Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS

Ziņas

ES dalībvalstis par nacionālās kompetences jautājumiem saistībā ar bezvīzu režīmu drīkst risināt divpusējas sarunas ar ASV

2008-04-24

Kā ziņots, pagājušonedēļ ES Padome pilnvaroja Eiropas Komisiju (EK) ES vārdā sākt sarunas ar ASV par atsevišķiem ASV bezvīzu režīma aspektiem visiem ES pilsoņiem. Vienlaikus vairākas ES dalībvalstis, tostarp Latvija, kam ASV bezvīzu režīms nav piemērots, jautājumu risina divpusējā ceļā.

Kā aģentūru LETA informēja EP Preses dienestā, Mate uzsvēris, ka pagaidām noslēgtie dalībvalstu un ASV memorandi nav vienošanās, bet gan tikai nodomu dokumenti.

Tomēr EK viceprezidents un transporta komisārs Žaks Baro uzskata, ka sarunas ES vārdā ir daudz efektīvākas, kā piemērus minot ES un ASV Vienoto debesu nolīgumu vai sarunas par vīzu režīmiem ar Kanādu un Austrāliju. "Mēs nevaram pieļaut, ka ES pilsoņi tiek dalīti divas kategorijās: tie, kam vīzas vajadzīgas, un tie, kam tās neprasa," sacīja Baro.

Debašu laikā tika paustas bažas par pasažieru datu aizsardzību, kā arī norādīts uz to, ka divpusēji nolīgumi ir nepieņemami un ASV jārespektē ES politiskā vienotība. Tomēr izskanēja arī viedokļi, ka nav nekāds pārsteigums, ka atsevišķas dalībvalstis ir sākušas divpusējas sarunas, jo EK līdzšinējie mēģinājumi nav bijuši veiksmīgi.

EP deputāts no Latvijas Guntars Krasts atzinīgi novērtēja, ka sarunās ar ASV EK pārstāv jauno dalībvalstu intereses. "Pēc ES un ASV marta sarunām ar gandarījumu var secināt, ka sekmīgi izdevies likvidēt iespējamās konfliktsituācijas, atsevišķām dalībvalstīm uzsākot divpusējās bezvīzu programmu ieviešanas sarunas ar ASV. Jo, kā zināms, ASV ir paturējusi spēkā pozīciju, ka tā atceļ vīzu režīmu tikai divpusējās sarunās ar katru konkrētu dalībvalsti," sacīja deputāts.

Krasts norādīja, ka "dalībvalstis, kas pašreiz ir sarunu procesā ar ASV [..], ir ļoti ieinteresētas, lai līdz šā gada jūnijam izdotos realizēt marta sanāksmē panākto vienošanos ar ASV par elektronisko ceļošanas autorizācijas sistēmu [..]. Šīm dalībvalstīm kavēšanās nozīmētu, ka ieilgs bezvīzu programmas ar ASV ieviešana".

Kā ziņots, ASV patlaban risina sarunas ar vairākām ES dalībvalstīm par dalību ASV bezvīzu programmā. Pēdējo mēnešu laikā divpusējus memorandus ar ASV ir parakstījusi Čehija, Latvija, Igaunija, Lietuva, Slovākija un Ungārija. Tas varētu ļaut šīm valstīm pievienoties ASV bezvīzu programmai.

Bezvīzu režīms attiecas uz visām dalībvalstīm, kas bija ES pirms 2004.gada, izņemot Grieķiju. Savukārt Slovēnija pagaidām ir vienīgā no jaunajām dalībvalstīm, kuras pilsoņiem ASV vīza nav vajadzīga. Bezvīzu programma attiecas uz īstermiņa uzturēšanos.

Kā ziņots, arī Latvijas ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) iepriekš atzina, ka ES dalībvalstis, kas pašas bauda bezvīzu režīma "labumus", nedrīkstot likt citiem gaidīt bezvīzu režīma ieviešanu. Tomēr politiķis arī norādīja, ka, veicot tālākās darbības pēc saprašanās memoranda parakstīšanas, Latvijai būs nepieciešams veikt konsultācijas ar Briseli.

Iepriekš ASV vēstnieks Latvijā Čārlzs Larsons norādījis, ka ASV bezvīzu režīms ar Latviju varētu tikt ieviests agrākais šā gada beigās.

EP rezolūciju šajā jautājumā paredzēts pieņemt maija plenārsēdē.

 

Pēdējās ziņas

2008-04-24 Jelgavas Pilssalā dzīvojošo savvaļas zirgu barā piedzimis pirmais kumeļš
2008-04-24 Prezentē mājaslapu par Kauguru pagastu
2008-04-24 Vairāki Salacgrīvas iedzīvotāji neapmierināti ar SPA viesnīcas būvniecības ieceri
2008-04-24 Pirmajā ceturksnī ievērojami palielinājušies "Delta Air Lines" zaudējumi
2008-04-24 Pieaugs alus cena Doma laukuma kafejnīcās
2008-04-24 2.maija darba diena tiek pārcelta uz 10.maiju!
2008-04-24 Aizturētas personas, kuras izraisīja konfliktu lidostas "Rīga" taksometru stāvvietā
2008-04-24 Lietuvas pārstāvji iepazīsies ar Cēsu viduslaiku pils kompleksa attīstību
2008-04-24 Cēsniekus aicina baudīt Maija parka īpašo gaisotni!

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski