Parakstīties uz jaunumiem
19 BAR VEIKALS
  Pirmo reizi atjaunotajā Liepājas estrādē skanēs simfoniskās mūzikas koncerts    

Ziņas

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Robežsargi viltīgi apiet

2008-03-19

Bet, lai pārraudzītu pārrobežu plūsmu, robežsardze visu diennakti kontrolē visus autoceļus no Lietuvas un Igaunijas uz Latviju.

Robežsargi kā ceļu policisti

"Braucu uz Gramzdas pusi, skatos – ceļa malā krūmos nobraukta robežsargu mašīna, bet blakus stāv robežsargs ar nūjiņu un stādina mūs nost. Pabraucam tālāk pa citu ceļu, drīz vien vēl viena robežsargu ekipāža mūs stādina. Kur tad tā brīvā Šengenas zona ir? Kontrolē mūs vēl trakāk nekā krievu laikos," saka Gundars no Liepājas rajona Bunkas pagasta. Līdzīgus stāstus par robežsargu centību Igaunijas un Lietuvas pierobežā Neatkarīgā ir uzklausījusi vairākkārt.

Īpaši tas ir novērojams Valkā, kur katru dienu Latvijas un Igaunijas robežu šķērso vairāki desmiti iedzīvotāju. Lai robežsargiem nezustu agrākais azarts, kad kontroles punktos mašīnas apstājās un paklausīgi uzrādīja dokumentus, tagad tiem ir brīvas rokas un var braukt jebkurā vietā pierobežā un ķert iedzīvotājus vai iebraucējus uz nebēdu.

"Daudzi Igaunijas iedzīvotāji dodas uz Latviju iepirkties, atpūsties. Es domāju, ka daudz vairāk nekā līdz mūsu valstu pievienošanās mirklim Šengenai," Neatkarīgajai stāsta Igaunijas pilsētas Valgas domes priekšsēdētājs Ivars Unts.

Problēmas Valkā un Valgā

Valkas pilsētas domes vadītāja Unda Ozoliņa teic, ka labprāt dodas uz veikaliem Valgā, kur pērk kečupu un majonēzi. Tāpat viņa iegādājas mencas, kuras mūsu tirgos pierobežā netiek tirgotas. U. Ozoliņa zina teikt, ka daudzi igauņi Latvijā iegādājoties konditorejas izstrādājumus.

"Viena no problēmām ir tā, ka var brīvi staigāt, bet vajag obligāti nēsāt līdzi pasi. Mūsu [Latvijas] pusē īpaši pastiprināti pases kontrolēt sāka robežsargi šā gada pirmajos mēnešos. Lai gan esam Šengenā, mums pases pārbauda ļoti aktīvi," stāsta Valkas domes priekšsēdētāja. Viņa kādu vakaru atgriezusies mājās no Rīgas, un

U. Ozoliņas auto apturējuši robežsargi, kuri prasījuši, vai līdzi ir pase. Valkas domes vadītāja atbildējusi, ka dzīvo Valkā, un varējusi tālāk doties nesodīta, jo Valkas un Valkas pagasta iedzīvotāji minētajā teritorijā drīkstot pārvietoties bez pasēm.

Lai pārrunātu jautājumus, kas saistīti ar nemitīgajām un uzmācīgajām personas dokumentu pārbaudēm pierobežā, ceturtdien uz Valku dosies iekšlietu ministrs Mareks Segliņš. U. Ozoliņa ievērojusi, ka Latvijas Krājbankas Valkas filiālē diezgan daudzi, galvenokārt, vecāka gadu gājuma cilvēki ir spiesti doties apmaksāt robežsargu izrakstītās soda kvītis. "Viņi īsti nezina, kas jādara. Protams, visu laiku bija pierasts pārbaudīt pases, taču tagad ir tāds kā apjukums, tāpēc robežsargi izmanto visas iespējas, lai pārbaudītu dokumentus jebkurā vietā un laikā," stāsta Valgas mērs I. Unts.

Robeža nav likvidēta

Kopš pērnā gada decembra beigām robežsargi vairs nedrīkst atrasties kontrolposteņos uz robežas. To nosaka Šengenas līgums. Bet nekas neaizliedz Imigrācijas dienesta robežsargiem kontrolēt visus iebraucējus pierobežas joslā 15 kilometru attālumā no robežas. "Jāatceras, ka valsts robeža nav likvidēta. Robeža ir svēta lieta, tā būs vienmēr. Bet Šengenas līguma prasība ir, ka mēs nevaram veikt robežkontroli tieši uz robežām ar Lietuvu un Igauniju. Šo līgumu mēs ievērojam, bet pildām arī valsts prasības – robežas šķērsotāju kontrole notiek jau valstī, pierobežas joslā," Neatkarīgajai uzsver Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks Ēriks Ivanovs.

Pierobežā robežsardze drīkst apturēt jebkuru automobili un pārbaudīt braucēja personas datus. Šis ir arī viens no veidiem, kā valstī neielaist nevēlamas personas. Tāpat robežsardze arī pārbauda, vai kaimiņvalstu iedzīvotāji, izmantojot Šengenas priekšrocības, Latvijā neiebrauc bez pasēm. "Mēs gribam, lai cilvēki pierastu, ka robeža nav likvidēta. Un, iebraucot valstī, jebkuram ārzemniekam ir jābūt pasei. Tas pats attiecas arī uz Latvijas iedzīvotājiem, kuri brauc uz Igauniju un Lietuvu," skaidro Ē. Ivanovs.

No robežas pārvietojas uz autoceļiem

Šobrīd robežsardzes resursi ļauj gadījumos, ja jāstrādā pastiprinātā režīmā (kā tas bija pirms 16. marta), visu diennakti kontrolēt visus autoceļus, kas ieved Latvijā. Tādējādi robežsardzes Imigrācijas dienesta darbinieki pārbauda visus valstī iebraucošos.

Gatavojoties 16. martam, robežsardze laikposmā no 12. līdz 17. martam Latvijas robežkontroles punktos uz Austrumu robežas atjaunoja pilnu personu pārbaudi, tajā skaitā datorizēto, visām Latvijā ieceļojošām un tranzītā šķērsojošām personu grupām, lai novērstu ekstrēmistu ierašanos uz leģionāru atceres pasākumiem.

Savukārt pierobežu joslu pie Igaunijas un Lietuvas pastiprināti kontrolēja Imigrācijas dienests. Tādējādi robežsargiem 16. martā Latvijas teritorijā netālu no Igaunijas robežas satiksmes autobusā Tartu–Rīga izdevās aizturēt kādu Igaunijas pilsoni, kurš bija to ārzemnieku sarakstā, kam liegta ieceļošana Latvijā. Igaunjas pilsonis Latviju tūlīt labprātīgi pameta.


 

Pēdējās ziņas

2008-03-19 Pieminam Komunistiskā genocīda upurus
2008-03-19 Četru gadu laikā plāno dubultot Bratislavas lidostas jaudu
2008-03-19 "airBaltic" paaugstina biļešu cenas degvielas kāpuma dēļ
2008-03-18 R.Munkevics tiksies ar KIMO International sekretāru
2008-03-18 Piedalies Liepājas 2008.gada fotokonkursā!
2008-03-18 IUB aizliedz slēgt līgumu par taksometru pakalpojumu sniegšanu Rīgas lidostā
2008-03-18 Austrijas Alpos ar helikopteru izglābj snovbordistu no Latvijas
2008-03-18 Atbalstīs valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu atjaunošanu un pielāgošanu tūristu piesaistei
2008-03-18 Izveidoti jauni suvenīri ar Valmieras simboliku

uz augšu   uz augšu

HoReCa nozares ziņas un raksti

Booking.com
Kurp doties pa Latviju Pasākumi Angliski Latviski Krieviski