Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Sestdien Rātslaukumā Maijgrāfa svētki

2010-05-10

Sestdien, 15. maijā jau desmito reizi Rīgas Rātslaukumā notiks tradicionālie Maijgrāfa svētki. Laukumā atdzīvosies viduslaiki ar tirgotavām, bruņinieku turnīriem, košiem seno laiku tērpiem, karnevālisku gaisotni, plašu koncertprogrammu un daudzām citām jautrām aktivitātēm. Šogad Maijgrāfa svētki ritēs līdz plkst.23.00, iekļaujoties Muzeju nakts pasākumos.

Maijgrāfa svētkos iejutīsimies pavasara gadatirgus noskaņās, par ko mums atgādinās aizgājušo laiku tērpi, priekšnesumi, tirgotavas un dažādu seno amatniecības veidu demonstrējumi. Jebkurš tirgus dalībnieks un apmeklētājs varēs izmēģināt veiksmi loka šaušanā, mucu ripināšanā, kāpostgalvu pārciršanā uz pusēm un citās viduslaiku atrakcijās, par dālderi zīlēs čigāniete, seno amatu prasmes demonstrēs eksperimentālās arheoloģijas grupas „Senzeme” dalībnieki, „Niedru Lija” dalībnieki piedāvās pēc 16.gadsimta receptēm ceptas mandeles, viduslaiku spēles un iespēju katram pašam izkalt seno laiku monētu, biedrība „Ugunszīme” demonstrēs senos amatus – tekstiliju gatavošanu, adatas pinumu, lipinātās keramikas gatavošanu, seno ēdienu gatavošanu māla podos, dos apmeklētājiem pielaikot bruņas, lai varētu sajust to smagumu. Daudzos no šiem pasākumiem varēs piedalīties arī svētku apmeklētāji. Svētku izskaņā plkst.22.30 rīdziniekiem un Rīgas viesiem būs iespēja noskatīties oriģinālu viduslaiku dzīru uzvedumu, ar raksturīgo mūziku, dejām un ugunīm. Izrāde atainos 14.gadsimta beigu Rīgu.

Maijgrāfa svētkos plašu koncertprogrammu no plkst.10.00 līdz plkst. 23.00 piedāvās deju ansambļi „Bitīte”, „Auda”, „Kamolītis”, „Ežuks”, „Ritenītis, „Pavards”, „Dzīpariņš”, „Dzīpars”, „Mēmelīte” un „Mēmele”, „Pienenīte”, „Čiekurs”, „Rēvele”, „Greizie rati”, „Grieži”, „Rīgas saulstariņi”, „Zelta Zalktis”, „Jaunais Zalktis”, „Solniško”, „Raduga”, viduslaiku mūzikas vokālā grupa „Campanella”, „Obscurus Orbis”, LU senās mūzikas ansamblis „Canto”, vīru kopa „Vilki”, folkloras grupa „Vilcenes”, senās mūzikas grupa „Trakula”, seno deju grupa „Ballare”, u.c. Ceremonijmeistars aktieris Normunds Laizāns.

Zemkopju tautu izsenis maijā atzīmētie ar auglības kultu saistītie pavasara svētki, kas simboliski iemieso gaišā pavasara uzvaru pār auksto un tumšo ziemu, Eiropas pilsētās viduslaikos ieguva citu raksturu – šajās dienās pilsētnieki demonstrēja savu kara mākslu un pilsētas aizstāvēšanai nepieciešamās prasmes un iemaņas.

Kopš 15. gadsimta arī Rīgā notika Maijgrāfa svētki. Tos ievadīja kara spēles un bruņinieku sacensības, kuru uzvarētājs ieguva Maija grāfa un viņa izvēlētā dāma – Maija grāfienes titulu. Tas bija rīdzinieku iecienīts izklaides pasākums, taču ar laiku svētki zaudēja sākotnējo, ar pilsētas aizsardzību un kara mākslas demonstrēšanu saistīto saturu, kļūstot par rīdzinieku iecienītu pavasara izpriecu laiku.

Kopš 2001. gada, līdz ar Melngalvju nama atjaunošanu, SIA „Rīgas nami” atdzīvinājuši arī Maijgrāfa svētku tradīciju.

Šogad par Maija grāfa titula cīnītājiem ir izvēlēti puiši no dažādiem koriem.

Iepriekšējos gados par Maija grāfa titula īpašniekiem kļuvuši:

1. Maija grāfs 2001, Andris Māliņš, LTV mārketinga direktors,
2. Maija grāfs 2002, Raimonds Ozols, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmā vijole,
3. Maija grāfs 2003, Agnis Kalnkaziņš, „Rīgas dārzi un parki” direktors,
4. Maija grāfs 2004, Guntars Lasis, motociklistu klubs „Hermejs”,
5. Maija grāfs 2005, Guntis Hildebrants, Zemessardzes 45. Kuldīgas bataljons;
6. Maija grāfs 2006, Māris Lapiņš, Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks;
7. Maija grāfs 2007, Ivo Lipste, Latvijas Loka šaušanas federācija;
8. Maija grāfs 2008, Kārlis Auzāns, čellu trio „Melo M” mūziķis;
9. Maija grāfs 2009, Agris Kļaviņš, TDA „Ritenītis”.

Informāciju sagatavoja:
Inga Ādama
 

Pēdējās ziņas

2010-05-10 Rīga apstiprināta par 2014. gada kultūras galvaspilsētu
2010-05-10 BalticMiles MasterCard īpašnieki veikuši pirkumus miljons latu apmērā
2010-05-07 Maijas diena Turaidā – mīlestība ne tikai maijā
2010-05-07 Muzeju nakts pasākums Saulkrastu velosipēdu muzejā
2010-05-07 Sākas jauna tūrisma kampaņa Dižā Baltijas apceļošana 2010
2010-05-07 Lietuviešu dejotājus pārsteidz lielais amatierkolektīvu skaits Talsu novadā
2010-05-07 Jūrmalā filmēs Krievijas televīzijas 1.kanāla raidījumu
2010-05-07 V.Stepaņenko: nepieciešamas idejas Arkādijas parka attīstībai
2010-05-07 Jūrmalas pilsēta sevi prezentē Baltijas valstīs

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski