Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS
  Pirmo reizi atjaunotajā Liepājas estrādē skanēs simfoniskās mūzikas koncerts    

Ziņas

Sākusies biļešu iepriekšpārdošana uz "LA COMÉDIE FRANÇAISE" viesizrādēm

2008-12-10

Rīga, 10. decembris. 2009. GADA 3. un 4. FEBRUĀRĪ Dailes teātrī ar divām komēdijām vienā vakarā viesosies La Comédie Française - pasaules vecākais nacionālais teātris.

La Comédie Française trupa no 13. novembra līdz nākamā gada 8. februārim oficiālā turnejā viesojas jaunajās ES dalībvalstīs Bulgārijā, Rumānijā, Polijā, Slovākijā, Ungārijā, Slovēnijā, Čehijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, piedāvājot skatītājiem Théâtre du Vieux-Colombier producētas izrādes. Projektu piedāvā Francijas kultūras centrs Francijas prezidentūras Eiropas Savienībā notiekošās Eiropas kultūras sezonas ietvaros ar CulturesFrance finansiālu atbalstu.

La Comédie Française - Franču Komēdijas teātris jeb Moljēra nams – ir pasaules vecākais nacionālais teātris. 1680. gadā pazīstamā aktiera, režisora un dramaturga Moljēra trupai to dibinājis Saules karalis Ludviķis XIV. Gadsimtiem ilgi šis teātris pulcinājis sava laika slavenākos aktierus un režisorus, padarot La Comédie Française par vispazīstamāko franču teātri pasaulē.

Slavenā teātra trupa Rīgā jau viesojusies 20. gadsimta 60. gadu beigās, toreizējā Drāmas teātrī rādot divas Moljēra komēdijas. Šoreiz, izvēloties Dailes teātra Lielo skatuvi, skatītājiem tiks piedāvātas divas komēdijas – Žana Batista Moljēra Les précieuses ridicules („Smieklīgās daiļavas”) un itāļu mūsdienu dramaturga Spiro Šimones (Spiro Scimone) La Festa („Jubileja”).

Moljēra komēdiju „Smieklīgās daiļavas” iestudējis britu režisors Dans Džemets (Dan Jemmett): „Lasot šo Moljēra lugu, es to vispirms uztvēru kā samākslotības un manierīguma kritiku. Mani nepavisam neinteresē Moljēra laikmeta pētīšana, centieni atbildēt uz jautājumu, kāds ir tā laika manierīgums salīdzinājumā ar mūsdienām. Daudz svarīgāk ir pavērot, kā tas izpaužas mūsdienās, t.i. caur naudu, rotām, ārišķībām, modi, virspusējību. Ir vērts padomāt, cik daudz tas viss mūsdienu cilvēkam nozīmē. Es nevēlos interpretēt tekstu, bet gan ar tā palīdzību radīt. Mans mērķis nav sniegt tam laikmetam atbilstošu attēlojumu, bet skatīt to mūsdienu perspektīvā.”

Cilvēki izmisīgi cenšas sekot modei. Mode tiek uztverta pārāk nopietni. Šis farss turpinās gadu simteņiem. Ar lugu „Smieklīgās daiļavas” (1659) savulaik aizsākās Moljēra slava un dramaturga karjera. Tas ir izsmējīgas satīras pārpilns stāsts par divām naivām provinces skuķēm, kuras, pilsētnieču ārišķīgā manierīguma apreibinātas un vēloties atdarināt pārizsmalcinātās galvaspilsētas modes dāmas, atraida savus pielūdzējus, lai uzmanību veltītu par marķīziem pārģērbtiem sulaiņiem. Moljēra smiekli ir dzēlīgi – sabiedrības samākslotības un virspusējības atmaskojums savu aktualitāti nav zaudējis vēl joprojām.

Lomas atveido izcilas franču teātra zvaigznes - Katrīna Ferāna (Catherine Ferran), Katrīna Jēgela (Catherine Hiegel), Mišels Favorī (Michel Favory), Andžejs Severins (Andrzej Seweryn), Seržs Bagdasarjans (Serge Bagdassarian) un Floransa Žanā (Florence Janas).

Itāļu dramaturga Spiro Šimones (Spiro Scimone) luga „Jubileja” vēsta par kādu laulātu sicīliešu pāri, kura kopdzīve vainagojas ar trīsdesmit gadu kāzu jubileju. Trīsdesmit gadi ir pietiekami ilgs

laiks, lai noskaidrotu, kurš ir noteicējs savstarpējās attiecībās, un izkoptu kopīgās ģimenes tradīcijas un rituālus. Ikkatra saruna par laiku vai vēlamo piena daudzumu kafijā papildina šī dueta nebeidzamo pārmetumu virkni. Savukārt abu vienīgais dēls atļaujas vest uz guļamistabu meitenes, kuras laiku pa laikam piemirst savu apakšveļu ģimenes netīrās veļas grozā. Tomēr šodien, iespējams, viss mainīsies. Cerību pilna ir pienākusi jauna kāzu gadadiena. La Festa - svētku diena, jubileja.

Izrādes režisors, jaunā bulgāru režijas zvaigzne Galins Stoevs (Galin Stoev) iestudējumā neattēlo sicīliešu ģimenes karikatūru. Luga sniedz ieskatu trīs pieaugušo dzīvē, kuri gluži kā bērni iztēlojas izdzīvojam laimīgas ģimenes fantāziju, kaut patiesībā šī laime jau sen ir beigusies, un nekas no ierastā attiecībās vairs nekalpo savam mērķim. Visu trīs personāžu smieklīgums un baisums paslēpies guļ viņos kā grāvī, kas atdala sapņus no tik atšķirīgās realitātes, kurai neviens no viņiem vēl nespēj stāties pretī.

Galins Stoevs: „Mēs jau sen kā dzīvojam laikā bez patiesām dramaturģiskajām formām, bez traģēdijas un komēdijas to klasiskajā veidolā. Reizēm, atrodoties teātrī, skatītājs pat nav drošs, ko tieši tur redz. Šādā neparastu faktu un izjūtu kombinācijā, manuprāt, La Festa izprovocētie smiekli ir patiesi atbrīvojoši, pat par spīti faktam, ka tie ir arī biedējoši, jo mēs taču smejamies par kaut ko briesmīgu.”

Lomās Katrīna Jēgela (Catherine Hiegel), Žerārs Žirudons (Gérard Giroudon) un Seržs Bagdasarjans (Serge Bagdassarian).

Abos viencēlienos tiks nodrošināts tulkojuma virstitros latviešu un krievu valodās.

Biļetes uz La Comédie Française viesizrādēm Rīgā var iegādāties Dailes teātra un „Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī internetā www.bilesuparadize.lv. Biļešu cenas no 10 līdz 45 latiem. Līdz. 31. decembrim skolēniem, studentiem, pensionāriem, kā arī ITIC karšu īpašniekiem biļešu cenām 15% atlaide.


 

Pēdējās ziņas

2008-12-10 airBaltic atvērs pārstāvniecību Tallinā
2008-12-10 Kristīnes Klodānes fotoizstāde - performance vilcienā
2008-12-10 OCTA un ceļojumu apdrošināšanas e-polises no decembra nopērkamas tirdzniecības centros Rīgā un Jūrmalā
2008-12-10 Rīgas Krievu teātra ēkā atvērto durvju diena
2008-12-10 Atklāta Rīgas tautas lietišķās mākslas studiju darbu izstāde "Baltā"
2008-12-10 airBaltic novembrī pārvadā par 13% vairāk pasažieru nekā pērn
2008-12-10 Daugavpili apmeklēs Vitebskas kultūras darbinieki
2008-12-10 Egles iedegšana un Oranžais Daugavpils koris
2008-12-08 Bērnu fonds "Attīstība" piedāvā pirmizrādi "Zaķēna Fēliksa Ziemassvētku ceļojums apkārt pasaulei"

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski