Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Rīga piedāvās ikvienam Latvijas iedzīvotājam un pašvaldībai iesaistīties Eiropas kultūras galvaspilsētas projektā

2008-12-15

Rīga, 16. decembris. Šodien, plkst. 9.00, Eiropas Savienības informācijas centrā, iepazīstinot starptautisko žūriju ar Rīgas pieteikumu Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam 2014. gadā, kā viens no galvenajiem principiem tiks uzsvērta atvērtība ikvienam ieinteresētam valsts iedzīvotājam un pašvaldībai. “Rīgas pieteikuma gadījumā esam atvērti sadarbībai ar visām ieienteresētajām pilsētām gan Latvijā, gan jebkurā Eiropas valstī, jo esam pārliecināti, ka viena no projekta vērtībām ir caur kultūru atvērt plašāku sadarbību pilsētu, valstu un iedzīvotāju starpā, “stāsta Rīgas domes Kultūras departamenta direktore Diāna Čivle.

Rīga kā Latvijas galvaspilsēta uzskata par ļoti būtisku arvien plašāku kultūras pieejamību ikvienam un tāpēc pieteikuma priekšplānā izvirza “Mobilā centra” ideju, kas nozīmē plašu sadarbību starp cilvēkiem, pašvaldībām, organizācijām un paredz atsevišķu Eiropas kultūras galvaspilsētas gada notikumu īstenošanu kādā citā pašvaldībā Latvijā, citviet mūsu Baltijas jūras reģionā vai plašāk Eiropā.

Pieteikums balstās uz 3 Rīgas projekta “atslēgām” – radošumu, robežu paplašināšanu kultūras jēdziena izpratnei, jauna veida saskarsmi starp Rīgas, visas Latvijas un Eiropas cilvēkiem, organizācijām, institūcijām. Tāpat viens no pieteikuma mērķiem paredz domāšanas maiņu, saskatot kultūru kā pievienotās vērtības radītāju, radošo industriju un jebkuras citas nozares stimulētāju. Jau sākot ar nākamo gadu, kas Eiropas Savienībā ir pasludināts par Radošuma un inovāciju gadu, Rīga savās aktivitātēs uzsvērs radošuma nozīmi. Dažādas radošas izpausmes ir atslēga katra iedzīvotāja dzīves kvalitātes uzlabošanai, radošo industriju attīstībai un ilgtspējīgas pilsētas attīstībai, uzsvērts pieteikumā.

„Rīgai ir liels radošais potenciāls, un mūsu galvaspilsētā rit aktīva kultūras dzīve. Taču mēs nepietiekami novērtējam to, cik kultūra ir plašs jēdziens, tā aptver un ietekmē visas dzīves jomas. Kultūra nav tikai māksla vai kultūras cilvēki, tā ir arī pilsētvide, iedzīvotāju dzīves kvalitāte, tā skar ekonomiku. Pieteikumā akcentējam jaunas saziņas formas kultūrā, taču runa ir tieši par pilsoniskās sabiedrības līmeni un tās līdzdalību,” stāsta Rīgas domes Kultūras departamenta direktore Diāna Čivle.

Rīga ir gatava kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014.gadā, apliecinot savu potenciālu rīkot Eiropas mēroga pasākumus: “Rīga ir gatava aktīvi uzsākt gatavošanos nozīmīgajam Rīgas, visas Latvijas un Eiropas projektam. Esam gandarīti par starptautisko un arī Latvijas pilsētu pausto atbalstu izstrādātajam pieteikumam. Šobrīd oficiālu atbalstu Rīgai paudušas 15 Eiropas pilsētas, tāpat arī pilsētas, kas darbojas Rīgas vadītajā darba grupā EUROCITIES Kultūras forumā. Sigulda jau ir izteikusi vēlēšanos būt Rīgas pieteikuma dalībnieks, esam atvērti sadarbībai arī ar citām pilsētām, tāpat daudzas no Rīgas 28 sadraudzības pilsētām jau ir apliecinājušas gatavību sadarboties šajā projektā, ” saka Rīgas mērs Jānis Birks.

Atbalstu Rīgai ir paudusi Amsterdama, Alborga, Bratislava, Dublina,  Ļubļana, Luksemburga, Nikosija (Grieķija), Stokholma, Taipeja, Tallina, Tartu, Upsala, Pori, Varšava un Viļņa. Savukārt savu atbalstu Rīga paudusi Zviedrijas 2014. gada pretendentēm - Lundai, Umeo, Kalmārai, Jēvlei, Norčēpingai, Upsalai.

Diāna Čivle atgādina, ka mērķis Rīgai kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu nav spontāna ideja, bet gan mērķtiecīgi plānota darbība, kas ietilpst Rīgas pilsētas kultūras stratēģijas koncepcijā. Rīga jau tagad aktīvi darbojas Eiropas kultūras dzīvē, iekļaujoties daudzos sadarbības tīklos, turklāt partnerpilsētas ir ieinteresētas mācīties no Rīgas kultūras dzīves pieredzes.

Pēc Diānas Čivles sacītā, ikvienai pilsētai, kas gatavo un iesniedz pieteikumu, šis ir nozīmīgs solis kultūras attīstībā, jo tā ir sava veida kultūras jomas revīzija - analīze, izpēte un ilgtermiņa plānošana. Rīgai šis statuss, tāpat kā citām pilsētām, ir svarīgs no daudziem aspektiem, jo rada pilsētai atpazīstamību un iespaidu par labvēlīgu vidi investīcijām, dod mērķtiecīgu impulsu kultūras jomas attīstībai. Nopietna sadaļa ir infrastruktūras attīstība, arī domājot par Eiropas Savienības naudas izmantošanu šim mērķim.

Rīgas domes Kultūras, mākslas un reliģijas lietu komiteja savā sēdē šī gada 11. jūnijā pauda konceptuālu atbalstu Rīgas dalībai šajā sacensībā un uzdeva Rīgas domes Kultūras departamentam sagatavot pieteikumu.

2014. gadā Latvija un Zviedrija ir izvirzītas par tām valstīm, kurās tiks izraudzītas Eiropas kultūras galvaspilsētas. Galīgais rezultāts par konkrētas pilsētas nosaukšanu būs zināms nākamā gada rudenī. Šogad šis tituls ir Liverpūlei (Lielbritānija) un Stavangerei (Norvēģija). Nākamgad viena no divām Eiropas kultūras galvaspilsētām būs Viļņa, bet 2011. gadā – Tallina.

Iepazīties ar Rīgas pieteikuma vadlīnijām varat Rīgas domes Kultūras departamenta mājas lapā: www.rdkd.lv.
 

Pēdējās ziņas

2008-12-15 Rīga piedāvās ikvienam Latvijas iedzīvotājam un pašvaldībai iesaistīties Eiropas kultūras galvaspilsētas projektā
2008-12-15 Jūrmala prezentē savu pieteikumu "Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014. kandidātpilsēta"
2008-12-15 Rīgas pilsētas izstāžu zāles RĪGAS MĀKSLAS TELPA dāvana rīdziniekiem Ziemassvētkos
2008-12-15 Ziemassvētku tirdziņš un tējas vakari pie muzeja
2008-12-15 RīBēJa MuTe izrādei "Kazlēni un vilks" - biļešu cenu atlaide!
2008-12-15 Ziemassvētku pasākumu programma Rīgā turpinās
2008-12-15 Jūrmalā apbalvo labākos sportistus
2008-12-15 Jūrmala prezentē savu pieteikumu "Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014. kandidātpilsēta"
2008-12-15 Rīgas pilsētas izstāžu zāles RĪGAS MĀKSLAS TELPA dāvana rīdziniekiem Ziemassvētkos

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski