Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Jūnijā norisināsies inovatīvs latviešu un igauņu teātra kopprojekts - "Kristjans Jāks un Eduards"

2009-05-13

Rīga, 13. maijs. Šajā vasarā, sadarbojoties Valmieras teātrim un Igaunijas Festivāla teātrim, ar SIA „Alfor” atbalstu tiks realizēts vērienīgs, līdz šim nebijis latviešu – igauņu teātra kopprojekts „Kristjans Jāks un Eduards”. Projekta pamatideja ir akcentēt latviešu un igauņu kopīgos saskarsmes punktus vēsturē un tagadnē.


2008. gada pavasarī kultūras mecenāts SIA „Alfor”, Latvijas Jaunā teātra institūts un Kultūras projektu aģentūra „Indie” rīkoja inovatīvu teātra jauniestudējumu konkursu, kura mērķis bija veicināt laikmetīgas un daudzveidīgas profesionālās teātra vides attīstību, atbalstīt teātra profesionāļu starptautisko sadarbību un sniegt iespēju teātra māksliniekiem īstenot savas radošās ieceres. Konkursā uzvarēja Latvijas – Igaunijas kopprojekts “Kristjans Jāks un Eduards”, kuru iesniedza igauņu režisors Margus Kasterpalu. Režisors saņēma veicināšanas prēmiju Ls 10 000 apmērā, bet tā īstenošanai Latvijas pusei tika piešķirts finansējums 15 000 latu apmērā.

Šā gada jūnijā projekta ietvaros norisināsies:

•    IGAUŅU UN LATVIEŠU JAUNO LITERĀTU GĀJIENS NO RĪGAS UZ TARTU,
atkārtojot ceļu, ko, tiekdamies pēc izglītības, veikuši daudzi latviešu un igauņu censoņi, arī savas tautas literatūrā tik nozīmīgie dzejnieki Kristjans Jāks Petersons un Eduards Veidenbaums 19.gadsimtā. Gājiena laikā iecerēti vairāki dzejas lasījumi, diskusijas un dalīšanās pieredzē. Atraktīvais un teatralizētais gājiens norisināsies no 17. līdz 29. jūnijam. Gājiena dalībnieki tā gaitā noskatīsies Valmieras teātra brīvdabas izrādi Cēsīs „Latviešu laiks”, piedalīsies Eduarda Veidenbauma dzejas vakarā dzejnieka dzimtas mājās „Kalāčos”, bet noslēgumā noskatīsies īpaši veidotu koncertuzvedumu igauņu aktieru sniegumā Tartu pie Kristjana Jāka Petersona pieminekļa.

Latviešu un igauņu literātu gājiens Rīga – Tartu sāksies 17. jūnijā plkst. 10.00 no Rīgas Jēkaba kapiem (pie kapelas), kur atrodas piemiņas akmens Kristjanam Jākam Petersonam.

•    VALMIERAS DRĀMAS TEĀTRA IZRĀDE „LATVIEŠU LAIKS” CĒSU VIDUSLAIKU PILSDRUPĀS.
20. jūnijā plkst. 21.00 Cēsu viduslaiku pilsdrupās notiks Laura Gundara lugas “Latviešu laiks” pirmizrāde jaunā režisora Viestura Meikšāna režijā. Šī naktsizrāde ar īstiem ugunskuriem un spilgtām izjūtām, jaunības traģikomēdija par Latvijas tapšanu atgādinās par emocijām, kuras arī pavisam nesen pavadīja mūsu tautu, kad tā sēdēja pie ugunskuriem, ēda zupu janvāra salā un, vienojoties dziesmās, cīnījās par mūsu valsti.

„Šis Valmieras Drāmas teātra iestudējums ir īpašs vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tas būs viens no centrālajiem notikumiem latviešu – igauņu kopprojektā “Kristjans Jāks un Eduards”, kas 2008. gadā pavasarī uzvarēja SIA “Alfor” un Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotajā inovatīvo teātra projektu konkursā. Otrkārt, nozīmīgs ir fakts, ka izrāde tiek veidota, pielāgojot to konkrētai vietai brīvdabā, gaidot, ka ļaudis brauks uz šo vietu, nevis izrāde ceļos apkārt. Un, ņemot vērā to, ka Laura Gundara luga ir rakstīta tieši Cēsu kauju 90. gadadienai un balstās uz reāliem vēsturiskajiem notikumiem, kad tika dibināta un kaujās devās Cēsu skolnieku rota, luga tiks izrādīta tieši Cēsīs,” stāsta Valmieras teātra direktore Evita Sniedze.

L.Gundara jaunības traģikomēdija 2 cēlienos par Latvijas tapšanu “Latviešu laiks” būs aicinājums apzināties savu zināmo un nezināmo vēsturi. Tieši Cēsīs 1919. gada vasarā savienojās divu nāciju cīņasspars, aizstāvot tikko iegūto nacionālo valsti. Latvijā ir trīsvaldība, pa nesen proklamētās valsts teritoriju strauji un bez jelkāda respekta pret indivīda dzīvību pārvietojas vismaz četru dažādu armiju zaldāti. Valmierā brīvprātīgajā Skolēnu rotā stājas 70 puikas vecumā no 14 līdz 20 gadiem, Cēsīs – 38. Igauņu armijas skolēnu rota tikko nākusi talkā izdzīt lieliniekus no Valmieras. Jaunā sarkanbaltsarkanā karoga iedvesmotai, latviešu rotai, kas izveidota dienā, jau divos naktī jādodas savā pirmajā kaujā. Zēnu pārgalvība mijas ar patiesām nāvēs bailēm, bet par galveno kļūst doma: ideāli un sava, pašu izkarota valsts ir lietas, kuru dēļ ir vērts ziedot visdārgāko.

„Varbūt, ka šis ir īstais laiks, lai atkal sapņotu par ideālo Latviju, kas vēl pirms deviņpadsmit gadiem vienoja gan Baltiju, gan mūs pašus,” saka izrādes režisors Viesturs Meikšāns.

Topošās Skolnieku rotas cīnītājus izrādē spēlē Valmieras drāmas teātra aktieri: Ivo Martinsons, Māris Bezmers, Kārlis Neimanis, Mārtiņš Meiers, Oskars Morozovs, Aigars Apinis, pārējās lomās: Ieva Puķe, Inga Siliņa, Imants Strads, Januss Johansons, Agris Māsēns.

Scenogrāfs Reinis Suhanovs, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, komponists Emīls Zilberts.
Izrāde „Latviešu laiks” tiks izrādīta tikai sešas reizes 20., 21., 26., 27. jūnijā plkst. 21.00, kā arī 7. un 9. augustā plkst. 20.00.

Biļetes uz izrādi „Latviešu laiks” var iegādāties Biļešu paradīzes kasēs visā Latvijā. www.bilesuparadize.lv
Biļešu cena – Ls 5, skolēniem, studentiem, pensionāriem 4 Ls.

•    EDUARDA VEIDENBAUMA DZEJAS UN DZIESMU VAKARS „KALĀČOS”. Uzstāsies Valmieras drāmas teātra aktieri un latviešu, igauņu literāti. Literāti - gājiena dalībnieki tiks sagaidīti plkst.18.00 pie „Kalāču” muzeja Cēsu rajona Liepas pagastā (tālr. informācijai 64195309).


Papildu informācija Valmiera drāmas teātra mājas lapā www.vdt.lv.


 

Pēdējās ziņas

2009-05-13 Jau ceturtdien Krievijas leģendārākā rokgrupa "Машина времени" uzstāsies Rīgā
2009-05-13 Ekspromta kolektīva Bērnu Rīts performance "Peldošajā darbnīcā"
2009-05-13 Konkursa "Jaunās zvaigznes 2009" fināls tuvojas
2009-05-13 Alūksnes muzejā sestdien atklās jauniešu talantu izstādi
2009-05-13 Liepāju apmeklēs Igaunijas Kuku Raadio žurnāliste Thea Karin un britu žurnālists Anthony Lydekker
2009-05-13 Sinfonietta Rīga noslēdz sezonu, kopā ar igauņu diriģentu Tenu Kaljusti atskaņojot Jozefa Haidna oratoriju Gadalaiki
2009-05-13 Velonakts tūrisma brauciens Kuldīgā
2009-05-12 Muzeju nakts Cēsīs aicina uz apstāšanos "Padomju pieturā"
2009-05-12 Muzeju nakts 16. maijā. Ceļotāju Apsolītā zeme - Cēsis!

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski