Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

16.augustā - Eiropas operzvaigznes operas "Toska" brīvdabas izrādē

2008-08-11

16.augustā plkst.21:00 Cēsu Pils parkā Mākslas festivālu “Cēsis 2008” noslēgs tradicionālais operas brīvdabas iestudējums - šogad izvēlēta Džākomo Pučīni „Toska”.
“Festivālā jebkurš operas iestudējums ir vienreizējs notikums, tāpēc tā ir atbildība gan sponsoru, gan izrādes kvalitātes priekšā. Protams, gribas, lai titullomā būtu pasaules klases soliste, tāpēc ilgi tika lauzti šķēpi par vairākām izpildītājām. Šis gods ticis rumāņu izcelsmes vācu soprānam Adinai Nitesku. Kavaradosi būs Argentīnā dzimušais itāļu tenors Gustavo Porta, kas ar panākumiem uzstājies daudzos lielajos Eiropas opernamos, bet Skarpija – mūsu pašu izcilais baritons Samsons Izjumovs,” stāsta viens no festivāla akadēmiskās mūzikas sadaļas veidotājiem Arturs Maskats.

Brīnišķīgo melodiju un dramatiskā stāsta dēļ itāliešu komponista Džakomo Pučīni opera "Toska" ir katra sevi cienoša opernama repertuārā. Turklāt šī ir viena no retajām operām, kas īpaši labi skatāma un klausāma brīvā dabā. Lai Cēsu iedzīvotājiem un viesiem šīs vasaras operas piedzīvojums būtu neaizmirstams, speciāli uz Cēsīm brauks iestudējuma režisors, Maskavas Helikona operas dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Dmitrijs Bertmans un pielāgos iestudējumu izrādīšanai brīvdabā.

1895.gadā Florencē Pučīni noskatījās franču dramaturga Viktoriēna Sardū drāmu, kurā galveno lomu atveidoja leģendārā Sāra Bernāra. Izrāde notika franču valodā, kurā Pučīni nesaprata neviena vārda, bet tā tik ļoti viņu aizrāva, ka viņš vēlējās to izteikt operā, pievēršot uzmanību spriegajam stāstam par ideju un iekāres, jaunā un vecā, patiesas mīlestības un tikpat patiesa naida spēkošanos nepilnas diennakts laikā. Komponists bija atradis meklēto — sižetu, kura uztveršanai pat nebūtu vajadzīgas valodas! Pučīni, savas operas galveno varoni nokristīdams par Floriju Tosku (itāļu vārdi "i fiori" - ziedi un "il tossico" - inde), radīja iekārojamas un bīstamas sievietes tēlu. "Toskas" pirmizrāde notika Romā 1900.gada 14.janvārī.

Opera vēsta par notikumiem Romā 1800. gadā. Bertmans iestudējumā gan nav nekā no tā laika revolucionāri politiskās gaisotnes, bet Romas krāšņajos interjeros tiks izspēlēta mīlas intriga - stāsts par dziedātājas Toskas un gleznotāja Kavaradosi mīlestību, kā arī Toskas sarežģītajām attiecībām ar slepenpolicijas priekšnieku Skarpiju, ļaujot pēdējā cēliena darbībai risināties Toskas zemapziņā. Izrāde sākas brīdī, kad Toska ir pametusi Skarpiju, iemīlējusies jaunajā māksliniekā. Bet Skarpija visādi cenšas Tosku atgūt. Veidojas mīlas trijstūris starp Tosku, Kavaradosi un Skarpiju.

ADINA NITESCU
Rumāņu soprāns Adina Nitesku savu balsi un dziedātprasmi skolojusi Mākslas akadēmijā Bukarestē un Bavārijas Valsts operā (operas studijā) Minhenē. Viņa veiksmīgi piedalījusies vairākos starptautiskos vokālistu konkursos, tai skaitā 1991.gadā gūstot galveno balvu Hansa Gabora Belvederes konkursā Vīnē un 1990.gadā starptautiskajā Pavarotti konkursā Filadelfijā. Kopš deviņdesmito gadu sākuma, Nitesku tiek aicināta dziedāt daudzos pasaules opernamos, tādos kā Hjūstonas „Grand Opera”, Ņujorkas Metropolitēna opera, Maskavas Lielais teātris, Tokijas Jaunais Nacionālais teātris, Berlīnes Valsts opera, Milānas La Scala, Vīnes Valsts opera, Parīzes Bastīlijas opera, Hamburgas Valsts opera, Massimo Bellīni operteātris Katānijā, Nīderlandes opera u.c. Kritiķi jūsmīgi cildinājuši viņu par samtaino un pilnskanīgo balss toni.
Pēc operas “Toska” titullomas izpildīšanas Cēsīs, Nitesku gaida uzstāšanās Maskavas Lielajā teātrī, Drēzdenes Semperoper, Dallasas operā, Venēcijas teātrī La Fenice, kā arī Parīzes Nacionālajā operā, kur viņa dziedās Toskas loma kopā ar Aleksandru Antoņenko.

Mākslas festivāls “Cēsis 2008” notiek no 18.jūlija līdz 16.augustam. Festivāla patronese ir LR Kultūras ministre Helēna Demakova. Cēsu Mākslas festivālu rīko Cēsu Pils ģilde. Festivāla atbalstītāji ir Cēsu pilsētas dome, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SEB banka, SIA „Domenikss”, AS „Kolonna” un AS „Cēsu alus” ar festivāla oficiālo dzērienu - alu „Cēsu Special”.

Informācija:
www.cesufestivals.lv
 

Pēdējās ziņas

2008-08-11 Aizliegts peldēties Mazajā Juglā, nav ieteicams – Daugavas peldvietā Salaspilī
2008-08-11 Sakarā ar seno spēkratu salidojumu ierobežos satiksmi
2008-08-11 Brīvdabas kino nakts Cēsīs - uz trim ekrāniem!
2008-08-11 airBaltic jūlijā pārvadā par 38% vairāk pasažieru nekā pērn
2008-08-11 Jūrmalas mērs tiksies ar festivāla "Summertime - aicina Inese Galante" dalībniekiem un organizatoriem
2008-08-11 Brīvdabas sarīkojums "Imanta - vieta ar vārdu"
2008-08-11 No 6. augusta "Gaimas tiltus" var meklēt www.lv90.lv
2008-08-11 15.augustā Mākslas festivālā "Cēsis 2008" koncertēs Gidons Krēmers un Kremerata Baltica
2008-08-11 Ārvalstu tūristu skaits Ventspilī pieaug

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski