Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS
  Pirmo reizi atjaunotajā Liepājas estrādē skanēs simfoniskās mūzikas koncerts    

Ziņas

Latvijas akmens sēkla Izraēlai

2009-06-03

Talsi, 3. jūnijs. Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs ielūdz Jūs uz jaunās sezonas „Akmens. Kustība” atklāšanas pasākumu „Latvijas akmens sēkla Izraēlai” 7. jūnijā plkst. 13.00 Pedvālē, Sabilē, Talsu rajonā.


Kopš senatnes cilvēku pasaules izpratnē akmeņiem piemitušas mītiskas īpašības. Tie piedzīvojuši cilvēces attīstību ne tikai, kalpojot kā izejmateriāls sadzīves priekšmetu, ēku, kulta objektu un mākslas darbu veidošanā, bet arī iemiesojot sevī dažādiem laikmetiem atbilstošus simbolus. Mākslā ir iespējams akmenī tēlaini ietvert cilvēciskās apziņas stāvokli, paužot to kā metaforu — tēlu, kurš personificē cilvēku, tā iztēli, sajūtas, pārdzīvojumus un domas.

Jau vairākus gadus Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja radošais darbs veltīts akmens tēlainai izpētei. To turpinot, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs par 2009. gada sezonas tēmu izvēlējies jēdzienu „kustība”, reducējot to uz akmeni un izvēloties sezonas nosaukumu „Akmens. Kustība”. Tas ir aicinājums meklēt kustību šķietami nemainīgajā, mūžīgi stabilajā materiālā, atklāt procesus un laika zīmes, atcerēties gan mirkli, gan mūžību. Mākslinieku uzdevums ir sintezēt savu personīgo estētisko, emocionālu un priekšmetisko pieredzi un izteikt to akmenī, vai caur akmeni radīt mākslas tēlu — simbolu, kas nestu cilvēka vēstījuma nozīmi un spētu adaptēties Pedvāles dabas ainavā un cilvēku apziņā.

Iepriekšējās, 2007. un 2008. gada sezonas tika veltītas tēmām „Akmens. Ainava”, „Akmens. Laiks”. Šo gadu laikā akmens tēma attīstīta gan tēlniecības darbos, laikmetīgos objektos un instalācijās, gan mākslas akcijās un performancēs.

Mākslinieks Ojārs Feldbergs 2007. gadā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā sāka veidot eksperimentālo akmeņu stādīšanas un audzēšanas lauku. Akmeņu stādīšana un audzēšana ir garīgs rituāls, kas sakņojas cilvēka attīstības gaitā. Stādot akmeni, stādītājs iedomājas kādu savu vēlmi, novēlējumu, vēstījumu vai pateicību, kuru domās nodod akmens sēklai. Iestādot to zemē, tai pašā brīdī tā tiek iestādīta arī paša stādītāja dvēselē. Šis stādījums tiek kopts domās un rīcībā, līdz tas nobriest.

Pedvāles akmeņu stādījumu laukā savas akmens sēklas iestādījuši cilvēki no daudzām pasaules valstīm. Attīstot un pilnveidojot akmeņu stādīšanas rituālu, 2007. gadā mākslinieks iestādīja akmeni Norvēģijas pilsētā Opeidā, kur dzimis un dzīvojis ievērojamais norvēģu rakstnieks Knuts Hamsuns. 2008. gadā Ojārs Feldbergs iestādīja akmeni Beļģijā, Briselē pie Eiropas Parlamenta.

Šīs, 2009. gadā sezonas ietvaros tiks realizēts starptautisks projekts „Atmiņas par nākotni”, kas paredz iestādīt Latvijas akmens sēklu Izraēlā – Svētajā Zemē. Tas tiks veikts sadarbībā ar mākslinieci Taņu Premingeri, kura savukārt atvedīs uz Latviju kādu daļu zemes no Izraēlas. Vietā, no kuras tiks paņemta zeme, Ojārs Feldbergs iestādīs Latvijas akmeni un virs tā izveidos zemes mākslas objektu „Bedre un kaudze”. Savukārt Taņa Preminger Pedvālē jūlija mēnesī veidos zemes mākslas darbu „Krusta griezums”, kurā integrēs atvesto zemi.

7. jūnijā Latvijas akmens sēkla rituāli tiks sameklēta Pedvāles zemē un ievietota speciālā statīvā, kurā tā atradīsies līdz 10. oktobrim. Šajā laikā cilvēki tiek aicināti, pieskaroties akmenim, nodot tam savus vēstījumus un vēlējumus.      

Sezona „Akmens. Kustība” ilgs no 2008. gada 31. maija līdz 10. oktobrim.
 

Pēdējās ziņas

2009-06-03 Apciemosim Latvijas pilis virtuāli!
2009-06-03 Starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla LAIKS DEJOT 2009 meistarklases
2009-06-03 Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls LAIKS DEJOT 2009
2009-06-02 22. jūnijā Lizumā, X parkā! Pirmsjāņu muzikāli teatrāls uzvedums - "Līga Jāni dancot veda!"
2009-06-01 Jau 10. Jūnijā Liepājā piestās grandioza jahtu regate
2009-06-01 Ingas Čeres personālizstāde Cēsu Izstāžu namā
2009-06-01 Svētdien grupa "Iļģi" ielīgos rīdziniekus
2009-06-01 Bertolts Fliks: Ārvalstu tūristi nemaksā ar taloniem, bet valūtā
2009-06-01 Lielā Stropu ezera pludmalēm - Zilais karogs

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski