Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Talsu novada muzejā – pasaules latviešu mākslas izstādes

2010-05-24

Gandrīz visu vasaru - līdz 4. jūlijam Talsu novada muzeja izstāžu zālēs būs apskatāmas divas pasaules latviešu mākslas izstādes.

Muzeja galvenajā ēkā skatītāji varēs iepazīties ar Pasaules latviešu mākslas centra, kurš Latvijā izveidojies Valmieras muzejā, kolekcijas pirmo pamatkrājumu, kurā ietilpst 94 ārzemēs dzīvojošo mākslinieku darbi, no kuriem Talsos izstādīti ap trīsdesmit. Bet muzeja jaunajā Izstāžu zālē no 26. maija būs apskatāma daudzus gadus Austrālijā pavadījušās gleznotājas Margaritas Stīpnieks izstāde-retrospekcija, veltīta mākslinieces 100 gadu jubilejai, to Margarita Stīpnieks sagaidīs vasaras vidū - 26. jūlijā Saldū, savu vecāku dzimtajā pilsētā.

Pasaules latviešu mākslas izstāde „Tēvu zemei Latvijai” ir veidota no mākslinieku darbu ziedojumiem Pasaules latviešu mākslas centram, kurš veidojas pie Valmieras Novadpētniecības muzeja. Izstāde jau otro gadu ceļo pa Latvijas pilsētu izstāžu zālēm, katrā vietā piedzīvojot citādu darbu atlasi un ekspozīciju.

Bet droši vien arī Talsos, tāpat kā citur, dominēs divas lielākās darbu grupas: tā ir modernismā sakņojusies māksla, pārsvarā glezniecība, kuras dažādās stilistikās sekmīgi strādā ASV, Kanādā un Austrālijā dzīvojošie latviešu izcelsmes mākslinieki (Ilmārs Rumpēters, Juris Ceriņš, Lidija Dombrovska-Larsena un citi). Otra daļa, bet salīdzinoši neliela, ir reālismu pielietojošie mākslinieki, kuru darbos līdz ar to var parādīties latviski motīvi – ornaments, Latvijas ainava; bet par izstādes latviskākajiem darbiem var nosaukt divu jaunu mākslinieču – Māras Pelēces un Sibilas Savage – fotogrāfijas: Jāņa Kalmītes gleznotā siena guba virs tipiska amerikāņu kamīna un latviešu vecvecmāmiņas Elzas portrets, kuru portretējusi māksliniece jau ar, iespējams, franču uzvārdu. Bet abus elementus – latvisko un moderno izcili savienojis vecmeistars Voldemārs Avens (1925) gleznā „Klēts durvis”(2006/07); šis darbs ir palicis prātā no nesenās viņa izstādes Rīgā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un tas ir arī šīs kolekcijas vizuālais un garīgais centrs.

Bilde pielikumā: Voldemārs Avens (ASV) "Klēts durvis".

Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galv. speciāliste mākslas jautājumos
 

Pēdējās ziņas

2010-05-24 LAUKU CEĻOTĀJS AICINA ATKLĀT SLĪTERES DĀRGUMUS! Slīteres ceļotāju diena, 12.06.2010
2010-05-24 TUVOJAS DAILES TEĀTRA SEZONAS NOSLĒGUMS SIGULDĀ 12. JŪNIJĀ
2010-05-24 Koncertzālē „Ave Sol” uzstāsies gruzīnu etnodžeza grupa „AstroGeorgia”
2010-05-24 Augstākā Tiesa rupji kļūdās
2010-05-20 Uz laiku slēgts Daugavpils cietoksnis
2010-05-20 Visa Latvija dzied un dejo!
2010-05-20 Akcijai "Apceļosim Latvijas pilis" – desmit gadu!
2010-05-20 Par satiksmi Nordea Rīgas maratona, pusmaratona un mini-maratona laikā
2010-05-20 grupa Otra Puse pirmo reizi sniegs akustisko koncertu Kuldīgā!

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski