Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

L. van Bēthovena drauga K.F. Amendas Piektie Mūzikas svētki Talsos

2009-05-14

Talsi, 14. maijs. „Ar savu tēvišķīgo vienkāršību Tu man tūkstoškārt nāc prātā un kā es vēlētos Tev līdzīgus cilvēkus ap sevi ...”, atceroties kopā pavadītās dienas, Bēthovens kādā vēstulē rakstīja Amendam uz Kurzemi.


Ir saglabājies brīnišķīgs stāsts par to, kā notikusi Talsu mācītāja Kārļa Ferdinanda Amendas iepazīšanās ar vienu no pašiem izcilākajiem komponistiem mūzikas vēsturē – Ludvigu van Bēthovenu, kā Bēthovens viņam spēles laikā pāršķīris nošu lapu, kā abi pēc tam muzicējuši, devušies kopīgās pastaigās, pavadījuši laiku sarunās. Tā sākusies draudzība, kas ilgusi tikai īsu brīdi, bet vēlāk turpinājusies vēstulēs.

Fakts  par L.van Bēthovena draudzību ar mūsu novadnieku K.F.Amendu ir unikāls ne vien Latvijas, bet visas pasaules mūzikas kultūrā. Amenda bija pirmais, kuram dižais komponists vēstulē uzticēja savu lielāko sāpi – ziņu par dzirdes pasliktināšanos. Amenda bija tas, kuram  noslēgtais, patiesībā ļoti vientuļais komponists veltījis visdziļākos un sirsnīgākos pateicības vārdus, kādus nav saņēmis neviens cits no viņa draugiem.

Reizē ar Starptautisko Muzeju dienu, Talsos 17.maijā notiks kārtējie, nu jau Piektie K.F.Amendas Mūzikas svētki. Visiem interesentiem būs iespēja vēlreiz tikties ar nenogurstošo Amendas dzimtas pētnieku Juri Jansonu un uzzināt viņa visjaunākos atklājumus, noskatīties Ilgoņa Grosvalda filmu par iepriekšējiem Mūzikas svētkiem,  kā arī klausīties klasisko mūziku profesionālu mākslinieku un jauniešu atskaņojumā.

Piekto  K.F.Amendas Mūzikas svētku norise Talsos, 17.maijā:

Laiks

Pasākums

Norises vieta

 

11.00

Piemiņas brīdis K.F.Amendas atdusas vietā

Talsu Mācītājmuiža

12.00

Talsu rajona mūzikas skolu jauno vijolnieku un čellistu koncertfestivāls

Talsu novada muzejs

13.00

I.Grosvalda filma par K.F.Amendas Mūzikas svētkiem, Amendas dzimtas pētnieka Jura Jansona komentāri

Talsu novada muzejs

13.30

Latvijas Mūzikas akadēmijas stīgu kvarteta koncerts

Talsu novada muzejs

16.00

Talsu rajona mūzikas skolu jauniešu kamerorķestra koncerts (diriģente Indra Sproģe)

Talsu ev.lut. baznīca

Atskats vēsturē
Talsinieks Juris Jansons darbu pie Amendas dzimtas izpētes sāka 2000.gadā. Nenoticējis apgalvojumiem, ka par Amendas pēcnācējiem nekādu ziņu nav, viņš ķērās pie darba un neparasti īsā laikā izveidoja Amendas dzimtas koku, atklāja daudzus interesantus faktus par viņa dzīvi un darbību. 2002.gada vasarā, atzīmējot 200 gadadienu, kopš K.F.Amenda sāka kalpot Talsu luterāņu draudzē, J.Jansona rosināti, Talsos vairāku dienu garumā notika vērienīgi „Amendas atmiņu svētki”. K.F.Amendas vārdu un pastāvīgu ekspozīciju par L.Bēthovenu un K.F.Amendu ieguva Talsu mūzikas skolas kamermūzikas zāle. Jaunatklātajā zālē koncertu sniedza pianisti Vestards Šimkus un Toms Ostrovskis. Talsu novada muzejā tika atklāta izstāde un atvērta Jura Jansona sarakstītā grāmata „Tu nāc man tūkstoškārt prātā” – stāsts par Talsu mācītāja K.F.Amendas dzīvi, par viņa draudzību ar L.Bēthovenu. Pasākumā piedalījās arī desmit Amendas dzimtas pēcnācēji no dažādām valstīm.

Iesāktais darbs neapsīka. Juris Jansons turpināja vēsturisko izpēti, atklājot arvien jaunus faktus un Amendas dzīvi un darbību. Arī Amendas vārdā nosauktā kamermūzikas zāle ar tās ekspozīciju atgādināja par šo unikālo notikumu, un tā radās ideja par regulāriem K.F.Amendas Mūzikas svētkiem, kas ar rajona padomes kultūras nodaļas vadītājas Dzintras Eglītes atbalstu aizsākās 2005.gada vasarā.

Piecu gadu laikā ir izdarīts patiešām daudz. Pateicoties gan rajona padomes un pilsētas domes, gan Talsu Novada fonda un valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, iznācis J.Jansona grāmatas „Tu nāc man tūkstoškārt prātā” tulkojums vācu valodā (apgāds A.Pelēča lasītava, 2005),  izdota arī otra J.Jansona grāmata „Kā rodas Oda priekam” (apgāds „Likteņstāsti”, 2007), kā arī notikusi interesentu grupas ekspedīcija uz Vāciju un Austriju, lai iepazītu K.F.Amendas studiju un ceļojumu vietas (2007). Talsu mūzikas skolas skolotāja Inta Udodova ir sagatavojusi bukletus par Kārli Amendu, kas izdoti un joprojām ir pieejami interesentiem latviešu, vācu un angļu valodā, bet Ilgonis Grosvalds izveidojis divas videofilmas par vietām, kas saistītas ar Amendas dzīvi un darbību Latvijā un Vācijā.

K.Amendas Mūzikas svētkos Talsos viesojušies arī vairāki Amendas dzimtas pēcnācēji un viesi no dažādām pasaules valstīm: 2005.gadā šeit ieradās J.Jansona grāmatas „Tu nāc man tūkstoškārt prātā” vācu izdevuma autors, Amendas radinieks Vilems Dergs Knēss no Vācijas, 2006.gadā - Bēthovena muzeja direktors Bonnā Mihaels Ladenburgers ar kundzi, bet 2008.gadā sava vecvecvec...tēva takas Latvijā izstaigāja Amendas dzimtas pārstāve piektajā paaudzē Saskija Otere kopā ar dzīvesbiedru Bobu no Nīderlandes.

Muzikālās norises
Kā zināms, Amenda bija ne vien mācītājs, bet arī lielisks vijolnieks, kas, ieguvis labu muzikālo izglītību pie viena no tā laika ievērojamākajiem mūziķiem – F.Bīrona galma orķestra vadītāja Franča Ādama Feihtnera, - visu mūžu pilnveidoja savas prasmes praktiskā muzicēšanā. Tieši pateicoties vijoļspēlei, viņš iekaroja Bēthovena sirdi un kļuva par mūzikas skolotāju Mocarta ģimenē, un tas tādā mūziķu pilsētā kā Vīne nozīmēja ļoti daudz.

Visos Amendas svētkos liela vieta bijusi ierādīta arī mūzikai, jo īpaši vijoļmūzikai. Atgādināšu, ka Amendas Mūzikas svētkos talsiniekiem muzicējis Ventspils stīgu kvartets (vadītājs Andris Puziņš), Kuldīgas vijolnieks Edgars Ziņģe, Latvijas Filharmonijas mākslinieku kvintets, Talsu ev.lut. draudzes koris un ērģelnieks Imants Mežaraups. Līdzās profesionāliem māksliniekiem visos iepriekšējos mūzikas svētkos ir piedalījies arī Talsu rajona mūzikas skolu jauniešu kamerorķestris, kurā spēlē Talsu, Rojas un Dundagas mūzikas skolu audzēkņi un pedagogi  (diriģente Indra Sproģe). Kolektīvs ir profesionāli audzis un veidojies līdzi šiem svētkiem. Arī Piektajos K.F.Amendas Mūzikas svētkos jauniešu kamerorķestris ir sagatavojis jaunu programmu, kuru atskaņos Talsu ev.lut. baznīcā.

Šogad pirmo reizi Amendas Mūzikas svētkos notiks Talsu rajona mūzikas skolu jauno vijolnieku un čellistu koncertfestivāls. Tam cītīgi gatavojas Talsu, Rojas, Dundagas un Sabiles jaunie mūziķi, kuru sniegumā dzirdēsim gan solo, gan ansambļu priekšnesumus. Ceram, ka arī koncertfestivāls kļūs par Amendas svētku neatņemamu tradīciju, piesaistīs daudz vairāk dalībnieku un, iespējams, kādreiz pārtaps arī  par jauno vijolnieku konkursu.

Pasākuma muzikālo pusi šoreiz kuplinās Latvijas Mūzikas akadēmijas stīgu kvartets, kurā muzicē arī bijusī talseniece, tagad LMA studente Linda Vaļuka. Stīgu kvarteta priekšnesumā skanēs dažādu gadsimtu un stilu komponistu mūzika, protams, arī L.Bēthovena un pārējo Vīnes klasiķu skaņdarbi.Inta Udodova,


Talsu mūzikas skolas skolotāja,


muzikoloģe

Pēdējās ziņas

2009-05-14 Tevi gaida Liepājā!
2009-05-14 Jauns moderns peintbola centrs City Paintball
2009-05-14 Mazā Latvijas autoceļu atlanta pirmizdevums
2009-05-13 Jau ceturtdien Krievijas leģendārākā rokgrupa "Машина времени" uzstāsies Rīgā
2009-05-13 Ekspromta kolektīva Bērnu Rīts performance "Peldošajā darbnīcā"
2009-05-13 Konkursa "Jaunās zvaigznes 2009" fināls tuvojas
2009-05-13 Alūksnes muzejā sestdien atklās jauniešu talantu izstādi
2009-05-13 Liepāju apmeklēs Igaunijas Kuku Raadio žurnāliste Thea Karin un britu žurnālists Anthony Lydekker
2009-05-13 Jūnijā norisināsies inovatīvs latviešu un igauņu teātra kopprojekts - "Kristjans Jāks un Eduards"

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski