aleksandrs Muhlinkins – Ceriņu Aleja, Mirāža, Nerātnā istabene.

Apmeklētāji varēs aplūkot lielziedu, augsto un zemo bārdaino un apmaļu īrisu šķirnes, kas atceļojušas no ASV, Austrālijas, Francijas un pašmāju selekcionāru kolekcijām. Kaprīzajām un grūti audzētajām puķēm ir piešķirti savdabīgi nosaukumi – Master Daughter, Milžu Cīņa, Līgavas Plīvurs, Duets, Vīna Gars, kas zināmā mērā raksturo šo ziedu.

Pēdējās izstādēs starp pieprasītākajām šķirnēm ir: Tut's, Gold', Jumping, Vīzija, Mesmerizer, Holy Fire, World Premier, Winterfest, Copatonic. Ekspozīcija būs apskatāma tirdzniecības centra Spice Home 1. stāvā trīs dienas – 9.jūnijā plkst. 12.00-22.00, 10. jūnijā plkst. 10.00 – 22.00 un 11. jūnijā plkst. 10.00 līdz pat diviem naktī.

Tuvākajā laikā selekcionārs L. Zaķis atklās Latvijā pirmo publiski pieejamo īrisu dārzu, ko varēs apmeklēt ikviens interesents atvērto durvju dienās uzreiz pēc izstādes 12. un 13.jūnijā. Īrisu stādījumu kopējā platība ir ap 400 m2 un krāšņais īrisu dārzs tapis 3 gadu laikā.

 

Informācija par Īrisiem
Īrisu dzimtene un selekcijas lielvalsts ir ASV, kura ir vadošā šo ziedu audzēšanā un selekcionēšanā. Vienas no populārākajām ārvalstu šķirnēm ir selekcionāra Barry Blyth šķirne Decadence u.c. Bārdainie īrisi ir ļoti populāra kultūra gan pasaulē, gan Latvijā, tā nemitīgi kā jebkura cita kultūra nemitīgi progresē un attīstās. Pēc L. Zaķa aptuveniem aprēķiniem, Latvijā aktīvā audzēšanas apritē varētu būt ap 1000 bārdaino īrisu šķirņu, pasaulē vēl desmitām reižu vairāk. Vēl Latvijas selekcionāru un kolekcionāru dārzos aug augstās, apmaļu, vidējās un zemās īrisu šķirnes. Vieni no pasaules zināmākajiem īrisu selekcionāriem ir Barry Blyth no Austrālijas, Keith Keppel, Joseph Ghio, Paul Black un Tom Johnson – ASV.

Informācijas avots: A. Vēriņa raksts žurnālā „Dārzs un Drava” marta-aprīļa nr. 2010.
L. Zaķa mājas lapa www.irisgarden.lv


Maija Lazdiņa
Sabiedrisko attiecību aģentūra Prospero
 

Pēdējās ziņas

2010-06-08 Nedēļas nogalē Jūrmalu savā varā pārņems motocikli
2010-06-08 airBaltic piedāvās rozes 11 km augstumā
2010-06-08 Brazīlijas nakts kaislības, eksotiskas dejas, un galvu reibinošas izklaides Spicē
2010-06-08 Rīgas Baha koris kopā ar Zviedrijas - Latvijas apvienoto Baroka orķestri Rundāles pilī izpildīs Prūsijas karaļa Frīdriha II mīļākos skaņdarbus
2010-06-08 LASCO Investment „Rīgas līča” teritoriju iznomā Nemo kempingam
2010-06-08 airBaltic sāk piedāvāt aviobiļetes iegādei Somijas kioskos
2010-06-08 TRANSBIOTICS. Pārejošās stabilitātes punkti
2010-06-08 Klajā nāk U2 turnejas “U2360°” koncertieraksts
2010-06-08 Kurzemes un Latgales Dziesmu svētki

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski