Taupīt nevajadzētu
Skriešanas ekipējuma svarīgākā sastāvdaļa ir apavi. Uz to rēķina taupīt noteikti nevajadzētu. Tiem jābūt piemērotiem skriešanas stilam, apjomam, ko skrien, un pēdas īpatnībām. Veikalu plauktos ir gana daudz piedāvājumu, taču svarīgi izvēlēties pareizos. Vislabāk apavus izvēlēties veikalos, kur speciālistu klātbūtnē ir iespēja notestēt piemērotākos, skrienot uz skriešanas celiņa. Speciālists pēc uzfilmētā video materiāla izanalizēs skriešanas stilu un ieteiks piemērotākos.
Apavus iedala vairākās kategorijās, piemēram, tādi, kas nodrošina pēdas stabilitāti, tādi, kuriem ir laba amortizācija, krosam paredzētie, īpaši viegli sacensībām. Speciālistam noteikti jānorāda, kādiem skriešanas mērķiem tie būs paredzēti – skriešanai pa asfaltu, meža takām, cik bieži paredzēts skriet, tos paredzēts izmantot treniņiem vai sacensībām, vai ir bijušas traumas. Pats skrējējs savu skriešanas stilu nevar redzēt, taču, paņemot rokā savas skriešanas botes, var pavērot zoles dilšanas vietas. Izvēloties sev piemērotus apavus, labi būtu, ja uz veikalu dotos ar vecajiem skriešanas apaviem, lai speciālists novērtētu pēdas dilšanas vietas.
Jāiepērkas pēcpusdienā
Taču pats galvenais, lai jaunajos apavos jūs justos ērti. Jāatceras, ka tiem jābūt pus izmēru vai izmēru lielākiem kā ikdienas valkātajiem, jo skrienot kāja mēdz nedaudz pietūkt. Pērkot nedaudz lielākus, sākumā var likties, ka gribētos mazāku izmēru, taču, lai nerastos noberzumi vai deformācija, jāizvēlas lielāki apavi. Ieteikums skriešanas apavus izvēlēties dienas otrajā daļā, kad pēdas jau ir mazliet pietūkušas. Arī skriešanas zeķēm ir nozīme, tās jāizvēlas specializētajos sporta veikalos, nevis jāskrien ar parastajām zeķēm, kuras paredzētas ikdienas valkāšanai. Būs labāk, ja, pērkot apavus, tos mērīsiet ar zeķēm, kas paredzētas skriešanai. Skriešanas botes arī labāk neizmantot ikdienas staigāšanai. Tas nenozīmē, ka jāpērk pašas dārgākās, taču jāatceras, ka skriešanas apavi ir nozīmīga skriešanas sastāvdaļa, tiem jāpiešķir vērība, ja vēlaties ar skriešanu savai veselībai darīt labu, nevis nodarīt pāri.
Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas studente Elīna Elksnīte atzīst, ka sākotnēji skrējusi ar apaviem, kuri iegādāti bez pēdas testēšanas, drīzāk tie bijuši spontāni pirkti pēc tā, kuri liekas ērti un vizuāli pašai patīk. Taču vēlāk atklājusi iespēju izvēlēties tieši savai pēdai atbilstošus. „Pareizai apavu izvēlei ir ļoti nozīmīga loma. Nepieciešami apavi atbilstoši sporta veidam. Ar atbilstošiem apaviem ir ērtāk un patīkamāk skriet, turklāt vairs nejūtu, ka tiktu traumētas manas locītavas. Ar nepiemērotām botēm tagad vairs neskrietu, sajūta, ka ar tādām soļus lieku nepareizi,” atzīst sportiste.
Derīguma termiņš
Nepiemēroti apavi var radīt problēmas. Tādas var būt par iespēju traumām, ceļu locītavu problēmām, pēdas deformācijai, tulznas, kas var būt traucēklis, lai turpinātu skriet. Locītavu problēmas bieži vien norāda, ka skrien ar apaviem, kuri ir jau savu laiku nokalpojuši – tie vairs nav tik elastīgi, kā rezultātā ir lielāks trieciens ceļu locītavām un tās cieš. Skriešanas laikā ķermenis saņem triecienu. Tādēļ katrs trieciens var deformēt locītavas. Katriem apaviem ir savs derīguma termiņš jeb noskrietais kilometru skaits. Taču jāņem vērā segums, pa kādu apavi ir izmantoti. Ja vairāk skriets pa meža takām, nevis asfaltu, tad tie kalpo ilgāk.
Ja skriešana jau kļuvusi par ikdienas sastāvdaļu un skrienat, lai uzstādītu konkrētus mērķus, tad treniņiem vislabāk, ja esat iegādājušies vairākus apavus, piemēram, vieni lēnajiem treniņiem, citi ātrajiem, krosam. Tie atšķiras pēc to svara, zoles, uzbūves. Konkrētiem skrējieniem tos nevajadzētu jaukt, piemēram, ar sacensību apaviem skriet lēnos treniņus. Sacensību botēm ir minimāla pēdas aizsargfunkcija, tādēļ tās ir ļoti vieglas. Taču noteikti tās vajadzētu izmēģināt arī kādā ātruma treniņā, nevis pirmo reizi izmēģināt sacensībās. Jauni apavi ir jāievalkā, lai nerastos situācija, kad var sabojāt sacensības. Speciālisti norāda, ka skriešanas apavu svars var ietekmēt rezultātu, tiesa gan – nedaudz, bet garākai distancei sekundes uz pāris kilometriem ir būtiskas gadījumā, ja tiecaties sasniegt konkrētu sacensību rezultātu.
Pieredzējis skrējējs Māris Pakārklis stāsta, ka savas skriešanas gaitas uzsācis ar apaviem, kurus iegādājies tirgū. Tie izturējuši vien trīs mēnešus. Taču pirms vairāk kā desmit gadiem, Māris iegādājies nedaudz lietotus apavus no kāda profesionāla sportista. „Tikai tad sapratu, kāda ir apavu atšķirība. Tagad apaviem pievēršu ļoti lielu vērību. Skatos arī ar kādiem apaviem skrien pasaules elites skrējēji. Taču ne visiem der vieni apavi. Noteikti ir jāizmēģina un jāatrod savs modeli. Arī skriešanas temps mainās, ja izvēlas apavus, kuri ir paredzēti tieši manai pēdai. Esmu pat veicis testus treniņā – skrējis ar vairākiem apaviem un sekojis līdzi tempam un pulsa rādījumiem. Secināju, ka ātrāk skrienu ar apaviem, kuri ir piemērotāki tieši manam skriešanas stilam,” stāsta Māris.
Apģērbam jālaiž cauri gaiss
Izvēloties apģērbu skriešanai, tam jābūt tādam, kurš laiž cauri gaisu, jo kokvilnas apģērbs samirkst un skrējienā sanāk skriet ar slapjām drēbēm un nest lieku svaru. Skrējējam viss apģērbs jāizvēlas atbilstošs skriešanai, sievietēm arī sporta krūšturim jābūt tādam, kurš laiž cauri gaisu – tas ļauj sviedriem iztvaikot. Lai arī kokvilnas audums ir dabīgs un ādai patīkams, skriešanai tas nederēs, jo uzsūc sviedrus un paliek slapjš.
Dažkārt apkārtējie brīnās, kā var skriet aukstā un lietainā laikā, taču pareiza apģērba izvēle netraucē skriet arī tad, ja ārā ir sniegs, lietus vai puteņo. Laikā, kad ārā ir mīnusos, jāģērbj vairākas apģērba kārtas, tas neļaus siltumam izplūst no organisma un skrienot būs silti. Jāņem vērā, cik izturīgs esat pret aukstumu, arī kādā intensitātē paredzēts skriešanas treniņš – jo ātrāk skriesiet, jo plānākam vajadzētu būt apģērbam, vairāk kustoties ķermenis izdala vairāk siltuma. Katram apģērbam jābūt gaisa caurlaidīgam. Aukstā laikā jāizvēlas vēja aizturošas skriešanas bikses vai arī speciālā skriešanas apakšveļa. Tāpat svarīgi, lai būtu apsegts kakls, tad jāizvēlas skriešanas tērps ar augstu apkakli vai arī tā saucamais uzliekamais kakliņš. Viens piemērs apģērbam ziemā: vēja necaurlaidīga skriešanas apakšveļa – garās bikses un augšiņa ar garām rokām. Pa virsu apakšveļai skriešanas bikses, piemēram, airiņi (apspīlētas skriešanas bikses), augšā jāizvēlas otrs apģērba gabals, kurš ir gaisa caurlaidīgs vai nu ar augsto apkakli, ja ir zemā apkakle, tad kakls jāapsedz ar speciālu uzvelkamu kakliņu, pa virsu jāvelk vēja un lietus necaurlaidīga skriešanas jaka jeb virsjaka, cepure un cimdi. Ja skrienat tumsā, tad apģērbam jāpievieno kāds atstarojošs materiāls vai arī jāpārliecinās, vai tāds jau nav iešūts apģērbā.
Daži skrējēji ir iecienījuši skriet ar saulesbrillēm. Ja skrējiens ir garāks, tad noteikti nepieciešams lietot ūdeni vai sporta dzērienu, to var nēsāt līdzi atbilstošā turētājā (parasti tā ir ap vēderu apliekama jostiņa), lai dzēriens nebūtu jātur rokā.
Skrējiena neatņemama sastāvdaļa ir arī pulsometrs. Par tā nepieciešamību rakstījām šīs rakstu sērijas iepriekšējā rakstā. Skatīt šeit.
Dace Lina