Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Februārī Latgales kultūrvēstures muzejā nodarbība "Cilvēka bērns"

2009-01-30

Rēzekne, 30. janvāris. Daiļdarbs pauž ētisko vērtību, Latgales novada dabas skaistuma, paražu atspoguļojumu. Galvenais varonis ir mazais zēns Bonifācijs Pāvulāns jeb Boņuks. Nu, protams, runa ir par „Cilvēka bērnu”! Sakstagala pagastā dzimušais Jānis Klīdzējs 1956. gadā uzrakstījis romānu, iemūžinādams tajā arī savas bērnības atmiņas. Savukārt 1991. gadā  kinorežisors Jānis Streičs uzņēmis tautā tik ļoti iemīļoto filmu „Cilvēka bērns”. Tā ir pirmā filma, kas pēc Jāņa Klīdzeja romāna uzņemta nevis latviešu, bet gan latgaliešu valodā un tāpēc iekļauta arī Ginesa rekordu grāmatā . Filmā redzams arī pats J. Streičs - nevarēdams atrast piemērotu aktieru prāvesta lomai, beigu beigās viņš to atveido pats. Tieši par „Cilvēka bērna” pārliecinošo kristīgo ētiku un vienkāršo skaistumu J. Streičs ir pirmais Baltijas valstīs, kas saņēmis Vatikāna prēmiju Beato Angelico per L’Europa. Filma arī ieguvusi 2. vietu Starptautiskajā Čikāgas bērnu filmu festivālā. Kopš filmas pirmizrādes jau aizritējuši vairāki gadi, sirsnīgā un asprātīgā Boņuka lomas atveidotājs Andrejs Rudzinskis ir pieaudzis, Antona Kūkoja spēlētais Kazača tēls joprojām liecina par mūžībā aizgājušā sabiedriskā darbinieka, rakstnieka darbīgo mūžu un meistarīgo aktierspēli... Taču Latgales novada un tās ļaužu ētisko un estētisko vērtības ir mūžīgas. Kā apgalvo Boņuks, tad „otras līdzīgas debešu puses nav visā pasaulē”. 

Latgales kultūrvēstures muzejs,
saglabājot šīs vērtības, popularizējot J.Klīdzēja daiļradi un J.Streiča mākslas filmu,
no 2. līdz 28. februārim
aicina uz muzejpedagoģisko programmu “CILVĒKA BĒRNS”.


Vecāko klašu (5.-9.kl.) skolēni, apgūstot prozas darbu māksliniecisko un kompozicionālo uzbūvi, tiek aicināti dziļāk iepazīt J.Klīdzēja romānu “Cilvēka bērns” un pēc šī darba motīviem J.Streiča uzņemto kinofilmu ar tādu pašu nosaukumu. Skolēni iepazīsies ar J.Klīdzēja darbiem, aplūkos rakstnieka rokrakstu, fotogrāfijas un salīdzinās J.Klīdzēja romāna „Cilvēka bērns” un J.Streiča mākslas filmas scenārija epizodes, iepazīsies ar aktieru atmiņām par kinofilmas tapšanas laiku un praktiski darbosies grupās.
Savukārt, ja jaunākajās klasēs skolēni vēl tikai sāk apgūt daiļdarbu žanrus, tad muzejstundā „Cilvēka bērns” viņi varēs ieraudzīt paši sevi. Romāna un filmas galvenajā varonī mazajā zēnā Boņukā bērni varēs atpazīt tās īpašības, kas būtiskas ikvienam - vērīgums, godīgums un spēja priecāties par Latgales novada dabas skaistumu un savstarpējo saskarsmi. Nodarbības ilgums – 1 stunda. Iepriekš vienojoties, ir iespēja noskatīties filmu „Cilvēka bērns” vai tās atsevišķus fragmentus.

Inese Ločmele, LKM muzejpedagoģe
T.64622778, e-pasts: muzejs@rezekne.lv,

Pēdējās ziņas

2009-01-30 "Rīgas mākslas telpā" fotogrāfiju izstāde "Meistars. Gunārs Binde. Fotogrāfija"
2009-01-30 Lēta un ērta stāvvieta pie lidostas
2009-01-30 Liepājā viesosies ārvalstu tūrisma profesionāļi
2009-01-30 Māris Riekstiņš aktualizē jautājumu par ceļošanas atvieglojumiem Latvijas tūristiem
2009-01-30 Nenokavējiet!!! Pēdējās izrādes!
2009-01-28 Meklē jaunas zvaigznes!
2009-01-28 Jūrmala piedalīsies tūrisma gadatirgū "BALTTOUR 2009"
2009-01-28 Jūrmala piedalījās Somijas tūrisma gadatirgū "Matka 2009" Helsinkos
2009-01-28 Norvēģu žurnālisti iepazīst Cēsu pils saistību ar esošo Norvēģijas karali

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski