Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Sarkano ķieģeļu arhitektūra Daugavpilī

2009-04-17

Daugavpils, 17. aprīlis. 19.gs. otrajā pusē straujais ekonomiskā un kultūras līmeņa kāpums veicināja dažāda tipa celtņu intensīvu būvniecību. azīstamo arhitektoniskās izteiksmes līdzekļu lietojumu balstītā eklektisma formālais paveids ir tā dēvētais ,,sarkano ķieģeļu stils, kas īpaši bija izplatīts rūpniecības ēku un noliktavu būvniecībā. Latvijā un arī Daugavpilī šis eklektisma paveids kļūst aktuāls ap 1907. gadu.

Ķieģeļu stilam raksturīgi noteikti oriģināli formveides paņēmieni- visu kompozīcijas elementu vienmērīgs ritms, plastiskās apdares piesātinātība un elementu jēdzieniskā nepārprotamība – ķieģeļu stila formas pārsvarā tika patapinātas no gotikas stila arhitektoniskajiem paņēmieniem. Pirmo reizi pēc viduslaikiem celtniecības materiāls tika izmantots ne tikai praktiskiem, bet arī estētiskiem mērķiem, likta lietā tā faktūra, krāsa, variētas sīkdetaļas. Tomēr sastopami arī šī stilistiskā virziena paraugi, kuru apdarē izmantoti apmetumā darināti ordera elementi. Šādos gadījumos novilkt stingru robežu starp “ķieģeļu gotiku”, un citu eklektisma virzienu var tikai nosacīti. Pārsvarā starp celtnes funkciju un formu nebija tieša sakara, bet tikai asociatīva saikne, un šī asociatīvā valoda bija labi saprotama.

Konsekventi šī stila kopēji bija tādi izcili arhitekti kā Makss Pauls Berči, Reinholds Šmēlings, Vilhelms Bokslafs un arī Vilhelms Neimanis, kurš 19. gs beigās vairākus gadus bijis arī Daugavpils galvenais arhitekts. Viņš ir autors vairākām ķieģeļu stila ēkām Daugavpilī- par piemēru var minēt Daugavpils psihoneiroloģiskās slimnīcas ēku, kas tika uzcelta 1870. gadā. Spilgts sarkano ķieģeļu arhitektūras piemērs ir ēka Saules ielā 1/3, kuras fasādei ir bagātīga sarkano ķieģeļu plastika-taisnas un liektas dzegas, starpdzegas, arkas, konsoles, u.c. Arī nesen renovētā Daugavpils Poļu ģimnāzija pieder šim arhitektūras virzienam.

Ingūna Podžuka
Kultūras pieminekļu aizsardzības inspektore

Pēdējās ziņas

2009-04-17 Atvērto durvju diena jaunajā J.Mediņa mūzikas skolas ēkā
2009-04-17 Tirdzniecības centrā "Elvi" tiks atklāta bibliotēkām veltīta izstāde
2009-04-17 Vitebskas apgabala dienas Daugavpilī
2009-04-17 Latgales podnieku dienas 2009
2009-04-17 A. Makarēvičs: "Mēs gatavojāmies sniegt koncertus 40 pilsētās. Šobrīd man ir sajūta, ka šogad to būs vairāk"
2009-04-17 Sinfonietta Rīga atskaņos Mocarta dubultkoncertu kopā ar izciliem vācu mūziķiem
2009-04-17 Starptautiskā lidosta "Rīga" piedalīsies Lielajā talkā
2009-04-17 "Sapņu teātris" piedāvā izrādi "C est la vie"
2009-04-17 Elīnas Ģibietes personālizstāde "Lācenes jubileja" galerijā "Istaba"

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski