Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

Tautas tērpu centra "SENĀ KLĒTS" Latvijas novadu tautas tērpu izstāde

2008-10-16

Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā
(atklāšana - 07.11.2008., salonā „Māra”)

Tautas tērps ir viens no Latvijas simboliem, kas latviešiem cauri gadsimtiem palīdzējis saglabāt nacionālo identitāti un pašapziņu. No paaudzes paaudzē tiek pārmantotas tērpu aušanas, izšūšanas un rotu darināšanas tradīcijas, saglabājot latviskai pasaules izjūtai atbilstošu krāsu harmoniju, rakstu un ornamentu daudzveidību.

Mūsdienu Latvijas materiālās kultūras pētnieki par latviešu tradicionālo tautas tērpu sauc zemnieku apģērbu, kurš ir veidojies un attīstījies daudzu gadsimtu gaitā un pastāvējis līdz 19. gadsimta vidum, kad to pakāpeniski nomainīja pilsētas modes apģērbs. Tērpi ir ļoti daudzveidīgi ar savām atšķirīgām krāsu kombinācijām, rakstiem un rokdarbu tehnikām katrā Latvijas novadā.

Tradicionālā tautas tērpa maiņas tempi visos kultūrvēsturiskajos apgabalos nebija vienādi, tādēļ tradīciju un jauninājumu proporcijas dažādos novados bija atšķirīgas. Rezultātā daudzās vietās vienlaicīgi saglabājās gan senāki, gan jaunāki tērpu darināšanas un rotāšanas paņēmieni, kas cits citam uzslāņojās un reizēm pastāvēja paralēli.

Etnogrāfiskie tērpi iedalāmi 19 novados, kas ir ļoti savdabīgi un atšķirīgi. Novadi tiek apvienoti 5 tautas tērpu kompleksos: Vidzeme, Zemgale, Latgale, Augšzeme, Kurzeme.
Izstādē redzamie etnogrāfiskie tērpi no Austrumlatvijas daļas – Latgales, Austrumvidzemes un  Krustpils novadiem ir raksturīgas ar krāšņiem ornamentiem sarežģītās rokdarbu tehnikās izšūtas villaines.

Zemgales novadā uzmirdz krāšņie, ornamentiem bagātie bruņči, kuru rakstu vākums sniedzas simtos un greznie, baltajos darbos šūdinātie krekli sarežģītā divvirzienu izvilkumu tehnikā.
Vidzemnieču lepnums ir daudzi neatkārtojamie svītru salikumi brunčos un ar noslēpumainiem ornamentiem slavenā Lielvādes josta.

Krāšņā Kurzeme uzmirdz ar dižsaktām un grezni izšūtajiem krekliem. Tas ir novads pie jūras, tāpēc liek vairākas villaines, sien daudzus zīda lakatus, velk rakstainas zeķes.
Izstādītie tautas tērpi ir daļa no tautas tērpu centra “SENĀ KLĒTS” kolekcijas. Latviešu tautas tērpu centrs “SENĀ KLĒTS” – privāts tautas tērpu izpētes un darināšanas centrs, tika nodibināts pirms 17 gadiem līdz ar Latvijas kā neatkarīgas valsts atdzimšanu, lai veicinātu tautas etnogrāfiskā mantojuma saglabāšanu, attīstīšanu un popularizēšanu. Tā dibinātāja un vadītāja Maruta Grasmane veiksmīgi vada centru līdz pat šim laikam un ir pierādījusi sevi kā pašaizliedzīgu latviešu tautas tērpu popularizētāju gan tepat Latvijā, gan ārpus Latvijas robežām.

 

Pēdējās ziņas

2008-10-16 Izstādes "Riga Food 2008" profesionālo apmeklētāju raksturojums
2008-10-16 Uz Rātsnama terases tiks atklāts Viļņas Baltais eņģelis
2008-10-16 "Skrien par Latviju" varēs vērot arī neklātienē
2008-10-16 Darbu sāk izstāde "Māja. Dzīvoklis 2008"
2008-10-16 "Skrien par Latviju" visi starta laiki ir aizņemti
2008-10-16 Latvijas Republikas 90. jubilejai veltīta bērnu un jauniešu mākslas izstāde "Ar mīlestību"
2008-10-16 Naujenes pagasts - labākais pagasts Latgalē
2008-10-16 Pēdējās trīs mūzikla "KLASE" izrādes!
2008-10-16 Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija organizē LVRA Biedru kopsapulci un viesnīcu - restorānu pārstāvju darbsemināru

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski