Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Starptautiskā lidosta „Rīga” darbinieki palīdz lapsas ievainotam klijānam

2010-03-18

Nedēļas sākumā, veicot ikdienas putnu un dzīvnieku kontroles monitoringu gandrīz 700ha plašajā lidostas teritorijā, tika konstatēts, ka līdzšinējiem diviem pastāvīgajiem teritorijas iemītniekiem - peļu klijāniem (Buteo buteo), kas mitinās lidlaukam pieguļošajās teritorijās, ir piepulcējušies vēl daži jaunpienācēji, kas acīmredzot lidostas teritoriju novērtēja par piemērotu atpūtas vietu spēku uzkrāšanai tālākam ceļam.

Starptautiskās lidostas „Rīga” putnu un dzīvnieku kontroles speciāliste Dzintra Guļāne stāsta:

„Novērojot putnus atklājās, ka visi ieceļojušie klijāni, izņemot vienu, ir devušies tālāk. Pēc ornitologu domām palikšanas iemesls klijānam bija vēlme Rīgas lidostas apkaimē sameklēt otru pusīti. Esošais klijāns un jaunpienācējs arī sadraudzējās, par ko liecināja viņu uzvedība.

Neraugoties uz to, ka putni ir pieraduši pie teritorijas, tie tomēr ir uzmanīgi un neļauj sevi fotografēt. Bet pirmdienas rītā, apgaitas laikā, es ļoti nopriecājos, kad ieraudzīju, ka klijāns nemūk un būs iespēja viņu aplūkot tuvumā un uzņemt foto. Tomēr, pietuvojoties sapratu, ka šī pozēšana ir piespiedu un viņš nevar aizlidot.

Turpinot novērošanu atklājās, ka putns ir guvis traumu. Man tuvojoties tas skrēja, bet kļuva skaidri redzams, ka klijāns nespēj pacelties spārnos un nevairās no cilvēkiem.

Apskatot apkārtni un mēģinot izlasīt pēdu rakstu sniegā, veidojās iespējamā savainojuma situācija: tā, kā putnam apkārtne bija sveša un lidojums notika naktī, klijāns varēja sapīties dzeloņdrāšu žogā. Ārpus žoga līdzās esošās lapsas pēdas liecina, ka varēja notikt cīņa starp lapsu un putnu, kuras rezultātā putns tomēr izrāvās un pēdējiem spēkiem pārlidoja iekšpusē, paglābjoties no lapsas.

Lai putnam sniegtu palīdzību, es satinu viņu savā apģērbā un nogādāju uz Lidlauka vadības departamenta ēku. Ievainojums izrādījās gana nopietns un putnam bija nepieciešama profesionāla aprūpe. Ar Latvijas dabas muzeja palīdzību izdevās uzmeklēt savvaļas putnu un dzīvnieku aprūpes entuziasti no Tukuma rajona – Annu Žīguri. Pateicoties Lidlauka vadības departamenta direktores Dzintas Jātnieces un lidlauka apkalpošanas nodaļas vadītāja Jāņa Maslovska pozitīvajai attieksmei, rodot iespēju nodrošināt transportu, putns tika nogādāts uz Tukumu rehabilitācijai. Tomēr ievainojums bija nopietnāks, kā sākotnēji likās un spārniņš bija arī apsaldēts, tāpēc ar veterinārārstes Marikas Kasperžakas palīdzību, ievainotais klijāns tika nogādāts veterinārajā klīnikā Rīgā, kur tam veica operāciju, lai lauzto spārna kaulu savienotu ar īpašu metāla stieni. Šobrīd putns gādīgā aprūpē atgriezies Tukumā atveseļojas, lai pēc pilnīgas atlabšanas atgrieztos dabiskajā vidē pie savas sugas brāļiem.
Lai arī manos ikdienas darba pienākumos ietilpst putnu un dzīvnieku kontrole - rūpes par lidojumu drošību, tas nenozīmē, ka pasaule līdzās – zaļā pasaule, mums ir vienaldzīga. Un šī situācija ir kārtējais apliecinājums tam. Tādēļ mana ikdienas devīze ir : „ Brīvas un mierīgas debesis visiem, kas lido – putniem un cilvēkiem!””

VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Peters: „Izveidojot šeit lidostu, mēs šo vietu esam izvēlējušies savām – cilvēku vajadzībām, taču tas nenozīmē, ka drīkstam aizmirst par to, ka neesam šeit vieni un nevaram nerēķināties ar lietu kārtību un sistēmu dabā. Starptautiskajā lidostā „Rīga” daudzi darbinieki strādā un dzīvo ar apziņu un attieksmi, ka par vidi un ekosistēmu ir jārūpējas, un pret to jāizturas saudzīgi. Šoreiz tā ir mūsu palīga, ievainota klijāna glābšana, bet ikdienā tie ir daudzi citi darbi, kas saistās ar rūpēm par vidi – saudzīga attieksme pret papīra izmantošanu, makulatūras vākšanas organizēšana uzņēmumā, tā nodošana Līgatnes papīrfabrikai otrreizējai pārstrādei, talku rīkošana ar mērķi sakopt vidi ap mums, un daudzi citi pasākumi, ar kuriem cenšamies būt saudzīgi pret vidi, kurā dzīvojam mēs paši. Ceru, ka šis gadījums, arī citiem liks aizdomāties par vērtībām. Esmu pateicīgs ikvienam, kas nebija vienaldzīgs klijāna glābšanā un milzīgu gandarījumu sniedz tas, cik Latvijā ir daudz atsaucīgu cilvēku, kas nav vienaldzīgi un ir gatavi palīdzēt”.

Uzziņai:

Starptautiskās lidostas „Rīga” teritorijā pastāvīgi mājo divi klijānu sugas pārstāvji. Šie putni ir nozīmīgs palīgs, rūpējoties par aviācijas drošību lidostā. No vietām, kur uzturas klijāni, izvairās sīkāku putnu sugu pārstāvji, kā arī, aizsargājot savu teritoriju, klijāni atbaida arī lielāku putnu sugu pārstāvjus. Klijānu pāris riskus aviācijas drošībai nerada.

Somijā un Baltijā ligzdojošie klijāni pieder pasugai Buteo buteo vulpinus, jeb stepes klijāniem. Šī suga ir Izplatīta visā Eiropā un tālāk uz austrumiem līdz Rietumsibīrijai. Eiropā klijāns galvenokārt ir nometnieks, bet Ziemeļeiropas putni pārvietojas ziemot uz Centrālo un Rietumeiropu. Savukārt Austrumeiropas un tālāki Āzijas klijāni (pasuga vulpinus) migrē ziemot Āfrikā.

Klijāna fotogrāfijas var aplūkot šeit: http://s965.photobucket.com/albums/ae135/lillydelully/17-03-10cb/
 

Mārtiņš Langrāts
VAS „Starptautiskā lidosta “Rīga””
Preses sekretārs

Pēdējās ziņas

2010-03-18 Melngalvju nams izstrādājis jaunu ekskursiju programmu
2010-03-18 Rīga veidos Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Rīcības komiteju
2010-03-18 Izveidots jauns pakalpojumu portāls www.eriga.lv
2010-03-18 Rīgas bērnu un jauniešu konkurss „Es gribu jums pateikt…”
2010-03-18 Aicinām uz semināru "Audumu pinumi"
2010-03-18 Rīga un Frankfurte pie Mainas sadarbosies izstāžu un konferenču centra būvniecībā Latvijā
2010-03-17 Olimpiskais centrs „Ventspils” aicina izteikt ierosinājumus par nosaukumiem abiem Ventspils ūdens atrakciju parkiem
2010-03-17 Jāzepa dienas tirdziņš Ludzas Amatnieku centrā 20. martā
2010-03-17 Pūtēju orķestru konkursi Jelgavā

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski