Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Uzsākts projekts "BALTIJAS ZAĻĀ JOSTA" par tūrisma attīstību un dabas vērtību saglabāšanu

2009-05-06

Rīga, 6. maijs. LLTA “Lauku ceļotājs” iesaistījies Interreg IV B programmas projektā „Baltijas Zaļā josta”, ko vada Ķīles universitāte (Vācija), un šī projekta ietvaros veidos jaunus militārā mantojuma un dabas tūrisma produktus sadarbībā ar Slīteres Nacionālo Parku.


Militārais mantojums ir nozīmīgs, Latvijā joprojām maz izmantots tūrisma resurss, un ar to saistītie tūrisma produkti ir ļoti pieprasīti. Liepājas Karosta un Līgatnes bunkurs ir veiksmīgi piemēri, taču tādu varētu būt daudz vairāk. Ir vērts pamācīties no kaimiņvalstu piemēriem, kā tūrismā tiek izmantotas, piemēram, Hiiumaa salas bākas, vai tik populārais Padomju laiku „piemineklis” – Grūtu parks Lietuvā, un pārņemt vērtīgāko pieredzi. Daudz kas no militārā mantojuma resursiem Latvijā jau ir zaudēts, taču šis projekts ir iespēja apzināt un saglabāt joprojām esošo un popularizēt tā izmantošanas iespējas, aktivizējot sadarbību starp vietējiem uzņēmējiem, lauku tūrisma mītnēm, pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm.

Pašreizējā ekonomisko pārmaiņu situācijā valstī katrs šāds projekts dod iespēju dažādot un padarīt konkurētspējīgāku reģionu tūrisma piedāvājumu, pirmkārt jau ieinteresējot Latvijas iedzīvotājus ceļot pašiem savā valstī, un saistot arī ārvalstu ceļotājus, tādējādi gan palielinot noslogojumu lauku tūrisma naktsmītnēm, gan „atdzīvinot” noietu lauku krodziņos, veikalos. Vienīgais pārliecinošais arguments aicinājumam apceļot Latviju, nevis atvaļinājumu pavadīt ārzemēs, var būt tāds vietējais piedāvājums, kas ir pietiekami interesants un kvalitatīvs - maršruti, apskates objekti, naktsmītnes, un citi pakalpojumi, un tas ir radāms kopīgiem spēkiem.

Ģeogrāfiski Baltijas Zaļā josta ir bijusī PSRS ietekmes „dzelzs aizkara” robežjosla, kur saglabājusies īpaši neskarta un unikāla daba. Projekts iekļaujas Eiropas Zaļās jostas darbībā, kas ir aizsargājamo dabas teritoriju tīkls gar un pāri bijušajai Eiropas un Padomju savienības robežai. To koordinē Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (World Conservation Union (IUCN)). Šī organizācija atbalsta reģionālās attīstības iniciatīvas dabas saglabāšanas jomā.

Projekta „Baltijas Zaļā josta” mērķis ir saglabāt dabas teritorijas ar augstu ekoloģisko vērtību un uzlabot ekoloģisko situāciju piekrastes joslā bijušā "dzelzs priekškara" zonā gar Baltijas jūru. Projekts tiks veikts trīs gadu laikā (2009. – 2012.). Tajā iesaistīti 25 partneri, un katrs no tiem veic konkrētu pilotprojektu savas valsts teritorijā.

Galvenās „Lauku ceļotāja” aktivitātes pilotprojektā un sasniedzamie rezultāti:
•     Militārā mantojuma un dabas vērtību apsekojumi un datubāze.
Tiks apsekoti militārā mantojuma objekti, novērtēts to iespējamais pielietojums jaunu tūrisma produktu izveidē un attīstībā. Apsekojumi tiks uzsākti 2009. gada maijā, apmeklējot dabas teritorijas, kurās atrodas militārais mantojums, apzinot ekoloģiskās vērtības, fiksējot GPS koordinātes, fotografējot un pierakstot vietējo informāciju par militārā mantojuma objektiem. Pamatojoties uz iegūto un apkopoto informāciju www.celotajs.lv tiks izvietota publiski pieejama datu bāze ar potenciālajiem tūrisma maršrutu galamērķiem.
•    Ieteikumi militārā mantojuma objektu ilgtspējīgai izmantošanai tūrismā Natura 2000 un citās aizsargājamās dabas teritorijās. Tie tiks izstrādāti, pamatojoties uz konkrēto objektu pieejamību, atrašanās vietu, pievilcību tūristiem (kā militārā mantojuma objektiem, tā arī dabas vērtībām), nepieciešamajiem ieguldījumiem, ekoloģisko jūtīgumu un citiem aspektiem. Ieteikumus izstrādās tūrisma un dabas aizsardzības speciālisti, tie būs brīvi pieejami visiem interesentiem.
•    Vietējo pašvaldību, zemes īpašnieku, bijušo militāro objektu īpašnieku iesaistīšana diskusijā par militārā mantojuma izmantošanu tūrismā un savstarpējās sadarbības aktivizēšana.
•    Šo diskusiju rezultātā tiks veicināta vietējā sadarbība ar mērķi radīt atraktīvu, uz militārā mantojuma un dabas vērtību bāzes radītu tūrisma piedāvājumu.
11. maijā norisināsies pirmā projekta dalībnieku un citu ieinteresēto pušu tikšanās viesu mājā „Laumu dabas parks” Talsu rajonā, par dabas vērtību un militārā mantojuma objektu tūrisma potenciālu. Uz semināru tiks aicināti uzņēmēji, tūrisma speciālisti un organizatori – TIC, pašvaldību pārstāvji u.c. interesenti. Dalībnieki tiks iepazīstināti ar projekta mērķiem, gaidāmajiem rezultātiem, „Lauku ceļotāja” un Slīteres nacionālā parka plānotajiem pasākumiem projektā, idejām un priekšlikumiem, kā izmantot militāro mantojumu Latvijā savā tūrisma piedāvājumā, iesaistot to aktīvā un dabas tūrisma produktos.
•    Konkurētspējīgi tūrisma produkti un pakalpojumi. Tiks izstrādāti kājnieku, velo, auto un kompleksie ceļojumu maršruti Baltijā, tajos ietverot militārā mantojuma objektu un aizsargājamo dabas teritoriju informāciju. Tiks izdota karte ar Latvijas militārā mantojuma objektiem, kas pieejami apskatei. Visi tūrisma produkti un pakalpojumi būs pieejami arī interneta vidē www.celotajs.lv
•    Projekta dalībvalstu dabas tūrisma konference. Tā notiks 2011. gada pavasarī, informējot par projekta gaitu un sasniegtajiem rezultātiem Latvijā, Baltijā un Eiropā.

Kas ir „Zaļā Josta”?
Eiropas Zaļā josta ir iniciatīva, ko koordinē Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (World Conservation Union (IUCN)). Zaļā Josta apvieno nacionālos parkus, dabas parkus, biosfēras rezervātus un pārrobežu aizsargājamās teritorijas, kā arī neaizsargātās dabas teritorijas gar un pāri robežai un atbalsta reģionālās attīstības iniciatīvas dabas saglabāšanas jomā.

Zaļā Josta stiepjas cauri 23 valstu teritorijām un veido aptuveni 8500 km garu joslu no Eiropas Ziemeļu galējā punkta, šķērsojot Centrāleiropu, gar Slovēnijas, Ungārijas un Horvātijas robežām līdz pat Melnajai, Egejas, Jonijas un Adrijas jūrām, noslēdzoties gar Albānijas, Maķedonijas, Rumānijas, Serbijas, Melnkalnes un Turcijas robežām. Kopumā šī josla ietver 3272 aizsargājamās dabas teritorijas, kas ietilpst 25 km platā buferzonā katrā Zaļās Jostas pusē.

Eiropas Zaļā Jostas organizācija ir kļuvusi par nozīmīgu mārketinga instrumentu esošajām un topošajām dabas aizsargājamajām teritorijām robežas reģionos un iniciatīvām, kas cenšas rast stratēģisku sinerģiju ar nozīmīgiem ekonomiskajiem mērķiem, piemēram, tūrismā. Plašāka informācija: http://europeangreenbelt.org
Projekts „Baltijas Zaļā josta” pievienos Eiropas Zaļās jostas aktivitātēm teritorijas Vācijas Austrumos un bijušajā Padomju savienības teritorijā.

Finansēts ar Eiropas Savienības Baltijas jūras reģiona programmas finansiālu atbalstu


 

Pēdējās ziņas

2009-05-06 Sezonas atklāšana Kalsnavas arborētumā
2009-05-06 Maijas dienas Turaidā
2009-05-06 Izstādes "Vīrietis un kleita" kataloga prezentācija un koncerts
2009-05-06 "Tas trakais, trakais Harijs" - pēdējo reizi Dailes teātrī
2009-05-06 Jūrmalas pludmale ir gatava viesu uzņemšanai vasaras aktīvajā sezonā
2009-05-06 Vienu dienu Rīgas Krievu teātra ēka atvērta apmeklētājiem
2009-05-06 2.Starptautiskā Argentīnas tango festivāla "Tango Sun Festival 2009" meistarklasēm var pieteikties jau no 10.maija!
2009-05-06 Uzsākts projekts Nacionālie parki & ieguvumi - sociālekonomiskā labuma veidošana reģionos
2009-05-06 Uzsākts projekts "POLPROP-NATURA" par tūrisma attīstību Natura2000 teritorijās

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski